Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще успее ли бизнесът в Северозапада да повиши заплатите

Снимка: Радио Видин

По инициатива на премиера Бойко Борисов миналата седмица се проведе тристранна среща между синдикатите, работодателите и правителството. Целта бе да се предприемат спешни мерки, поради нестихващите протести и трусовете между коалиционните партньори. В срещата участваха и представители на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България. Според председателя на Конфедерацията Кирил Домусчиев протестите са недопустими и те пречат на икономиката на страната. Той обеща, че от следващата година средните работни заплати в частния сектор ще се увеличат с двуцифрено число. Ще успее ли, обаче бизнесът и по- точно този в българския Северозапад да се справи с това предизвикателство? Кирил Домусчиев изтъкна, че едни от най-големите проблеми, които до този момент задържат доходите са недоброто образование и ниското ниво на умения на работещите. Това ли са посоките, в които трябва да се върви и нормална ли е намесата на синдикатите- това попитахме Красимир Кирилов, председател на Видинската търговско- промишлена палата: 

"Това не е първият път, в който се отправят подобни призиви. Мнението на търговско- промишлените палати в България, поне през последните десетина години е, че няма как да не свързваме повишението на заплатите с производителността на труда. Всеки трудов договор е индивидуален между двама души, тоест, ако някой смята, че произвежда достатъчно много за една фирма и фирмата е в добро финансово състояние, и би трябвало да му се заплаща повече, тук вече ние няма как се месим в индивидуалните отношения на хората ... Там, където няма колективен трудов договор не мисля, че е работа на когото и да е, да се меси в отношенията между двама души. Моите впечатления са, че всеки, който уважава собствения си бизнес, цени и персонала си." - коментира Красимир Кирилов.

Председателят на Конфедерацията на независимите синдикати в България Пламен Димитров също изрази задоволство от водените разговори в тристранния съвет. Според него действително има нужда тази тенденция на двуцифрен ръст на доходите да бъде продължена, затвърдена и гарантирана през следващата година, изтъкна синдикалният лидер. Потърсихме за коментар и синдикалните организации. Разговаряхме с Вероника Ценова, експерт към Регионалния съвет на КНСБ във Враца. Според нея бизнесът в Северозападна България ще трябва също да се съобрази с призива за повишение на заплатите в частния сектор:

"Редно е бизнесът да отговори на този призив, защото става все по- голяма драмата с липсата на кадри, а и хората са твърде притиснати с повишението на стоки и услуги ... Бизнесът може да повиши заплатите и е редно да го направи. Много добре знаем, че разпределението на доходите между бизнеса и работниците и служителите не е никак справедливо ... Ние си пожелаваме всички тези придобивки и повишения, които получават работниците и служителите да бъдат решени на масата на преговорите." - заяви Вероника Ценова.

Състоянието на българския Северозапад е известно на всички, живеещи в този регион на страната. Днес видинчани все по- трудно намират подходяща работа, за да изхранват своите семейства. Голяма част от населението е в пенсионна и предпенсионна възраст, а малкият и среден бизнес все повече се задъхва при намирането на кадри. Оптимисти ли са, обаче хората във Видин, че бизнесмените ще могат да откликнат на предизвикателството и да повишат заплатите на своите служители през следващата година- това ги попитахме в анкетата по темата:

"Смятам, че няма да се случи и единствената гаранция за минималния доход на работниците все още е минималната работна заплата ... Нямам впечатления синдикалните организации да вършат това, с което плашат и което обещават ... Младите хора системно емигрират и може би оттам идва и цялата работа, според мен." - коментираха видинчани.

Какво казва бизнесът по този казус? В състояние ли са малките и средни предприемачи от Северозападна България да отговорят на предизвикателството и да повишат трудовите възнаграждения на служителите си? Разговаряхме с Анжела Митева от Видин, която е собственик на малък цех за закуски в Крайдунавския град:

"В случай, че се увеличи производството и обемите нещата ще рефлектират и върху заплатите. С оглед на ситуацията в този обезлюден демографски район може би няма да се случи. Градът се е превърнал в един инкубатор за хора до 12-ти клас и възрастни хора." 

През последните две години имаме двуцифрен ръст на средата работна заплата. Тази тенденция ще се запази и през следващата година. Това каза председателят на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България Кирил Домусчиев след срещата на работодателите и синдикатите при премиера Бойко Борисов. Той подчерта, че ще растат заплатите на специалисти и служители с добри знания и умения. Факт е, че има нужда тенденцията за двуцифрен ръст на доходите да продължи и да бъде гарантирана през следващата година, това подчерта Пламен Димитров, президент на КНСБ. В частния сектор работят 78 процента от заетите хора у нас и искаме до фирмите да стигне тази договореност за по-високи заплати. Ще станат ли реални тези искания- предстои да разберем. 

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Задължително ли е висшето образование за успешна реализация на младите?

В разгара на лято 2024 поредният випуск средношколци вече пое по пътя на живота. Почти половината от младите хора не виждат възможности за реализация на трудовия пазар в страната. Някои се ориентират към висшите учебни заведения, а други предпочитат работа в чужбина, заради по-доброто заплащане. Голяма част от младите хора, завършили висшето..

публикувано на 17.07.24 в 10:45

Проф. Вили Лилков: Нужна е формула за съставяне на временно управление с конкретни задачи

Ситуацията в парламента, както и като цяло за българското общество е изключително тревожна, коментира професор Вили Лилков от "Синя България" . По думите му, последните парламентарни избори не са показали път пред българското общество, а много силно раздробяване на политическия пейзаж. На този фон  няма никаква възможност за съставяне на трайно..

публикувано на 16.07.24 в 16:06
Михаил Миков

Михаил Миков: Тежката политическа фрагментация е пречка за съставяне на редовно правителство

Тежката политическа фрагментация в страната е пречка за съставяне на редовно правителство, коментира председателят на 42-рото Народно събрание и бивш председател на БСП Михаил Миков . На последните избори той участва в политическото обединение "Левицата".      "Всичките опити да се състави правителство при такава фрагментация на Народното..

публикувано на 16.07.24 в 13:33

Обсъдиха състоянието на пътищата в област Видин

На проведено заседание на Областната комисия по безопасност на движението по пътищата (ОКБДП), ръководено от областния управител на област Видин Ани Арутюнян, бе представен анализ на пътнотранспортната обстановка на територията на област Видин за второто тримесечие на 2024 г. В заседанието участваха представители на регионални институции и общини ,..

публикувано на 15.07.24 в 14:53

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45