"Помните ли, че преди години бабите ни съветваха да учим, за да не работим, т.е. да следваме висше образование, за да не се прегърбваме на нивата. Сега ситуацията е коренно различна и управниците учат децата ни, че е по-добре да си хванат занаята в ръце, пък тогава да мислят дали ще следват. Днес изразът е „Хвани си хляба в ръцете, па тогава мисли за университет“. Реално погледнато тезата на управляващите е разбираема - защото липсва работна ръка, а все повече млади се качват с еднопосочен билет на Терминал 2 и си търсят късмета в Европа. И са прави, защото знаят, че дори и да мият чинии или да оправят леглата по хотелите ще взимат в пъти повече от онова, което техните родители с дипломи за висше образование изкарват в родината. В същото време статистиката показва, че местният бизнес рядко заслужава някой от завършващите гимназисти да останат в родното си място и да работят. От известно време във Враца рекламират дуалното обучение, което, ако трябва да преведа, означава хем да учиш, хем да работиш срещу заплащане. Има и първи стъпки в тази посока, а 10 деца вече се обучават като строители. Но... дали това стига, за да привлече вниманието на младежта и да охлади мерака за диплома за бакалавър или магистър. По-скоро ще се наводним с бесарабски българи, молдовци и виетнамци, отколкото да убедим българските тийнейджъри, че е по-добре да хванат занаята в ръка, вместо да се пробват за университета."
Един от основните проблеми пред току-що завършилите професионалните гимназии и университет продължава да бъде липсата на опит, който почти винаги се изисква от работодателите. По тази причина за много завършващи намирането на работа по специалността продължава да е трудно.
Всичко по темата можете да чуете в звуковия файл.
Няма единна формула, която да ни прави по-щастливи на Рождество. Въпреки, че всички се опитваме да бъдем позитивни, изпълнението на тази задача, се оказва доста трудно. Когато сами преценим нивото си на щастие, ще открием, че не сме съвсем доволни от резултата. Как обаче да сме по- щастливи на празника? Има ли нещо, което очакваме с..
Като трудна и интересна определи 2024 година областният управител на Видин Ани Арутюнян: "Имахме наистина много трудна година и в международен, и в национален план. Все още нямаме редовно правителство, което да поеме отговорност за всичко, което се случва и в държавата, и в областите, и в общините. Гледам с надежда към новата година за това,..
Динамична и напрегната бе 2024 година. Такава е равносметката на народния представител от Враца от БСП-Обединена левица Андрей Вълчев: "Динамична, напрегната, с предизвикателства. Надявам се и с нова надежда за нас като общество, за държавата, за всеки един български гражданин. Надежда е думата, с която можем да изпратим 2024 година. Надежда да..
2024-та бе година на пренареждане на политическите реалности. Това коментира за "Посоките на делника" народният представител от Монтана от Политическа партия "Възраждане" Петър Петров : "Най-важното е, че изпращаме година, в която се пренареди политическият спектър. Поредната година от т.нар. очистителен период в българската политика, в който..
Дано 2025 година ни донесе стабилно и редовно правителство, за да преодолеем политическата криза. Това каза за "Посоките на делника" народният представител от Видин от Продължаваме промяната - Демократична България Любен Иванов : "Изпращаме поредната година на политическа криза, която се изразяваше в два поредни парламентарни избора и липса на..
Политическото безвремие силно ограничава развитието на страната през последните години. Това заяви народният представител от ГЕРБ от Видин Росица Кирова . Тя направи равносметка за свършеното и за изпуснатите възможности през изтичащата година: "Ще си плащаме цената на това, което преживяхме през последните три години с липсата на някакъв..
За традициите и подготовката за празниците разказаха Биляна Иванова от Видин и Цеца Христова от видинското село Антимово. Дамите споделиха какви обичаи спазват на Бъдни вечер и Рождество Христово, какви ястия приготвят за празничната трапеза и защо е важно да предават традициите на своите деца. Няма други празници, които са така очаквани от..