Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ученици от берковското Първо училище снимат филм

От няколко дни Берковица е филмова площадка. Учениците от филмовия клуб в Първо училище Берковица снимат филм за неравенството. Той ще стане част от по-голям филм, изработен от ученици от Италия, Испания, Полша и Турция.

През лятото учениците написаха детайлен сценарий и диалози. В подготовката и заснемането се включват родители, институции, граждани, учители. За декор се използва градският стадион, полицията, сградата на Общината, Гимназията, Първо училище, частен дом.

Филмът е свързан с предразсъдъците за мъжки и женски професии. След окончателното му завършване, общата продукция ще бъде разпространена и популяризирана в цялата община.

Петима участници от клуба, заедно с двама преподаватели от екипа заминават на 14 октомври за Полша, където ще има обучение по видеомонтаж.

Окончателните пет кратки филма трябва да са готови  през март, когато ще е последната среща на ученическите екипи в Италия. Там филмът трябва да бъде окончателно монтиран.

Финансирането на идеята и реализацията (проект „Sharing European values by National films” /“Споделяне на европейски ценности чрез национални филми, ДОГОВОР: №2017-1-ES01-KA-219-037983_4 ) се осъществява от програма „Еразъм+“ чрез Център за развитие на човешките ресурси.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Работи се по всички възможни версии за изчезването на Мариян от Кула

Продължава издирването на 20-годишния Мариян Пасков от град Кула, който е в неизвестност.  Разследващите работят по всички възможни версии, включително и за извършено тежко криминално престъпление, съобщиха от Областната дирекция на полицията във Видин. Младият мъж е в обявен за общодържавно издирване от пети март. В приемното семейство, в което е..

публикувано на 09.03.25 в 17:30

Безплатни фиданки раздадоха във Видин от "Гората.бг"

Над 12 000 хиляди дръвчета раздадоха във Видин от инициативата "Гората.бг". Кампанията е поредната. Диана Ангелова , която помага като доброволец при раздаването на дръвчетата обясни: "Всички са плодни или медоносни дръвчета. Пчеларите проявяват голям интерес към тях, както се знае, пчелите са вече доста застрашени по редица обстоятелства. Няма..

публикувано на 09.03.25 в 13:28

Полицията издирва Мариян от Кула, който е в неизвестност

20-годишният Мариян Пасков от град Кула е обявен за издирване от пети март. Издирва се след постъпила оперативна информация в Полицейското управление в Кула, че младежът е в неизвестност, потвърди директорът на Областната дирекция на МВР във Видин старши комисар Петър Коцин. Екипи на полицията, под надзора на Окръжна прокуратура-Видин, извършват..

обновено на 09.03.25 в 11:48

В Липен чакат пристигането на двойка щъркели

Единственото щъркелово гнездо в монтанското село Липен бе почистено с помощта на вишка. Жителите на населеното място с нетърпение чакат пристигането на двойката щъркели. Децата и цялото село се радват на щъркелите, разказа Андрей Петков. Преди години той купил мястото където се намира черницата и единственото в Липен гнездо на щъркели..

публикувано на 09.03.25 в 10:51

ОИЦ - Видин с открити приемни в общините

Екипът на Областен информационен център (ОИЦ) - Видин организира от утре открити приемни във всичките 11 общини на  областта. Ще бъдат разяснени възможностите за финансиране от Европейския съюз. Информационната кампания ще е под мотото "Да създаваме заедно!". Експертът в ОИЦ - Цветомир Ценков обясни: "От една страна целим да се..

публикувано на 09.03.25 в 09:49

Онкологичният център във Враца ще освети сградата си в синьо

Комплексен онкологичен център (КОЦ) - Враца ще освети в синьо сградата си като символ на подкрепа за информираността и превенцията в борбата срещу рака на дебелото черво.   Събитието ще се състои на 10 март 2025 г. (понеделник) от 19:30 ч. пред главния вход на КОЦ-Враца и е част от инициативите на центъра през месец март, посветени на повишаване на..

публикувано на 09.03.25 в 07:55

Отличиха победителите в автошоуто в Синаговци

Приключи автошоуто в село Синаговци, посветено на деня на жената -8 март. За това как протече и за победителите ни разказа Иван Иванов-кмет на селото: "Автошоуто премина с перфектна организация както винаги и с много публика. То беше по случай Международния ден на жената и с кауза която ние винаги следваме- да спрем войната по пътищата. Имаше 8..

публикувано на 08.03.25 в 16:35