Къде се намира Северозападът в тази класация и позициите на областите Видин, Враца и Монтана?
"Северозападният район подобрява позициите си като жизнен стандарт", коментира проф. Васил Цанов:
"Подреждането по райони търпи значителни промени, става ясно от обобщените данни за изминалите 7 години. Според тях Югозападният държи водеща позиция през целия период, значителни подобрения настъпват в Северен централен и Северозападен район, докато сред губещите се отличава Южен централен. Областите с подобрен жизнен стандарт са: Габрово, Плевен, Силистра и Разград, сред тези със значително снижаване на оценките - Сливен, Кърджали, Смолян и Варна..."
Какви са позициите в изследването по отделно на областите Видин, Враца и Монтана обяснява проф. Васил Цанов:
"Видин през 2010 година е в областите с критично равнище на жизнен стандарт... През 2017 година минава вече в средното равнища... Враца пада надолу. Те са били във високата група през 2010 година, сега пада, но е преди Видин... Монтана през 2010 година е била в групата с ниски доходи. След това се подобрява и там си остава в средната група..."
Независимо, че между районите се наблюдава слаба тенденция на сближаване, диференциацията между областите се запазва, сочи анализът на двамата професори. Въпреки непрекъснато снижаване на жизненото равнище от 2010 г. насам, налице е намаляване броя на областите в критично състояние, обобщават те.
"Това, че България е на последно място в Европейския съюз по жизнен стандарт се вижда", коментира Борислав Цеков, основател на Института за модерна политика:
"Основната причина за това състояние на България е неолибералният път, по който тя пое след 1989 година. Не само България, а и другите страни от Източна Европа... Процесите са много различни и динамични... Необходима е промяна..."
Според политическия анализатор Мирослав Попов, случващото се в България, е част от световния процес на все по-рязкото социално разслоение.
"Интеграцията на ромите е закъсняла. Тя не бива да се дели от общите проблеми в страната... Основният въпрос за България е накъде ще вървим през следващите десетилетия. Нужни са големи усилия, за да разберем случващото се в страната и по света..."
Всичко по темата можете да чуете в звуковия файл.
Държавният глава Румен Радев обяви, че ще даде още време преди връчването на папката за съставяне на редовно правителство, определяйки като безотговорно поведението на политиците. Първият мандат ще отиде в най-голямата парламентарно представена партия ГЕРБ-СДС. Преговорите между партията на Борисов, Демократична България, БСП и Има такъв народ..
Новата година настъпи с повишени цени на някои стоки и услуги у нас. Токът за бита за Северозападна България вече е по-скъп с около 9%. Хлебопроизводителите побързаха да реагират на повишеното ДДС на 20% и съответно повишиха цените на насъщния. От 1 януари са в сила новите цени на личните карти. Вместо 18 лева за нова лична карта трябва да..
Строителството на най-големия инфраструктурен обект в Северозападна България започна след протестите в началото на 2018 година, когато стотици жители на региона няколко поредни седмици блокираха важни пътни отсечки с искане за магистрала до Видин и тунел под Петрохан. Тогава правителството обеща, че този проект ще е приоритетен за държавата, ще се..
Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..
Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а от януари до ноември 2024 година на работа са п остъпили общо 2 888 души. Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..
На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..
Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника". "Тревожно е забавянето на строителството на новия..