Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как във видинското село Арчар празнуват Банго Васил

Снимка: Радио ВИДИН

От 2600 жители на село Арчар в община Димово 900 са ромите. Местните хора живеят в разбирателство, а най-големият проблем за малцинството е липсата на работа.
"Уважаваме се, нямаме проблеми с ромите. В последно време много от хората се изселиха. Нямат работа никъде и няма с какво да се прехранват", каза кметът на село Арчар Венелин Атанасов.
От тези 900 жители в трудоспособна възраст са 80%:
"Имаме 500 регистрирани към Бюрото по труда, на подписи. Имаме около 280, които са на социални помощи. Някъде около 800 души, не е малка цифрата, хора, които са без работа и живеят само от социални помощи. А не трябва да е така. Но ние не сме хората, които може да решим този проблем. Затова са хората от Народното събрание, да взимат мерки. Имаме около 320 ученици и те са предимно от ромската махала. Посещават редовно учебните занятия."
За обичаите на ромската Нова година, която се отбелязва на 14 януари, и за делниците и празниците на ромите говорим с Данаил Атанасов- представител на ромския квартал в най-голямото село на община Димово:

Снимка
Снимка
"Сега младите повечето се насочват в Арчар, си купуват къщи, просто да сме смесено население. Не искаме да сме отделно. Децата ни, ние по- младите искаме да са заедно с българските деца." 
Младите хора заминават на работа в чужбина, заяви Данаил Атанасов. Затова и сега, на ромската Нова година, няма да се съберат различните поколения на трапезата, а само тези, които са останали тук.
"Преди се празнуваше този ден, обаче всички са си били в България. Дядо ми и баба ми купуваха по 3-4 гъски един месец преди това и ги хранеха с царевица, за да ги угоят. И задължително, като ги колят, от лойта правят баници. И всеки гледа гъските да са по- дебели. Гъските се пълнят и се печат цели. На 13-и вечерта се събираме семейството и се слага гъска, сармички, други работи, питка. Събирахме се само семейството, по 13-14 души. Така беше преди. А сега трима- четирима, другото изчезнало по чужбина. Няма народ."

Снимка
Снимка
На улица "Дунав" срещам Слави Борисов. Той е от хората, които са избрали да останат в родния край. 
"Асфалтирана е улицата, обаче асфалтът е още от Живково. Снегът е скрил дупките. Няма във всяка къща хора, защото повечето са по чужбина. Тези къщи сме ги строили преди 91-ва година още. Улични лампи има, светят. Всичко си ни е законно, имат си партиди хората, плащат си данъци", заяви Слави Борисов.
През лятото хората от квартала берат билки, други се занимават със строителство. За Банго Васил, казва, че  сега не се празнува както преди:
"Няма вече, то няма хора. Кой да прави? Беше едно време много оживено. Сега не може да видиш човек тука."

Баба Камена от Арчар е на 87 години. Посрещна ни на леглото си, от което не става заради проблеми с краката, но ни разказа какво си спомня тя за отбелязването на ромската Нова година от времето, в което тя е била дете. 
"Гъска, пуйка, баничка с късмет, баклава, питки. Булката ги прави. Събират се домашните, ако искаш да викаш гости", разказа баба Камена пред Гергана Панова.

Снимка
Снимка
В баницата се слага паричка и на който се падне, му се пада късметът. Децата сурвакат на 14 януари, каза дъщерята на баба Камена Лиляна:

"Събираме се вечерта на 13 срещу 14. Всекой си прави с фамилията. Всекой си прави всичко- сарми, баклави, баница, гъски, кокошки- кой каквото има. Ние ще сложим пиле, не ядеме гъски. Децата най- се радват, че сурвакат."

На спирката, която се намира на главния път през ромската махала на село Арчар млади жени чакат децата от детската градина. Бусче кара децата сутрин до детската градина и и след обяд ги връща в квартала. Жените разказаха, че стоят вкъщи без работа:

Снимка
Снимка
"Аз съм на 27, безработна съм, по майчинство. Имам две дечица, едното е на 5, едната е на година и половина. Само детски зимаме, иначе не зимаме социални помощи. За дърва ни отпуснаха. Мъжът ми сега ще заминава на 19-и, за Испания, полска работа ще работи... Тука, в България като няма работа, какво да се прави тука... Берат се билки. Тука си идват да ги взимат. Стотинки дават. Като няма откъде човек отива. Аз съм на 22...  Като няма къде да се ходи ще ходим по Испания да изкарваме. Ще оставяме децата на свекървите..."


