Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спазват ли работното си време кметските наместници

5
Снимка: Кристиян Кирилов

Грижат ли се назначените кметски наместници за хората в малките населени места, спазват ли работното си време, знаят ли какви нужди има преобладаващото там възрастно население? Защо голяма част от кметските наместници са пенсионери и може ли да се каже, че младите пък нямат достатъчно опит и познания да се справят с работата? Помагат ли те при решаването на местните проблеми и създават ли условия за по-добър живот и в най-малкото селце? Това проверихме в няколко обезлюдяващи села в Северозапада. Мнение по темата изказаха жители на две общини- Белоградчик и Димово, в които демографският проблем е осезаем, а селата са Върба, Кладоруб, Острокапци и Бела.

"Какъв кметски наместник? Те са назначили едно дете, което не разбира нищо. Млад, млад, млад... 

СнимкаКазвам му, не подписвай документи, като не разбираш, защото ще те вкарат в затвора. Много тук се опитваха да го провокират, за да им издаде удостоверение за наследници, без присъствието на останалите. Затова му казвам- питай, аз съм кореняк и познавам всички. Защото за важен документ с невярно съдържание, отиваш в затвора. Ние, на практика, от две години нямаме кмет- яви се тук за 10 минути и изчезва. Детска му работа...

Не мога точно да ви кажа какво прави това момче. Гледам тук напоследък и че не идва. Какво става с него не знам, не ни посещава. Преди идваше в понеделник, сряда и петък, когато карат хляба...

В селото жителите са малко, но всичко си зависи от управлението. Кметицата си е на място, помага и явно това си оказва влияние...

Търсиш го по телефона, а той ти обяснява - не мога да ти свърша работа. Ситуацията в едно малко село много зависи от кметския наместник, защото хората са свикнали за всяко нещо да се обръщат към него. Той трябва и да ги наблюдава, защото тук и лекари няма...

СнимкаКметският наместник живее до мен, но няма да го намерите никога. На този човек трябва да му се обърне внимание, за да се знае- той на работа ли е, или е назначен да си седи вкъщи и да си върши частна работа. Не му е малка заплатата, а е и пенсионер. Отиде в 9 часа до кметството, поседи 10 минути и после се прибира, почва да закусва и после е в работилницата...

Болшинството кметски наместници по селата са пенсионери и дори да са назначени на минималната заплата, за мен това си е чисто разхищение...

Искаме да е млад човек, да е разбран, да си спазва работното време и да си върши работата, за която е назначен.
.. ", обобщават местните.

Снимка"Кметските наместници са със стандартно работно време, както всички администрации- сутрин от 8 до 12 часа, имат едночасова почивка и работното им време продължава от 13 до 17 часа", обясни за Радио ВИДИН секретарят на Община Димово, Живка Петрова:

"Всяко населено място си има кметство, където се помещава кметският наместник. Има обаче и случаи, в които се налага той да дойде до общинската администрация в Димово, във връзка с издаването на някакъв административен документ. В такива моменти той отсъства от съответното населено място. Може би това по някакъв начин дразни хората в селото, защото може би си казват: "Ето, той получава заплатата, а прави каквото си иска...". Според мен, тези настроения в малките населени места и създаването на напрежение сред хората, се дължи основно на тежкото финансово състояние на общините в този край. Хората нямат вече къде да работят, нямат и доходи, и единственото им занимание остава да наблюдават къде ходи кметът и колко време отсъства от кметството... В цялата тази работа има и политическа нотка, защото някои не са съгласни с назначаването на съответния кметски наместник... Поне веднъж месечно имаме събиране с кметовете и кметските наместници от общината. Винаги ги подсещам, че те са връзката с общинския кмет, чрез която той разбира какви са нуждите на хората. Обяснено им е също, че трябва да са добронамерени към всеки, да изслушват проблемите на хората и според възможностите, да ги решават. Разчитаме на тях да получим обратна връзка за това, какво се случва и в най-отдалеченото населено място от общината..."

Демографската криза в Северозападна България е по-скоро катастрофа, сочат последните изследвания от края на лятото. От началото на хилядолетието област Видин е загубила 33% от постоянното си население, а Враца и Монтана - 26%. Процентите са още по-стряскащи, ако се разгледа спадът на селското население, където Видин губи 41% от жителите си, Монтана - 32%, а Враца - 29%.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

На какво се дължи бърнаутът сред българските учители?

За никого не е тайна, че учителската професия има висока обществена стойност. Работещите в сферата прекарват много часове в преподаване, носят отговорност за ученици и често са натоварени с административна дейност. Бързата промяна в начина на работа заради пандемията допълнително доведе до натоварване при тях. Ако учителите не получават подходяща..

публикувано на 24.04.24 в 13:45

С какви послания и амбиции тръгват към предизборната кампания политическите сили?

На 9 юни ще отидем до урните за поредните предсрочни парламентарни избори и за народни представители в Европейския парламент. Официално предизборната кампания ще започне на 10 юни, но неформално тя стартира веднага след като падна кабинетът Денков. В последните дни сблъсъците между основните парламентарни сили са фокусирани върху служебния кабинет на..

публикувано на 23.04.24 в 12:08

Енергиен преход към чиста енергия при конкурентни цени

Сигурността и достъпността на енергията са важна предпоставка, за да имаме конкурентна европейска индустрия. Това заяви председателят на УС на Асоциация на индустриалния капитал в България Васил Велев на конференция на тема "Устойчива и ефективна енергийна система за стабилна и сигурна икономика", която се проведе в София. Проявата беше..

публикувано на 22.04.24 в 16:05

Информационен портал подкрепя развитието на енергийните общности

Българските граждани вече могат да използват информационната платформа "Енергия за гражданите в България" , насочена към подпомагане на развитието на енергийните общности . Платформата е резултат от близо 3-годишна работа на европейския проект SHAREs. За България тя се изпълнява от Черноморския енергиен изследователски център, а координатор е..

публикувано на 22.04.24 в 16:03

Жителите на село Вещица искат параклис

Село Вещица ни посреща със свежест, чистота, зеленина и песен на пойни птички .  Това е населено място, което не може да бъде забравено. Първо поради името си, което е наистина необичайно и второ, когато дойдеш в него, оставаш завинаги запленен от прекрасната природа. Чистота, спретнатост, свежест струи от накацалите къщички. Макар и семпли, те..

публикувано на 19.04.24 в 12:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Трябва да се промени философията на законодателството ни

България вече няма да бъде една от двете страни в Европа с максимално допустима скорост на движение от 140 км/ч по магистралната мрежа.  Скоростта по аутобаните ще бъде свалена до 130 километра със закон.  В правителствения законопроект се предвижда въвеждане на наказания за нарушаване на средната скорост.  Възможно ли е да се намали пътнотранспортният..

публикувано на 18.04.24 в 11:00

Звуци в тишината: Изчезващата роля на предмета "Музика" в училище

Спокойно можем да кажем, че музиката е една от основите на човешката култура. Още откакто хората са блъскали с кости по земята и по камъните, създавайки ритъм, тя е била олицетворение на общността и чувството за споделеност. Още оттогава човечеството е било наясно с това какво е музиката и какво носи тя, но в днешни дни изглежда, че това разбиране..

публикувано на 17.04.24 в 11:00