Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

77 години от наводнението на Видин


Днес се навършват 77 години от голямото наводнение на Видин, което едва не заличава крайдунавския град. Зимата на 1941 - 1942 г. е тежка. Температурите падат до -30 градуса и река Дунав замръзва. По нея плават огромни ледени късове. В началото на март по реката се образува ледоход. Наколко километра надолу по течението след Видин се образува ледена тапа, което води до рязко покачване на нивото на реката. Изградените защитни съоръжения не издържат на натиска и малко след полунощ на 4 март 1942 г. реката започва да залива града. Пряк свидетел на онези събития е 93-годишният днес Цонко Филипов. Тогава е на 16 години- ученик във видинската гимназия.
 "На 3 март бяхме на парада на площада. Почна да идва водата от дунава. Долу, където ставаше панаира, там Дунавът се задръсти от ледени блокове и това задръстване причини разлива на Дунава. Водата беше много. Под строй от площада в гимназията отидохме. Изкарахме 9-10 дена в гимназията. дойдоха рибарите от Ново село и ни изтеглиха в Капитановци."

От 4 март 1942 г. в продължение на цяла седмица се провежда евакуацията на населението. Спасителните работи са затруднени от непрестанния дъжд, силния студен вятър, ледените блокове и липсата на електричество и питейна вода в града. В ненаводнените части на Видин продуктите се осигуряват с помощта на лодки. Самолети на германската армия (бедствието се случва през Втората световна война) извършват успешна бомбардировка на ледения бент при остров Богдан. Водата започва бавно и постепенно да се оттегля. Въпреки бързата реакция, са дадени 13 жертви. 345 жилищни сгради във Видин са или разрушени, или са застрашени от срутване. Залети са околните села и стотици декари земеделски насаждения. 19 000 души са евакуирани.

На 14 март 1942 г. по инициатива на председателя на Народното събрание Христо Калфов се учредява “Върховен общонароден комитет за всенародно събиране на помощи за пострадалите от наводнението в град Видин и другите крайдунавски населени места”. Общо 55 млн. лева са събрани от дарения, като държавата отделно отпуска още 24 млн. лева. Създадена е Дирекция за възстановяване на град Видин. Всички жители се включват в строителството и в почистването на речните наноси от градските площи. Училищните сгради временно изпълняват функцията на социални домове. С помощта на германската армия през лятото на 1942 г. десетки здания са построени за останалите без подслон семейства. Тези къщи днес са познати сред видинчани като “бункерите”. Така с всеобщи усилия за няколко месеца Видин се връща към нормален начин на живот


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Агенцията по заетостта представи програми за безработни и млади хора във Видин

Агенцията по заетостта продължава с приема на заявки по инициативата "Възможности за повишаване на професионалната компетентност на заети и незаети лица на територията на община Видин". Днес бяха представени програмите по 3 проекта в тази сфера. Инициативата „Започвам работа - Компонент 3 „Заетост“ е насочена към неактивни и безработни лица,..

публикувано на 25.02.25 в 16:56

Предвижда се бивше училище да стане място за спорт на видинчани

Община Видин е предвидила в новия общински бюджет средства за възстановяване и реконструкция на училищния двор и спортните салони на бившето училище "Христо Ботев" във видинския квартал "Строител". Идеята е да се разкрият още места, където видинчани ще могат да спортуват, каза заместник-кметът по финансово-стопанска дейност, бюджет и икономическо..

публикувано на 25.02.25 в 15:00
Огнян Исаев

Огнян Исаев: Зрелостниците в област Враца намаляват заради бедността

Защо част от учениците, завършили основно образование, не успяват след осми клас? Например, в област Враца през 2023 година има 918 дванадесетокласници, а когато този випуск е завършвал седми клас през 2018 година учениците са били 1943-ма. Този и други въпроси, свързани с явно и скрито отпадане от училище, поставя и търси отговори проучване на..

публикувано на 25.02.25 в 14:00

Гимназия в Мездра разкрива паралелка по изкуствен интелект

В Професионална гимназия "Васил Левски" в Мездра ще бъде разкрита първата в Северозападна България паралелка по програмиране на изкуствен интелект . Това се случи с подкрепата на Комисията по заетост на Областния съвет за развитие в област Враца, областния управител Николай Николов и началника на Регионално управление по образованието Лорета..

публикувано на 25.02.25 в 13:00
Д-р Олга Папушева

Д-р Олга Папушева: Зъбните импланти не са за всеки

Не всеки пациент може да бъде протезиран чрез импланти , каза в "Час при зъболекаря" лекарят по дентална медицина д-р Олга Папушева . По думите ѝ, преценката се прави след съответната консултация.  "Импланите са вид възстановяване на един или няколко зъба с идеята да се възстанови дъвкателната функция и естетиката в устата. Вече зависи колко..

публикувано на 25.02.25 в 11:00
Теди Генова, психолог

Теди Генова: Времето насаме е подарък, не бреме

Днес ще си говорим за самотата. Но по-скоро ще си поговорим за нея, като я погледнем от хубавата страна, защото самотата оставя пространство за самоопознаване. Знаете, когато сме сами, имаме повече шанс да се обърнем към вътрешния си свят без външни влияния.  Това е моментът, в който можем да разберем кои сме, какво обичаме, какви са..

публикувано на 24.02.25 в 15:00

Младежи рискуват живота си заради опасно предизвикателство

ТикТок и други социални медии са въздействащи върху младежите, които често търсят популярност и начин да се харесат на своите връстници. Почти ежедневно в такъв тип платформи добиват популярност екстремни предизвикателства, които насърчават опасно поведение сред младите хора. Такова предизвикателство, нашумяло в последно време, е прекомерната..

публикувано на 24.02.25 в 14:00