Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кое налага поредната смяна на касовите апарати

Снимка: Радио Видин

Предстои да посрещнем 2019 година с промени, касаещи обслужването на търговските обекти. От Националната агенция за приходите (НАП) изискват подмяна на касовите апарати и фискалните устройства, а бизнесът определи масовата подмяна като пореден удар върху легалната икономика. Старите фискални устройства трябва да излязат от употреба до края на март следващата година, срок, който според търговците е нереалистичен. Целта на промените е отчитането на продажбите в реално време, като софтуерът ще се подмени или се пренастрои, за да се отчитат търговците на всеки пет минути за всяка касова бележка. Потребителите ще имат възможността да проверят чрез разработено от Приходната агенция приложение дали касовите бележки, които получават, са реални. Браншовите организации, които работят с фискални устройства, настояха за промени в законовите разпоредби и от шест до девет месеца отсрочка за изпълнението на готвените изменения. Допустима ли е тя, обаче? От НАП се изисква цялостен достъп до програмата и целия софтуер на заведението. Това обясни за БНР Ричард Либеров, председател на асоциацията на заведенията в България: 

"Тук вече не говорим за фискализация на касов бон, а за абсолютно целия бизнес на търговското дружество... Ние не получаваме никаква сигурност от НАП, че нашият бизнес няма да попадне в несигурни ръце и по този начин да бъде откраднат всеки един бизнес."

Новата наредба в момента фиксира датата 31 март 2019 година за търговците, регистрирани по ДДС, а от бизнеса настояват за удължаване на срока, за да се прецизират текстовете и да се определят разходите за новия софтуер. Това заяви Ясен Танев от Асоциацията за развитие на бизнес софтуер и допълни: 

"Идеята не е само да забавим процеса с административни хватки ... В исканите от нас шест месеца ние ще можем да поправим дефинициите и да изградим един общ фискален модел."

Подмяната на касовите апарати ще създаде куп неудобства в търговските обекти по места. Как  ще се случи подобна подмяна на устройствата - това попитахме Христо Петров, собственик на сервиз за поддръжка на касови апарати в Монтана. 

"Знам какви са крайните срокове, като част от апаратите ще могат да се доработват, а останалите ще трябва да се сменят. Това е, което аз знам към този момент" - коментира Христо Петров.

В първата десетдневка на декември на пазара вече ще се предлагат фискални устройства и системи, отговарящи на новите нормативни изисквания, стана ясно на среща на представители на Приходната агенция с Българския институт по метрология, мобилните оператори в страната, разработчиците на фискални софтуерни системи, производители на касови апарати и бизнес организации. Това каза за Радио ВИДИН Милена Борисова, служител на НАП- Видин: 

"Заради годишни загуби на хазната в размер на над 330 млн. лв. от укриване на обороти и манипулиране на фискални системи основно в заведения за хранене и развлечения и обекти по курортите беше променено законодателството и бяха въведени изисквания данни за всяка касова бележка да се изпращат в НАП,  всеки фискален бон да съдържа уникален QR код, позволяващ той да бъде проверен от клиента с мобилно приложение." Новите касови апарати ще са на пазара до 40 дни, а сроковете за свързването им с НАП са изпълними, според служителите, ако работата започне веднага. 

СнимкаЕдин от собствениците на сервизи за поддръжка на касови апарати във Видинско, който е и представител на бизнеса в региона се включи с подробен коментар по темата, относно предстоящата подмяна на устройствата в началото на следващата година. Вилхелм Павлов е в този бизнес още от зората на т. нар демокрация и е свидетел на всичките подмени на касовите устройства през годините: 

"През 1999 година имаше деноминация на българския лев и тогава се направи препрограмиране на устройствата. През 2000 година излязоха задължителните за пазара касови апарати. През 2005 година имаше пак подмяна и през 2011 година имаше пак подмяна на касовите апарати. Досега в НАП отиваше само крайният оборот от търговските обекти, като всеки касов апарат пращаше оборота на определен период от време. Сега идеята е на всеки пет минути да се изпраща всяка касова бележка. Представителите на бизнеса с право не са доволни, тъй като много често стават тези промени. Според мен веднъж трябва да се направи промяна" - коментира Вилхелм Павлов

"Издаваните наредби до момента през годините имаха недостатъци и всеки търговец можеше да ползва какъвто иска софтуер. Новото, което предстои да бъде въведено, е ползването на специално одобрен от НАП софтуер, който трябва да бъде и лицензиран" - каза инж. Кристиян Павлов, служител и собственик на сервиз за ремонт на касови апарати във Видин. 

Ще намалее ли броят на некоректните търговци и как ще се отразят на потребителската ни кошница готвените промени - това тепърва предстои да разберем и то още до средата на 2019 година, когато всички търговски обекти вече ще трябва да с подменени касови апарати и фискални устройства.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Задължително ли е висшето образование за успешна реализация на младите?

В разгара на лято 2024 поредният випуск средношколци вече пое по пътя на живота. Почти половината от младите хора не виждат възможности за реализация на трудовия пазар в страната. Някои се ориентират към висшите учебни заведения, а други предпочитат работа в чужбина, заради по-доброто заплащане. Голяма част от младите хора, завършили висшето..

публикувано на 17.07.24 в 10:45

Проф. Вили Лилков: Нужна е формула за съставяне на временно управление с конкретни задачи

Ситуацията в парламента, както и като цяло за българското общество е изключително тревожна, коментира професор Вили Лилков от "Синя България" . По думите му, последните парламентарни избори не са показали път пред българското общество, а много силно раздробяване на политическия пейзаж. На този фон  няма никаква възможност за съставяне на трайно..

публикувано на 16.07.24 в 16:06
Михаил Миков

Михаил Миков: Тежката политическа фрагментация е пречка за съставяне на редовно правителство

Тежката политическа фрагментация в страната е пречка за съставяне на редовно правителство, коментира председателят на 42-рото Народно събрание и бивш председател на БСП Михаил Миков . На последните избори той участва в политическото обединение "Левицата".      "Всичките опити да се състави правителство при такава фрагментация на Народното..

публикувано на 16.07.24 в 13:33

Обсъдиха състоянието на пътищата в област Видин

На проведено заседание на Областната комисия по безопасност на движението по пътищата (ОКБДП), ръководено от областния управител на област Видин Ани Арутюнян, бе представен анализ на пътнотранспортната обстановка на територията на област Видин за второто тримесечие на 2024 г. В заседанието участваха представители на регионални институции и общини ,..

публикувано на 15.07.24 в 14:53

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45