Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спазват ли работното си време кметските наместници

5
Снимка: Кристиян Кирилов

Грижат ли се назначените кметски наместници за хората в малките населени места, спазват ли работното си време, знаят ли какви нужди има преобладаващото там възрастно население? Защо голяма част от кметските наместници са пенсионери и може ли да се каже, че младите пък нямат достатъчно опит и познания да се справят с работата? Помагат ли те при решаването на местните проблеми и създават ли условия за по-добър живот и в най-малкото селце? Това проверихме в няколко обезлюдяващи села в Северозапада. Мнение по темата изказаха жители на две общини- Белоградчик и Димово, в които демографският проблем е осезаем, а селата са Върба, Кладоруб, Острокапци и Бела.

"Какъв кметски наместник? Те са назначили едно дете, което не разбира нищо. Млад, млад, млад... 

СнимкаКазвам му, не подписвай документи, като не разбираш, защото ще те вкарат в затвора. Много тук се опитваха да го провокират, за да им издаде удостоверение за наследници, без присъствието на останалите. Затова му казвам- питай, аз съм кореняк и познавам всички. Защото за важен документ с невярно съдържание, отиваш в затвора. Ние, на практика, от две години нямаме кмет- яви се тук за 10 минути и изчезва. Детска му работа...

Не мога точно да ви кажа какво прави това момче. Гледам тук напоследък и че не идва. Какво става с него не знам, не ни посещава. Преди идваше в понеделник, сряда и петък, когато карат хляба...

В селото жителите са малко, но всичко си зависи от управлението. Кметицата си е на място, помага и явно това си оказва влияние...

Търсиш го по телефона, а той ти обяснява - не мога да ти свърша работа. Ситуацията в едно малко село много зависи от кметския наместник, защото хората са свикнали за всяко нещо да се обръщат към него. Той трябва и да ги наблюдава, защото тук и лекари няма...

СнимкаКметският наместник живее до мен, но няма да го намерите никога. На този човек трябва да му се обърне внимание, за да се знае- той на работа ли е, или е назначен да си седи вкъщи и да си върши частна работа. Не му е малка заплатата, а е и пенсионер. Отиде в 9 часа до кметството, поседи 10 минути и после се прибира, почва да закусва и после е в работилницата...

Болшинството кметски наместници по селата са пенсионери и дори да са назначени на минималната заплата, за мен това си е чисто разхищение...

Искаме да е млад човек, да е разбран, да си спазва работното време и да си върши работата, за която е назначен.
.. ", обобщават местните.

Снимка"Кметските наместници са със стандартно работно време, както всички администрации- сутрин от 8 до 12 часа, имат едночасова почивка и работното им време продължава от 13 до 17 часа", обясни за Радио ВИДИН секретарят на Община Димово, Живка Петрова:

"Всяко населено място си има кметство, където се помещава кметският наместник. Има обаче и случаи, в които се налага той да дойде до общинската администрация в Димово, във връзка с издаването на някакъв административен документ. В такива моменти той отсъства от съответното населено място. Може би това по някакъв начин дразни хората в селото, защото може би си казват: "Ето, той получава заплатата, а прави каквото си иска...". Според мен, тези настроения в малките населени места и създаването на напрежение сред хората, се дължи основно на тежкото финансово състояние на общините в този край. Хората нямат вече къде да работят, нямат и доходи, и единственото им занимание остава да наблюдават къде ходи кметът и колко време отсъства от кметството... В цялата тази работа има и политическа нотка, защото някои не са съгласни с назначаването на съответния кметски наместник... Поне веднъж месечно имаме събиране с кметовете и кметските наместници от общината. Винаги ги подсещам, че те са връзката с общинския кмет, чрез която той разбира какви са нуждите на хората. Обяснено им е също, че трябва да са добронамерени към всеки, да изслушват проблемите на хората и според възможностите, да ги решават. Разчитаме на тях да получим обратна връзка за това, какво се случва и в най-отдалеченото населено място от общината..."

Демографската криза в Северозападна България е по-скоро катастрофа, сочат последните изследвания от края на лятото. От началото на хилядолетието област Видин е загубила 33% от постоянното си население, а Враца и Монтана - 26%. Процентите са още по-стряскащи, ако се разгледа спадът на селското население, където Видин губи 41% от жителите си, Монтана - 32%, а Враца - 29%.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49