Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще успеем ли да преодолеем демографския срив?

Докога демографската криза у нас ще се задълбочава?!

Снимка: Радио Видин
Дискутираме тази тема в "Посоките на делника" с икономическия анализатор Евгений Кънев, с Николай Иванов, член на Комисията по труда, социалната и демографската политика в Народното събрание и с журналиста Христо Казашки, автор на книгата "България умира тихо". 


Вече много години се говори за т. нар. демографска криза в България. Тази криза, която вече се отразява негативно и на образователната система, и на икономиката. Всъщност, нещата са неразривно свързани. 


По думите на Евгений Кънев: 


"Няма кой да мисли стратегически и държавнически. Само говорим! Ако примерно имаме краткосрочност на политиката- "в рамките на нашия мандат да избутаме и след нас и потоп", каквото е като цяло мисленето на повечето управления по време на прехода! Разликата е, че политикът мисли в рамките на своя мандат, а държавникът мисли за десетилетия напред какво ще се случва. Просто нямаме държавници. Случайно или не, това е също част от проблема, че хората, които минават за най-интелигентната част на нацията, която отива да учи и остава да живее на Запад, просто я губим от политическия оборот. Не участват в избори, а това влияе и на политическите резултати. На власт идват хора, които защитават други интереси, най-вече собствените си. Нещата са свързани. Докато не се обърне тенденцията в начина, по който се управлява държавата, то оттам идва едно дъно, под което не може да се копае повече и това го виждам в рамките на следващите 5 години, да има обръщане на тази тенденция. И адресиране наистина на проблемите, които се натрупват с невероятна скорост!"   


Според Николай Иванов: 


"Няма по-голяма национална кауза в момента от търсенето на решения за тази демографска катастрофа, която заедно с бедността, с нарастващите неравенства и регионалните диспропорции, е сред най-големите заплахи, пред които е изправена днес България. Динамиката на процесите показва, че тези показатели се влошават. Всяка година изчезва един град като Враца и Видин. Около този проблем трябва да има обединение на всички и политически, и институционални мерки. На първо време трябва да се стигне до консенсус, че това е най-тежкият проблем. Северозападът е умален вариант на ситуацията в цялата страна, но с изразени най-тежки характеристики."


В книгата "България умира тихо" авторът Христо Казашки бие тревожно камбаната, че България си отива. И същевременно се ужасява от това, дали ние, сегашните българи, не сме последните живи свидетели на наближаваща ужасна национална катастрофа. Журналистът коментира: 


"Бързо трябва да се помисли за увеличаване на майчинските добавки. И да се даде гражданство на българите от чужбина, така както беше предложил покойният вече историк проф. Божидар Димитров. И друго- хиляди млади и умни българи напуснаха страната и със сигурност с основание. Но аз се питам! Колко щастлив може да бъде един човек, който прекъсне всичките си контакти с родното си място и остави възрастните си родители сами?! Нима това не изисква огромен, изначален компромис, огромно усилие, което струва ми се, ако бе хвърлено в Родината, можеше да доведе до истинска промяна- демографският проблем да го нямаше или да беше сведен до минимум. Над това трябва да се замислят управляващите."

Какви други възможни решения има на демографския проблем и какво трябва да стане, за да няма демографска криза, чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00