Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще успее ли готвената забрана за тютюнопушене

Снимка: Радио ВИДИН

Пълна забрана за пушенето на тютюневи изделия, включително бездимни цигари и наргилета, в затворени обществени помещения  предвижда законопроект, предложен за обществено обсъждане от здравното министерство. С него за първи път бе въведена дефиниция за затворено обществено място и ако текстовете бъдат приети в този вид, то би следвало да преобразят ресторантския бизнес, който в момента заобикаля забраната за тютюнопушене с навеси, найлонови стени, "зимни градини" и други приспособления, описвани като "открито пространство". Размерът на паричните санкции остава без промяна, но отпада личната глоба за пушача. Отговорността ще носи само физическото или юридическото лице, което управлява обекта. Ще успее ли този път готвената забрана ? Към тютюневите изделия според Закона за тютюна спадат цигари, пури, пурети, насипен тютюн, бездимни тютюневи изделия, вкл. тютюн за дъвчене, смъркане и орална употреба. В забраната обаче не попадат електронните цигари, контейнерите за многократно пълнене, течностите, съдържащи никотин. По-пълен е обхватът на ограниченията за деца до 18 г. - за тях изцяло се забранява употребата на всички тютюневи изделия, вкл. електронните цигари, както и наргилетата. Министерството прави пореден опит да пресече свободните интерпретации какво е закрито обществено място, като за пръв път записва дефиниция в закона - "Всяко пространство, покрито с покрив и оградено с най-малко три стени, независимо от наличието на отваряеми прозорци или други отвори, без оглед на материала, използван за покрива, стените и без оглед на това дали конструкцията е постоянна или временна". Очакванията на Министерството на здравеопазването са да се преодолее противоречивото тълкуване на разпоредбите на закона и да се даде възможност както на гражданите, така и на собствениците на обекти да спазват въведените забрани и ограничения. След въвеждането на забраната за тютюнопушене през 2012 г. сме свидетели на множество нарушения, които бяха обяснявани с произволното тълкуване на понятието за закрито място - през лятото се отваряха прозорците, а през зимата на тротоарните площи се изнасяха маси, които бяха плътно запечатвани с различни платнени или полиетиленови ограждения. През 2014 г. имаше друг опит да се прокара такава дефиниция в закона, но отново не се постигна значителен ефект.
Какво мислят по темата във Видин. Разговарях с Емил, който пуши вече 40 години и дори избира в заведенията, които посещава задължително да може да се пуши. "Не могат да ми забранят да пуша, защото това ми прилича на хард комунизъм ... някога ни забраняваваха, но сега времената са други." - коментира жителят на Видин. Тони Трифонов е от Видин, пушач и има интересна позиция за въпросната забрана за тютюнопушенето в заведенията. Дори, според него е крайно време марихуаната да бъде легализирана. С прилагането на готвените изменения се цели да се повиши здравната култура и промяната на обществената нагласа и към пушенето на наргиле, тъй като много хора го считат за безвредно. Росица Иванова е пушач и смята, че в този вариант Забраната за тютюнопушене не се спазва. "Според мен Забраната няма да проработи, така както не проработи и тогава. Навсякъде има заведения, в които се пуши и всички знаят това." - коментира Росица Иванова.

С новите текстове в забраната за тютюнопушене се оказва, че глобите остават в сегашния размер - 300 до 500 лв. за физическо лице, от 1000 до 1500 лв. за едноличен търговец и от 3000 до 5000 лв. за юридическо лице, но тежестта на наказанието се прехвърля изцяло към заведенията. Досега и пушачите подлежешаха на глоба, а занапред ще се наказва само този, който допусне в управляван от него обект извършване на нарушение. Нарушения на забраната за пушене ще може да установяват не само здравните инспектори, но и инспекцията по труда, дирекциите по безопасност на храните и полицейските органи. Подкрепя ли, обаче забраната към днешна дата обществото ни - това попитахме д-р Гергана Гешанова, председател на коалиция "Живот без тютюнев дим". "В нашата организация има и доста пушачи, но при нас няма разделение на пушачи и непушачи. Дори и пушачите подкрепят забраната. Готвените промени не са поредният удар срещу бизнеса и ролята на неправителствените организации и фейсбук групите при въвеждането на ефективната забрана за пушене е изключително голяма. Крайно време е ние в България да се научим, че съществуващите закони трябва да се спазват." - коментира д-р Гергана Гешанова.

Във Враца инспекторите на РЗИ не са открили нито едно нарушение при направените близо 40 проверки за нарушение на забраната през миналата седмица. Жоро Александров разговаря с Васко Врачовски, фотограф и общественик от града по Околчица, който е пушач, но адмирира всяка забрана за пушене. "Аз лично не пуша и в къщи. У дома си позволяваме доста рядко да пушим. Правим го само, когато имаме гости и при особени случаи ... Затова съм твърдо против пушенето в заведенията, нищо че съм пушач." - коментира Васко Врачовски. Общественото обсъждане на промените и готвената забрана тепърва предстоят, като ограниченията вероятно ще се сблъскат със сериозното лоби на пушачите в парламента, а преди това и с вицепремиера Валери Симеонов, който настоява точно за обратното - отново да се либерализира режимът. Ние ще продължим да следим темата, а повече информация можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Задължително ли е висшето образование за успешна реализация на младите?

В разгара на лято 2024 поредният випуск средношколци вече пое по пътя на живота. Почти половината от младите хора не виждат възможности за реализация на трудовия пазар в страната. Някои се ориентират към висшите учебни заведения, а други предпочитат работа в чужбина, заради по-доброто заплащане. Голяма част от младите хора, завършили висшето..

публикувано на 17.07.24 в 10:45

Проф. Вили Лилков: Нужна е формула за съставяне на временно управление с конкретни задачи

Ситуацията в парламента, както и като цяло за българското общество е изключително тревожна, коментира професор Вили Лилков от "Синя България" . По думите му, последните парламентарни избори не са показали път пред българското общество, а много силно раздробяване на политическия пейзаж. На този фон  няма никаква възможност за съставяне на трайно..

публикувано на 16.07.24 в 16:06
Михаил Миков

Михаил Миков: Тежката политическа фрагментация е пречка за съставяне на редовно правителство

Тежката политическа фрагментация в страната е пречка за съставяне на редовно правителство, коментира председателят на 42-рото Народно събрание и бивш председател на БСП Михаил Миков . На последните избори той участва в политическото обединение "Левицата".      "Всичките опити да се състави правителство при такава фрагментация на Народното..

публикувано на 16.07.24 в 13:33

Обсъдиха състоянието на пътищата в област Видин

На проведено заседание на Областната комисия по безопасност на движението по пътищата (ОКБДП), ръководено от областния управител на област Видин Ани Арутюнян, бе представен анализ на пътнотранспортната обстановка на територията на област Видин за второто тримесечие на 2024 г. В заседанието участваха представители на регионални институции и общини ,..

публикувано на 15.07.24 в 14:53

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45