Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Равнопоставени ли са жените в съвременното общество

Снимка: Светослав Цветанов, Радио ВИДИН

Години наред жените по света водят нелеката битка за равни права с мъжете. Днес все повече жени завършват висше образование и са на ръководни позиции. Равнопоставени ли са обаче те в съвременното общество? На този въпрос търсим отговор в "Посоките на делника" ден преди 8 март. 

"Жената е водеща фигура в съвременното общество", коментира адвокат Соня Иванова, която е и заместник председател на Демократичния съюз на жените във Видин:


"Тя е по- силната част от обществото. Освен, че работи и се стреми да изглежда добре, тя е и майка, и съпруга. Това я прави значима... Неравнопоставени сме относно заплащането и Демократичният съюз на жените отдавна води битка това да се промени..."


Дамите държат 30% от местата в националните парламенти в Европейския съюз (ЕС) през 2018 г., сочат нови данни на европейската статистическа служба Евростат. Делът им се увеличава в сравнение с 2003 г., когато депутатките са били малко над една пета (21%) в парламентите на страните членки. Въпреки това делът на мъжете остава значително по-висок в ЕС като цяло. Нито една от държавите в общността няма повече жени депутати, отколкото мъже. Всъщност най-много дами е имало в шведския парламент - 47 на сто. Следват Финландия (42%), Белгия и Испания (по 40%). На другия край на класацията са Унгария (12%) и Малта (15%). За сравнение, делът на жените в българския парламент е 25,4 на сто. В същото време дамите в националните правителства - министри и заместниците им, са се увеличили от 23% през 2003 г. до 30% през 2018 г. Най-много са те в Испания и в Швеция - 52%. България е на шесто място в ЕС по дял на жени в правителството с 39,2 процента.

По темата разговаряхме и с бизнес дама от Видин:

"Съвременната жена е активен човек. Тя е равнопоставена в обществото... Това се постига с много труд..."


Причините за това жените и мъжете в България да не са равнопоставени са много. Те са обект на наблюдения, изследвания и доказване от учени, специалисти и заинтересовани по проблема. Едва ли някой може и би се наел да даде изчерпателен отговор на този въпрос, но една от основните причини за тази неравнопоставеност е фактът, че жените векове наред са били смятани за по-нисши. Били са погазвани основни техни човешки права като: правото на обучение, правото на глас, правото да упражняват определени професии, да заемат ръководни длъжности и прочие… 


Ивайло Гюров е естраден и оперен певец, който живее и в България, и в САЩ. Какви са неговите наблюдения по темата?


"България върви по правилен път и жената е намерила своето достойно място в обществото... В САЩ отдавна жените са еманципирани и излязоха от кухните..."



Първият Ден на жената е отбелязан на 23 февруари 1909 г. в САЩ по инициатива на Американската социалистическа партия. Идеята за създаване на международен ден на жената се появява след бурната индустриализация и икономическа експанзия в началото на 20 век, която поражда протести за подобряване условията на труд. Календарната дата се свързва с първата масова проява на жени работнички, състояла се на 8 март 1857 г. в Ню Йорк. Жените от шивашки и текстилни предприятия излизат на протест против лошите условия на труд и ниските заплати. Работничките са атакувани и разпръснати от полицията. Две години по-късно, на същия месец, тези жени създават своя първи работнически синдикат.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Пламен Димитров

КНСБ с искане в подкрепа на бизнеса - ще се запазят ли работни места?

От КНСБ настояват служебното правителство да въведе мерки за подкрепа на фирмите, които имат спадове на производството и продажбите заради рецесията в Западна Европа. Синдикалистите се аргументират с устойчива тенденция за спад на промишленото производство, който в някои сфери е двуцифрен. Предложението на КНСБ е да бъде въведена постоянно..

публикувано на 31.07.24 в 10:45

Румен Гълъбинов: Ползите от еврото са дългосрочни

С гласовете на 114 депутати от ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ, ДПС и 10 независими на първо четене в парламента беше подкрепен внесеният от Министерския съвет законопроект за въвеждане на еврото в България . Преди това мнозинството в Народното събрание подкрепи и проект на решение, внесено от ГЕРБ, с което се изисква от Министерството на финансите, в координация с..

публикувано на 30.07.24 в 12:50
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Политическият ни елит не може да управлява

Последната възможност за съставяне на редовен кабинет разделя страната от поредните предсрочни избори.  Къде обаче е генезисът на превърналата се в перманентна криза, започнала от партиите и обхванала целия политически живот?  Има ли път напред за демократичния процес?  Статуквото дискутираме  със Светлин Тачев , политолог от "Галъп", асистент в..

публикувано на 29.07.24 в 10:00

Златко Живков: За мен Монтана е мисия, аз вярвам в това, което правя!

Отправяме се към Монтана- дни след празника на града Свети дух и за да видим новия център на града край Огоста.  От пръв поглед прави впечатление  елегантността на фонтаните, чистотата край тях и свежите ландшафтни решения около водните пространства. Край алеите висящи петунии в различни окраски радват очите на минаващите, а..

публикувано на 26.07.24 в 12:55
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Няма как да има стабилност, докато не премине борбата за надмощие между олигархичните кръгове

Готовност за разговори по приоритети и конкретни политики обявяват парламентарните формации.  Въпреки това, шансовете третият мандат да доведе до съставяне на редовен кабинет изглеждат все по-илюзорни с всеки изминал ден.  Защо се провали 50-тото Народно събрание?  Започна ли процес на разпад в партиите, който е предпоставка за пренареждане на..

публикувано на 25.07.24 в 10:00

КНСБ: 1/3 от българите работят за под 1000 лева месечно - достатъчни ли са?

1453 лв. е необходимият нетен месечен доход за издръжка на живота за работещ, сам живеещ към месец юни тази година. Това е почти колкото за предходното тримесечие - с един лев по-малко. Намаление не е имало от десет години, макар и минимално, което отразява овладяването на инфлацията и по-ниския ѝ темп. Това каза президентът на КНСБ Пламен..

публикувано на 24.07.24 в 10:45

Ще спре ли вносът и продажбата на по-стари автомобили в България

Забрана на вноса на стари автомобили в България е една от мерките, предложени в актуализирания Интегриран план за енергетика и климат.  Документът определя националните цели по петте измерения на плана до 2030 г. - декарбонизация, енергийна ефективност и сигурност, вътрешен енергиен пазар, както и научни изследвания, иновации и..

публикувано на 23.07.24 в 11:00