Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще оцелее ли пшеницата?

Снимка: Маргарита Костова


Сериозни проблеми виждат земеделците в развитието на пшеницата. Притесненията им в началото на пролетта са, че посевите няма да успеят да укрепнат. Възможно ли е обстоятелствата да се променят и какво е необходимо да направят стопаните, за да си гарантират прилични добиви? По тези въпроси потърсих мнението на  Маргарита Костова- агроном по растителна защита и консултант по листно хранене към "Екофол". Питам я ще има ли пшеница тази година?

"Категорично ще има. Културата пшеница е оцелявала цели 25 хиляди години, ще оцелее и тази. Но въпросът по-скоро е какъв доби ще даде, а това зависи от грижите."

Липсата на баланс между коренова и вегетативна система и опасността от непълноценно братене- това са основните проблеми в развитието на есенните посеви. Пролетта на 2019-та година започва със слабо развити растения, за които стимулирането е задължително.


"Пропуснато е нормалното есенно развитие - по правило то е около 80 дни. Пшеницата премина ранните фази от растежа си под снега. В резултатът наблюдаваме изостанало развитие и задържано братене. Много земеделци след затопляне на времето виждат зеленеещи се посеви и това дава надежда - това е вярно, но така трябваше да изглеждат полетата на 1 ноември, а не на 1 март"-
каза Маргарита Костова.

На помощ идват специализираните  биостимулатори, които  ще събудят  растежа и развитието, ще помогнат на растенията да наваксат пропуснатото време за развитие, а на стопаните да имат прилични добиви. Положението е извънредно и трябва да се вземат извънредни мерки, при първа възможност и при достигане на посевите на фаза 3-ти лист, трябва да се вкара стимулатор:

"Ранното стимулиране на посевите трябва да се приложи веднага след старта на вегетацията и при първа възможност за влизане в полето. Нашата препоръка е да се действа максимално бързо и да не се чака задължително приложението да се съчетае с пестициди, защото вече може и да е късно да се повлияе на братенето. Предварителното биостимулиране е добре да се проведе при първи признаци на вегетация, а те настъпват пи среднодневни температури около 10 градуса - тогава биостимулаторът се усвоява за около 4 часа, активира се метаболизма и ефектът се проявява след около 5-6 дни, а положителният ефект върху развитието на пшеницата се запазва и в случаите когато след топлите дни завали сняг или настъпи рязко понижаване на температурите. Крайния резултат винаги е гарантиран - подобрено вкореняване, активирано братене и ускорено усвояване на внесените в почвата торове. Проблемите при пшеницата са сериозни, но стопаните трябва да се доверят на опита на специалистите"- призова Маргарита Костова, агроном по растителна защита и консултант по листно хранене.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Мартин Методиев - един нетипичен учител

Мартин Методиев е млад човек от Видин , който избира да остане и да се се развива в родния си град. Може да се каже, че спортът, в частност футболът , го съпровожда през целия му живот. Той започва да тренира футбол още в четвърти клас в училищния отбор на СУ "Любен Каравелов" във Видин и продължава в детските и юношеските формации на "Бдин"..

публикувано на 16.07.24 в 15:04

"Лято в библиотеката" радва децата в село Кунино

Народно читалище "Цветан Гановски -1891" във врачанското село Кунино организира "Лято в библиотеката" за децата, които са от селото или идват на гости при баба и дядо. Читалищните работници посрещат малките си приятели всеки ден, като им осигуряват различни забавления и дейности, образователни и интерактивни игри, насърчават интереса им към..

публикувано на 16.07.24 в 15:00
Елена-Стефани Асенова

Видинско момиче завоюва златен медал от международен музикален конкурс

Златен медал и грамота получи  Елена-Стефани Асенова за участието си в Международния онлайн музикален конкурс „Wings for Stars“ , раздел А - професионалисти, категория "Вокал“, специалност "Поп и джаз". Тя е 11-и клас и учи в училищата по изкуства във Видин "Свети свети Кирил и Методий": "В този конкурс, в който аз участвах, се..

публикувано на 16.07.24 в 14:00

Започна лятното училище по народно пеене

За 15-а поредна година се организира лятно училище по народно пеене , майсторски клас, с преподавател проф. Светла Станилова.  Инициативата започна на 14 юли и ще продължи до 27 юли, като тази година вместо в Монтана ще бъде в град Априлци. Децата са 30 от цяла България, има и от чужбина, а двете седмици са изпълнени с много работа и..

публикувано на 16.07.24 в 13:00

ПАГ "Никола Йонков Вапцаров" в Бяла Слатина е с обновена сграда

Професионална агротехническа гимназия "Никола Йонков Вапцаров" в Бяла Слатина приключи важен ремонт на първия и втория етаж на училището, който придава на сградата съвременна визия. С официално откриване завърши първият етап от ремонтните дейности.  Ремонтът се осъществява по проект "Обичам моето училище". Крайният етап на обновяването е..

публикувано на 16.07.24 в 12:00
Д-р Олга Папушева, лекар по дентална медицина

Кога скърцането със зъби е проблем

Скърцането със зъби се получава във всички възрастови групи, но ако при децата е нещо нормално, то при възрастните може да е проблем. Това каза лекарят по дентална медицина д-р Олга Папушева и обясни с какво е свързано то в различните възрастови групи.  "При децата от 1 до 2,5-3 години скърцането със зъби е нещо нормално, ако родителите го..

публикувано на 16.07.24 в 09:50

Водещ специалист по репродуктивна медицина ще консултира безплатно двойки от Северозапада

Смята се, че около 15% от човешката популация има проблеми при създаването на потомство. Това обясни лекарят по асистирана репродукция д-р Сашо Райков от Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Токуда. Този месец специалистът за първи път ще извърши безплатни прегледи и консултации в Кабинета по репродуктивно здраве във Враца, който работи с пациенти от цяла..

обновено на 16.07.24 в 09:47