Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Белотинци: И сега земята е плодородна, но хората ги няма...

7
Снимка: Радио Видин
В "Добро утро, кмете!" днес разказваме за село Белотинци. На мястото на сегашното село е имало селище през последните 500-600 години. Огромният брой от десетина населени места през 4 век говори за значителна популация през този период преди готските нашествия. В началото на века в района на селото, е намерен единият (от два известни)печата на цар Борил(1207-1218). Това е кратка историческа справка за историята на селището.

Белотинци е част от Община Монтана днес. В него живеят около 320 души. Разговаряме с кмета на селото Григор Григоров и специалистът към кметството Цеца Младенова за живота и битието на хората в селото.

Снимка"Храним 45 души с безплатна храма по програма "Топъл обяд", която е до края на годината. От зимата открихме нов здравен пункт в кметството, до обяд идва фелдшер от съседното село Клисурица, джипито е от Смоляновци, обслужват хората. И ние сме тук, изцяло в тяхна услуга, на хората", казва кметът.

Църквата "Свети Николай" в Белотинци е построена и изографисана през 1866 г. от зографа Николай Константинов. Тя е обявена за паметник на културата, заради външните стенописи. Част от тях са непокътнати заради положения някога върху тях дебел слой варосване. Извършен е външен и вътрешен ремонт, изградена е нова камбанария, разказва кметът Григор Григоров. Разговорът ни продължава и с поддръжката на селото с малкото ресурс, с който разполагат:

Белотинци, Здравната служба"Малко са ни хората, назначени по програми за поддръжката на селото. Едва успяваме да поддържаме гробищния парк и главните улици в селото"
, оплака се кметът.

Три хранителни магазина осигуряват на жителите на Белотинци продукти, подвижна аптека им дава пък нужните лекарства. Имат здравна служба, където лекар от съседното село преглежда пациентите си.

Гордост за селото са двете бебета, които скоро ще се появят на бял свят.

"Имаме прираст, скоро ще се родят две бебета, ромското население се отчита добре, задължително по 4 деца всеки има", обясни специалистът в кметството Цеца Младенова.  

СнимкаТова, което им липсва в Белотинци е редовен обществен транспорт. Местните ползват автобуса от Белоградчик за София, който минава сутрин, и се прибира обратно вечерта. Два пъти в седмицата минава монтанският автобус, обясниха хората. През другото време разчитат на личния си превоз, да изминат 35-километровото разстояние до Монтана.   

Навремето, някъде около 60-те години на миналия век в Белотинци живеели към 2600 души. Трудели се, обработвали земите на дедите си. Срещаме ви и с един от местните хора, които милеят за родното си село, Георги Георгиев. Той разказва за тежкия живот на селското поколение от средата на миналия век, за местното училище и първото електричество и вода в селото.

Снимка"В онези години селото беше много оживено. Прехраната беше основно просеник, хапнеш от просеника, после оправяш вкуса с пшеничния хляб, биехме се за коричката. Животът тогава е бил нещо ужасно, в сламата децата са били. И пак българската е раждала деца и е имало народ тук, играли са, пели, са, работели са. Тъй като децата са били много са ползвали една къща, най-модерната тогава дето днес се руши, ползвали са я за учебни цели, долния етаж. След 36-та година с усилията на цялото село са направили новото триетажно училище. Имахме и детска градина"
, разказва Георги Георгиев.

Навремето в Белотинци имали здравна служба, която била нещо като клиника, дори с болнични легла. Имали огромни масиви с овошни насаждания, безброй животни, бостани, малини, гроздови насаждения.

"И сега земята е също толкова плодородна, но хората ги няма вече", отчита с мъка Георгиев. Загубена е всякаква надежда за възраждане на българското село, смята още той.

Всичко за Белотинци може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Толовица- красиво, спокойно и безлюдно село

Днес ще посетим село Толовица в община Макреш. Намира се в изключително красива местност по течението на две малки реки, а районът наоколо е зает от гъсти гори. Според местна легенда, първият жител на Толовица се е заселил тук при малко изворче, а селото е кръстено на жена му.  В близост до Толовица започва природният резерват "Магурата", защитен..

публикувано на 20.12.24 в 13:13
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Нуждаем се от политици, не от партизани в окопите или знаменосци на средновековна чета

Първият мандат за съставяне на правителство ще бъде връчен след Нова година.  Междувременно ГЕРБ и останалите формации продължават да търсят формула за парламентарно мнозинство.  Ще завършат ли преговорите с успех?  Ще посрещнем ли 2025 година с редовен кабинет?  Динамиката на политическата ни сцена дискутираме с изборния експерт Стоил..

публикувано на 19.12.24 в 10:00

Справя ли се туризмът в условията на политическата криза?

Над 100 000 българи ще посрещнат празниците зад граница в края на тази година. От тях около 60% ще посетят близки и приятели, докато останалите ще предпочетат разнообразни туристически дестинации. Тази година празничният период е повече от 10 дни - от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания...

публикувано на 18.12.24 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Скорошното ни влизане в еврозоната е напълно реално и постижимо

Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..

публикувано на 17.12.24 в 13:25

Росица Кирова: Шенген ще се отрази положително на Видин

България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...

публикувано на 17.12.24 в 11:29

Съобразени ли са специалностите в образованието с нуждите на пазара на труда

На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..

публикувано на 16.12.24 в 15:32

Хората на Хубавене - всички заедно в труд и празник

Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора.  До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..

публикувано на 13.12.24 в 12:00