Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Съществува ли у нас резерв на пазара на труда

Снимка: Радио ВИДИН

В страната ни има резерв на пазара на труда от около 500 000 работници- това заяви в края на миналата година директорът на Балканския институт по труда и социалната политика и бивш социален министър Иван Нейков. В същото време работодателите настояват за внос на работници от трети страни. Според Иван Нейков сред тези 500 000 работници има хора с увреждания в трудоспособна възраст, както и тези, за които се твърди, че нито учат, нито работят. Според експертите на Балканския институт по труда и социалната политика именно те работят в областта на сивата икономика. В този резерв на пазара на труда влизат и около 200 хиляди млади пенсионери, които няколко години след своето пенсиониране имат запазена трудоспособност. Според директора на Балканския институт по труда и социалната политика и бивш социален министър Иван Нейков, искането на бизнеса за внасяне на работници от трети страни е грешно, а много български работници смятат, че вносът на работници от трети страни се ползва като натиск за задържане на заплатите в страната. В същото време хората с увреждания у нас са доста сериозен трудов ресурс, който не се използва.

"Много от хората с увреждания нямат дефицити, относно придвижването. Те могат да имат някакво заболяване, но това не им пречи да стигат до работното си място. От друга страна новите технологии и изменението на Кодекса на труда, което бе направено преди няколко години позволяват хора, които имат двигателни затруднения да работят дистанционно, което ще бъде и много по-евтино за работодателя, тъй като той няма да поддържа работно място", заяви Иван Нейков.

Помага ли днес трудовото законодателство на малките и средни предприятия? Според Иван Нейков е задължително през 2019 година да бъдат направени промени в нормативната база. Написаното за последните близо 40 години трудово законодателство важи само за големите фирми. Може и да бъдат валидирани знания и умения на даден работник, придобити по неформален начин днес, каза още Иван Нейков. По данни на Националната агенция за приходите у нас има малко над 300 000 работещи фирми, а по данни на Националната агенция за малки и средни предприятия 93 процента от всички тези фирми са микропредприятия, с по- малко от девет работници. Ако искаме този гръбнак на българската икономика да функционира съобразно закона, трябва да направим такъв закон, който те да могат да спазват, коментира още директорът на Балканския институт по труда и социалната политика. За новата 2019 година експертите прогнозираха три процентна инфлация. Според Иван Нейков, обаче това няма да повиши  покупателната способност на българите. Новото законодателство ще е сериозна подкрепа за съществуващите предприятия, особено ако се отправи поглед към съществуващия реален резерв на пазара на труда. Какво казва бизнесът по този въпрос? Потърсихме за коментар Красимир Кирилов, председател на Видинската търговско- промишлена палата.

"Няма как да не отдадем заслуженото на г-н Нейков, тъй като той е специалист в тази област и след като казва, че има такъв ресурс, той навярно наистина съществува. За съжаление, в нашия град това, което виждаме, е повече на хартия и на документи. Има бройка безработни и те са много, но когато се наложи фирма да търси хора, почти винаги тя не може да ги намери" - каза Красимир Кирилов.

Българският Северозапад е един от най-бедните региони в Европа и днес младите хора го напускат, търсейки масово препитание в чужбина или в по- големите градове на страната. Тук, обаче, продължават да съществуват, макар и рядко, занаяти, които и днес могат да изхранват семейства. Подобен пример има в село Дъбова махала, където ковачът Петър Иванов продължава да вае красоти от метал и макар тежка, тази работа му доставя истинско удоволствие. Неговите творби се продават в цялата страна и в чужбина. 

"Много са нещата, на които самата държава ги научи, с тези социални помощи и така нататък. За българина традицията просто се загуби, да е трудолюбив и да мисли за изграждане. Когато си на работа от 8.00 часа например, ти трябва да си там в 7.30 и да се подготвиш. От понеделник до петък да работиш и в събота и неделя да почиваш- това вече го няма, като че ли. Липсват ни трудовите навици" - посочи Петър Иванов.

Попитахме и видинчани защо много българи в трудоспособна възраст не работят днес и на какво разчитат.

"Като гледам във Видин няма свободни работни места. Аз не съм чул някъде да търсят, освен продавачки и сервитьорки ... Тия, които работят, отдавна са в чужбина- тук са останали само чиновници" - коментираха жителите на крайдунавския град.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Задължително ли е висшето образование за успешна реализация на младите?

В разгара на лято 2024 поредният випуск средношколци вече пое по пътя на живота. Почти половината от младите хора не виждат възможности за реализация на трудовия пазар в страната. Някои се ориентират към висшите учебни заведения, а други предпочитат работа в чужбина, заради по-доброто заплащане. Голяма част от младите хора, завършили висшето..

публикувано на 17.07.24 в 10:45

Проф. Вили Лилков: Нужна е формула за съставяне на временно управление с конкретни задачи

Ситуацията в парламента, както и като цяло за българското общество е изключително тревожна, коментира професор Вили Лилков от "Синя България" . По думите му, последните парламентарни избори не са показали път пред българското общество, а много силно раздробяване на политическия пейзаж. На този фон  няма никаква възможност за съставяне на трайно..

публикувано на 16.07.24 в 16:06
Михаил Миков

Михаил Миков: Тежката политическа фрагментация е пречка за съставяне на редовно правителство

Тежката политическа фрагментация в страната е пречка за съставяне на редовно правителство, коментира председателят на 42-рото Народно събрание и бивш председател на БСП Михаил Миков . На последните избори той участва в политическото обединение "Левицата".      "Всичките опити да се състави правителство при такава фрагментация на Народното..

публикувано на 16.07.24 в 13:33

Обсъдиха състоянието на пътищата в област Видин

На проведено заседание на Областната комисия по безопасност на движението по пътищата (ОКБДП), ръководено от областния управител на област Видин Ани Арутюнян, бе представен анализ на пътнотранспортната обстановка на територията на област Видин за второто тримесечие на 2024 г. В заседанието участваха представители на регионални институции и общини ,..

публикувано на 15.07.24 в 14:53

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45