Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Северозападът отбеляза 141 години от Освобождението

19
Снимка: Радио ВИДИН

Заупокойна молитва пред паметника на румънските воини, загинали за Освобождението на България от османско владичество бе отслужена във видинското село Иново. Отбелязването на националния празник продължи във Видин с празнично шествие, което потегли от музей "Конака" до площад "Бдинци". "В деня на Националния празник ви пожелавам да бъдете истински родолюбци. България винаги да заема специално място в душите ви. Честит празник!", каза кметът на Видин Огнян Ценков. Венци и цветя бяха поднесени на паметника на Трети Бдински полк. На централния площад и пред Стамбол капия патриотичен клуб "Бдинци" направи историческа възстановка на Освобождението на Видин.

Враца отбеляза с шествие и хоро националния празник 3 март. Началото на честването на Освобождението от турско робство бе дадено с празнично шествие с 25-метров трибагреник, който бе пренесен от площад „Македония“ до централния площад „Христо Ботев“ от отличени ученици, спортисти, деца с народни носии и общественици. Официалната церемония по отбелязване на националния празник започна с издигане на българското знаме. Програмата продължи с изпълнение на стихове от третокласничката Анна Веселинова от НУ „Иван Вазов“ и актьора Борислав Борисов. „Ако преди в нашия град е било невъзможно да се чуе звук на църковна камбана, да запееш свободно българска песен, да се разходиш с високо вдигната глава, то днес това не е така. Макар свободни, отново сме песимистични и недоволни. Съвременното робство е вътре в нас и се нарича – разединение. Днес сме свободни, но не и единни. Разликата между предците ни и нас е, че те осъзнаха, че е по-добре да не бъдат жертви, а да пишат историята. Младите хора имат нужда не просто от наученото в училище, а от житейски уроци по родолюбие. Преди седмица раздадохме хиляди български знамена на децата на Враца. За 5 дни успях да видя стотици будни детски очи, милеещи за своя град, за България. Ако искаме да бъдем големи, то големи трябва да бъдат и мечтите ни. В днешния ден няма смисъл от високопарни слова, трябва просто да сведем глави пред загиналите, да сме единни и гордо да развеем българското знаме, изричайки думите – Да живее България! Честит празник!“ – каза кметът Калин Каменов в словото си по повод националния празник – 3 март.Благодарствен молебен и водосвет за здраве и благополучие отслужи Негово Високопреосвещенство Врачански митрополит Григорий, в съслужие с отци от епархията.

За 93-и път в Монтана отбелязаха националния празник 3 март. Освобождението на България се чества от 1926 година. Под звуците на духов оркестър "Дико Илиев" представители на военно формирование Враца издигнаха националния флаг на България. "Освобождението на нашия град е на 21 ноември 1877 година", примомни кметът на Монтана Златко Живков. С едноминутно мълчание стотици жители и гости се преклониха пред подвига на загиналите за Освобождението.

Лом отбеляза 141 години от Освобождението с тържествено честване пред паметника на дядо Цеко Войводата. Молебен за душите на падналите за свободата на България отслужи отец Нестор. Слово по случай националния празник произнесе кметът на община Лом Пенка Пенкова. „Трети март е свещена дата за всеки българин! Дата, която носим в сърцата си! Днес, 141 години след освобождението на България, отново сме тук да сведем чела, да почетем паметта на всички онези страдалци, които с оръжие и дух, с вяра и кураж отстояваха българщината, а някои дадоха и живота си. Пред паметта на всички герои, отдали живота си, за да сме свободни ние, да изразим нашата почит днес! Защото, скъпи мои съграждани, България – това сме ние!“ Народната певица Гуна Иванова, Снежина Темелкова, вокалното трио „Патриотика, певиците Ива и Велислава Костадинови поздравиха ломчани с незабравим музикално-поетичен спектакъл, посветен на 3 март. В празничната програма се включиха и фанфарните състави от училищата „Никола Първанов” и „Константин Фотинов”, актьори от Драматичен театър „Кръстьо Пишурка”, танцов състав „Северняче”, а в  празничното шествие се включиха всички училища, детски градини, танцови формации и читалища от Лом. Венци на паметника на дядо Цеко Войводата поднесоха  Община Лом, Общински съвет – Лом, политически партии, здравни, културни, социални и образователни институции, клубове, съюзът на офицерите и сержантите от запаса, младежки и патриотични организации и граждани.

С тържествено издигане на националния трибагреник, от кмета на Община Мездра Генади Събков, започна тържеството по отбелязване на 141 години от освобождението на България от Османско иго. "Силният ни български дух и вродените ни устойчивост и упоритост са в основата на оцеляването ни. А на 3 март, с подписването на Санстефанския мирен договор, преди 141 години българската държава възкръсва за Европа и света”, каза в словото си кметът на Мездра. Тържеството продължи с рецитал на тематични стихотворения посветени на 3 март, изпълнени от възпитаници на Центъра за подкрепа за личностно развитие, след което събралото се множество поднесе венци и цветя пред паметника на загиналитe за свободата на България в знак на признателност към героите.

В знак на признателност и почит към загиналите за свободата на България, в Оряхово по традиция, тържествата започнаха с тържествен ритуал по издигане на националното знаме на Република България. След тържественото слово на Росен Добрев - кмет на Общината, венци и цветя бяха поднесени на паметника на загиналите румънски воини. Отбелязването на Националния празник продължи в Художествена галерия „Проф. Марин Върбанов“ с акустичен концерт на група „Точка БГ“.

