Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Необходим ли е закон срещу фалшивите новини?!

Снимка: pixabay.com


В "Посоките на делника" темата дискутираме с народния представител от ВМРО и член на Комисията по култура и медии Красимир Богданов, с адвокат Борислав Василев- гост в студиото на Радио Видин и с журналистката Мариана Асенова.


От ВМРО обявиха, че ще предложат свой законопроект за борба с фалшивите новини.

Могат ли фалшивите новини да бъдат преборени със закон?!

"Тук не става дума за ограничаване свободата на словото, за истинската журналистика, която също е потърпевша от тази девалвация на думите и на новините, които излизат в пространството. Тук по-скоро ние говорим за една регламентация на т.нар. интернет сайтове, които разпространяват новини, тъй като до голяма степен, що се касае до печатните или до електронните издания, има относителна регламентация. Освен всичко друго и СЕМ има ангажимента да следи чистотата на ефирното пространство. Но що се касае до разпространението на новини по интернет, тук нямаме никаква регламентация. От такъв закон отдавна има нужда. Почти сме готови с разработването на законопроекта. Той ще бъде внесен по подобаващ път. Ще бъде направена обществена дискусия, ще мине през съответните парламентарни комисии и тогава вече ще може да бъде гледан в пленарна зала. Ние искаме определено да създадем един такъв законопроект, който да бъде приемлив за обществото, който да бъде консенсусен за политическите сили и наистина да реши проблема. Той естествено, няма как да реши изцяло въпроса с фалшивите новини, но поне да постави едно начало на една истинска борба срещу този голям порок на днешното време.", заяви Красимир Богданов.

По думите на Борислав Василев: "Едно такова явление като фалшивите новини, би могло да се бори със закон, от една страна. От друга- при наличието на обществена опасност, при засягането на по-сериозни отношения, би могло да се създадат и определени наказателно-правни норми, които да влязат в Наказателния кодекс. Защото, когато говорим за закон извън НК, явно говорим за евентуално създаване на орган за борба с фалшивите новини, евентуално за търсене на някакви административни санкции. Тогава, когато става въпрос вече за по-сериозно засягане на определени обществени отношения, става въпрос за криминализиране на определени деяния, тогава вече нормата следва да бъде в НК. Приветствам едно такова решение за направата на законопроект и внасянето му в НС за обсъждане и евентуално приемане, като считам, че следва доста сериозно и внимателно да се подходи към този феномен."

Според Мариана Асенова: "Един закон за каквото и да било, няма как да ни спаси от каквото и да било, в случая с фалшивите новини или както последните месеци започва да се налага новия термин дезинформация. Той не е нов, а просто е може би малко по-обширен и малко по-добре изразява същността на проблема. В този проблем с разпространението на дезинформация или фалшиви новини участваме всички ние и съответно няма как един закон, бил той и най-добрия, в което дълбоко се съмнявам, да реши проблема. Още повече, че от гледна точка на законите у нас, проблемът не е в самите закони и липсата им, а в прилагането им. И ако една Германия със закона си за борба с фалшивите новини приема, че в този нов закон заплашва платформите с глоби до 50 млн. евро и знаем, че ако не бъде премахната речта на омразата или друг вид очевидно незаконен материал в рамките на 24 часа, в една Германия това ще се случи, а за България аз далеч не съм оптимист, че каквото и да бъде заложено, ще бъде приложено адекватно."


Още по темата чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00