Жените се приготвят за празничната трапеза и спазват традицията на масата да има гъска или друга птица, каза Бисерка Асенова:
 
"Ако нема гъска, петелче. ние си имаме домашни. Всеки си гледа. Слагаме баницата, слагаме тортичка. Кво се прави за Нова година, се прави за Василовден. На 14 е Банго Васил- само се пие и се яде."

Жените обясниха, че децата ходят редовно на детска градина и училище, завършват и средното си образование. 

Още по темата може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Горно Церовене - китно село с богата история

Този петък рубриката "Добро утро, кмете!" ни отвежда в село Горно Церовене , община Монтана. То се намира на 11 км западно от Монтана по пътя за Белоградчик.  Ангел Ангелов е кмет на населеното място от една година. Интересен факт е, че и неговият дядо, на когото е кръстен, също е бил кмет на село Горно Церовене.  Ангел Ангелов казва,..

публикувано на 02.05.25 в 09:09

Александър Михайлов: Когато се изгуби една подкрепа, веднага се появява друга

Политическата сцена в България продължава да бъде белязана от напрежение между институциите и вътрешни противоречия в управляващото мнозинство 100 дни след встъпването в длъжност на управляващата Тройна коалиция.  Мандатът започна с думите, че не очаква толеранс, както и с обещания за законови промени.  Премиерът отчете свършеното до този..

публикувано на 01.05.25 в 10:00

Расте броят на българите с доходи под линията на бедност

Всеки пети българин живее под линията на бедност, сочи изследване на Националния статистически институт (НСИ). Делът на бедните у нас се е покачил и е 21,7% за 2024 г. спрямо 20,6% през 2023 г. 18,7% от хората у нас споделят, че нямат достатъчно финансова възможност да слагат месо или риба през два дни на трапезата си. Същият дял се затруднява..

публикувано на 30.04.25 в 10:45

Какви са приоритетите на Видин, Враца и Монтана тази година?

С рекордни проектобюджети се похвалиха местните власти на трите областни града в Северозапада . За какво приоритетно ще харчат през тази година общинските ръководства във Видин, Враца и Монтана?  Проектобюджетът на община Община Видин бе подложен на обществено обсъждане. Мотото на финансовата рамка тази година е "Инвестираме в бъдещето -..

публикувано на 29.04.25 в 11:25

Изкуственият интелект и предизвикателствата пред нас

Изкуственият интелект навлиза в живата ни, но какви са предизвикателствата, до които води- това тепърва предстои да разберем.  Българите го посрещат с повече тревога, отколкото с надежда, сочи проучване на социологическа агенция "Мяра" .  18,7% приемат изкуствения интелект с повече ентусиазъм, около 42% обаче виждат повече поводи за притеснение,..

публикувано на 28.04.25 в 12:23
Михаил Кръстев

Михаил Кръстев: Еврото не е панацея за проблемите с финансите

Държавните финанси на България са завършили 2024 г. с дефицит от точно 3% от БВП, вмествайки се в правилото за устойчиви публични финанси на Европейския съюз.  Това показват предварителни данни на НСИ и Евростат за бюджетния баланс, измерен по европейската методология.  Така страната се доближава крачка по-близо до еврозоната, като шансовете..

публикувано на 24.04.25 в 10:00

Защитени ли са правата на жените у нас?

Програмата бе представена преди дни, а бюджетът и е над 4,3 млн. лв. Тя дава шанс на организациите да получат между 39 116 лв. (20 000 евро) и 117 349 лв. (60 000 евро) за период до 34 месеца. Тя е част от проект, чрез който Български фонд за жените ще инвестира над 8,3 млн. лв. под формата на директно финансиране в рамките на три програми и..

публикувано на 23.04.25 в 10:45