С издигане на националния флаг и заупокойна молитва започна тържественото честване на Националния празник в Белоградчик. Молитвата бе отслужена пред паметника на загиналите във войните от свещеноиконом Рафаил, архийерейски наместник на Белоградчишка духовна околия. След това бяха на паметника бяха поднесени цветя и венци от признателни граждани. В салона на читалище „Развитие 1893г.” празникът продължи с тържествен концерт. В началото към присъстващите се обърна кметът на общината Борис Николов: „Това е мирният договор, това е формирането на новата ни държава почети в реалните граници, където съществуват наши български братя и сестри. Това е датата, която даде възход във всички сфери на обществения живот на нашия народ. Един силно въодушевен народ, един волен от многовечната борба за самоличност, за свобода, за единение.”  Председателят на Общинския съвет Мирослава Чавдарова каза в своето слово: „Всеки наш празник има притегателната сила да призовава миналото към съвременността и бъдещето и да припомня и да съхранява за поколенията онази непреходна трайност и значимост на историческите събития. И днешният празник – 3 март, възвестил преди 141 години освобождението на България от петвековното османско иго, идва с богатствата на събитията, с величието на своето историческо влияние.” Честването продължи с изпълнения на художествени и самодейни състави от читалището, Детския комплекс, Младежкия дом и пенсионерски клуб „Мадона”.

Туристическо дружество "Белоградчишки скали" организира традиционното изкачване на връх Венец, висок 904 метра на 3 март- националния празник на България. На върха поучителна история и тази година разказа Иван Трифонов.

Народно хоро на площада събра новоселяни на 3 март. Официалното честване на празника в Ново село бе на 1 март вечерта с поднасяне на венци пред паметните плочи на читалището и концерт в читалищния салон. Читалище „Земеделец-1874“ организира голямо народно хоро и прикани жителите и гостите на селото да се облекат в национални носии. Деца – наследници на новоселяни, решиха да почетат с цветя и останалите паметници. Така кокичета украсиха паметника на обесените въстаници в Новоселското въстание от 1876 година и паметника на загиналите за България новоселяни. Паметникът на подпор. Иван Тодоров, загинал с думите „Главата си давам, България не давам“ бе избран от втора партийна организация за мястото, на което всеки член да получи българския трибагреник в чест на празника. На празничното хоро се хванаха всички. Ядрото съставиха участниците от танцовите състави и хоротеката на читалището. Най- малкият участник със знамето бе по-малък от годинка, а най-възрастната– над 75. Общината бе представена само от Иван Базов, който е и председател на читалището.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Снимката на 31 януари 2025 година

Стрелкови център отвори врати за служителите на МВР във Видин.  Закритото 25-метрово стрелбище разполага с четири стрелкови коридора за късо нарезно и гладкоцевно оръжие.  Няма да има компромис със социалните плащания, няма да се увеличават данъците и ще бъде гарантирано изплащането на увеличените пенсии, както прие Народното събрание - това..

публикувано на 31.01.25 в 18:00

Ограничението по пътя Мездра – Лютидол – Новачене остава до юни

 ​До средата на юни ще продължи ограничението на движението в участъка Мездра - Лютидол - п. в. „Новачене" на път I-1 и трафикът ще се пренасочва по обходни маршрути, съобщават от Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ). Удължаването на срока на временната организация за безопасност на движението е за изпълнение на строително-монтажните работи за..

публикувано на 31.01.25 в 16:15

2 години и 8 месеца затвор за наркопласьор в Монтана

Вкараха в затвора наркопласьор , хванат с амфетамин с цел разпространение в Монтана . С наложено наказание от 2 години и 8 месеца лишаване от свобода приключи делото на Окръжна прокуратура Монтана за държане на наркотични вещества с цел разпространение. В хода на разследването е било установено, че на 26.09.2022 г. в лек автомобил, паркиран на..

публикувано на 31.01.25 в 15:35

Благотворителен концерт събра над 6 600 лева за жена от Монтана

Над 6 600 лева бяха събрани снощи от благотворителен концерт в Монтана от кампанията " Дари живот на Наталия" . Наталия Делионова се нуждае от скъпоструващо лечение  в борбата с тежко онкологично заболяване. В благотворителния концерт „Дари живот на Наталия" се включиха местни групи. На сцената на Младежкия дом прозвучаха изпълнения на китара..

публикувано на 31.01.25 в 15:32

Мездра прие правила за тротинетките

На последното си заседание Общинският съвет в Мездра въведе нови правила за движение на индивидуални електрически превозни средства (ИЕПС), наричани още тротинетки .  Водачът на ИЕПС при движение е длъжен:  1. Да ползва в тъмните часове на денонощието и/или при намалена видимост светлоотразителни елементи върху видимата част на облеклото,..

публикувано на 31.01.25 в 15:23

22-ма военни се заклеха във Враца

Военнослужещи се заклеха във вярност пред знамето във Враца . Това се случи на тържествена церемония, която се проведе днес на централния площад „Христо Ботев". 22-ма новоназначени войници във Военно формирование 54 990 положиха тържествено своята клетва. Приветствие към присъстващите отправи командирът на формированието във Враца – подполковник..

публикувано на 31.01.25 в 15:17

Враца остава в грипна епидемия още една седмица

Със седмица удължиха противоепидемичните мерки в област Враца и вместо да се завърнат в класните стаи в понеделник, 3 февруари, учениците най-вероятно ще го направят след междусрочната ваканция – на 10 февруари. Решението беше взето от областния щаб за борба с грипа и заразните заболявания. На форума беше отчетено, че високите нива на заразени с..

публикувано на 31.01.25 в 15:12