Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Археолози проучваха една от кулите на антична Бонония във Видин (видео)

Работиха на обекта като доброволци

4
Снимка: Светослав Цветанов

Археолози във Видин проучват една от кулите на антична Бонония. Казват, че това е най-масивната римска крепост по поречието на Дунав у нас. Тъй като за обекта няма финансиране, заедно с доброволци, близо 20 дни работят без заплащане.

На кула от западната крепостна стена на Бонония се натъкват случайно при строеж на блок. Преди четири години археолози подновяват разкопките на обекта.

Това лято доцент д-р Здравко Димитров, който ръководеше разкопките, отново беше на терен:

„Целта е да се възстановят археологическите разкопки, а Бонония е най-кратко казано най- силно укрепената римска крепост по Дунавския бряг тук, на българска територия.“

Останките от римското селище са под съвременния град и затова са пощадени от иманярите:

„Тук ние откриваме абсолютно всички пластове, от османската епоха, от средновековната епоха по времето на видинското царство и късната античност от 4-ти до 6-и век, с едно огромно количество находки в тези пластове.“

Целта е след като бъде проучена и реставрирана, цялата крепостна стена, да може да се види и от туристите:

„В следващите години ние ще предложим на Общината, както и за държавно финансиране към Министерството на културата да бъде проучен теренът на юг, който е над сто декара общинска земя- сега обрасла и неизползвана, където се е намирала западната порта на Бонония. Може да се превърне в един нов туристически акцент в центъра на Видин.“

Предимство за Видин е, че останките от античното селище са в самия град. Не се налага до тях да бъде изграждана допълнителна инфраструктура, казва археологът Ваня Ставрева:

„Обектът е многообещаващ. Видин ходи върху историята си. Тя може да бъде показана. Голям проблем пред археологическите паметници е след като бъдат открити, да бъдат социализирани. Много от тях се нуждаят от специална инфраструктура, за да бъдат посещавани от туристите. Тук всичко това е в нашия град и няма проблем да бъде показано и експонирано, което ще привлече допълнително туристически поток.“

Заедно с археолозите, като доброволци на обекта работиха ученици и студенти.

„Тук в момента на обекта е студентът от магистърската програма на Софийския университет Никол Благоева, двама 12-класници от Природоматематическата гимназия също бяха. Макар и малко, те показват, че в нашия град има будни деца, които са готови да отделят от времето си и да помагат, за да се случи нещо хубаво.“

На помощ от Общината изпратиха строителна група. След приключване на разкопките, теренът ще бъде ограден, за да се опази.

Снимки и видео: Светослав Цветанов




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

В проекти за над 73 000 лева кандидатства ЦСОП "Христо Ботев" в Берковица

В началото на учебната 2023/2024-та година Центъра за социална и образователна подкрепа "Христо Ботев" в град Берковица бе включен в Национална програма "Осигуряване на сигурна и достъпна учебна среда" Модул 1. Чрез нея бе създадена и оборудвана Стая за целодневна организация на учебния ден. За нейното реализирани са усвоени 10 хиляди лева, каза..

публикувано на 21.07.24 в 15:50
мездра майски празници фолклор

Гости от 10 държави и 5 континента очакват в Мездренско

Международен фестивал "Фолклорната магия на Мездра" започва днес в Мездренско. Организатори на събитието са Ансамбъл "Мездра", Читалище "Просвета" и Община Мездра. Фестивалът се провежда за 4-та поредна година и ще бъде с рекорден брой участници- над 300, които са от 10 държави и 5 континента. Танцьорите ще танцуват на 4 сцени в Мездренско, информира..

публикувано на 21.07.24 в 13:00

Български филми на открито прожектират в Тошевци

Лятно кино с прожекция на български организират от Народно читалище "Просвета 1928" в село Тошевци, област Видин. Инициативата се провежда за 2-ра поредна година , каза Людмила Димитрова , председател на читалището: "Първият екран беше изработен от две баби. Едната го уши от чаршаф, бял плат, но тук преди време един човек с тошевски корени се..

публикувано на 21.07.24 в 11:30

Местна инициативна рибарска група ще бъде създадена в общините Лом и Брусарци

Местна инициативна рибарска група (МИРГ) ще бъде създадена на територията на общините Лом и Брусарци, след като Община Лом получи одобрение за безвъзмездно финансиране на проект по Програмата за морско дело, рибарство и аквакултури 2021-2027 година.  Инициативата "Изграждане на капацитет и подготвителни действия в подкрепа на разработването и..

публикувано на 21.07.24 в 10:04

Обявиха конкурси за директори на 18 училища в област Враца.

От регионалното управление на образованието публикуваха дългия списък на общинските и държавните училища, които си търсят началници. Заповедта е на началника на РУО - Враца Лорета Колева. Директори се търсят в:  -Основно училище "Отец Паисий" - Борован,  -Основно училище  "Свети светиКирил и Методий" - Добролево -Начално училище "Христо..

публикувано на 21.07.24 в 09:00
гр.Мизия

Изненади за малки и големи в панаирните дни в Мизия

Богата програма и изненади за малки и големи очакват гостите на панаирните дни в Мизия. Традиционните дни ще се проведат в началото на август - в периода от 1 до 3 август включително.  Всички жители и гости на община Мизия ще имат възможността да се насладят на богата и разнообразна културна програма. С много музика, песни, танци и настроение, ще..

публикувано на 21.07.24 в 07:51

В Лом пръскат по земя и въздух срещу комари, кърлежи и бълхи

Авиационно и наземно третиране срещу комари ще се проведе на 22 юли 2024 г. на територията на община Лом. Въздушната обработка ще започне в 06.00 ч. до приключване, но не по-късно от 10:00 ч., информират от местната общинска управа. Ще се използват препаратите „VectoBac” и „Ротрин 100“.  Авиационното третиране ще обхване поречието на реките Дунав и..

публикувано на 20.07.24 в 16:55