Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Видинчани: Несправедливо е премахването на надбавките за стаж

Снимка: БГНЕС

Всеки трети човек в страната не одобрява законовите промени в Кодекса на труда, предвиждащи премахването на надбавките за трудов стаж. Това сочат данни от изследване на социологическата агенция "Афис". Вече стана традиция в първите месеци на годината работодателските организации да инициират законови промени, които увеличават гъвкавостта на трудовите отношения в посока намаляване на правата на работниците. 

Анкетираните видинчани също не одобряват премахването на т.нар. клас прослужено време.

"Не ме касае", категоричен бе жител на града, докато друг добави, че "няма да е приятно, ако се случи, но така е в нашата държава - работодателите винаги искат да ни ощетяват"

"Не е правилен този ход, а виждате и какво е положението - хората работят за малки заплати, нищо не е цветущо. Идеята да се плаща за отработения труд е хубава, но няма да бъде приета, защото работодателите не биха плащали извънреден труд", коментира видинчанин.

"Работодателите вече не са честни към работниците", смята наша съгражданка, докато друга жена е на мнение, че "не може човек с голям трудов стаж да взима такава добавка, каквато взимат младите кадри".

Като "несправедливо" определя законовата промяна още един запитан

"Абсолютно не е справедливо в социален аспект, защото трудовият стаж си е трудов стаж. По този начин се увеличава заплащането, прави ни осигурителния доход по-висок и върху това някога в бъдеще би трябвало да се начислява пенсията, така че да бъде по-висока. Работещите хора на България заслужават коректно отношение. В световен мащаб се приема добре идеята за заплащане на отработените часове и би било плюс, ако се случи тук."

Може да се отхвърли предположението, че младите работници възприемат надбавките на по-опитните си колеги като дискриминация, коментира за Българското национално радио Стефан Георгиев от социологическата агенция:

"Тези предложения влязоха в обществените дебати в предходния месец, затова и направихме проучването. Интересува ни какво мислят българските граждани, особено тези в активна възраст, относно три предложения. Първото е за премахването на надбавките за трудов стаж, второто е т.нар zero-hour контракти, т.е. договори на повикване. Третата актуална тема е за часовете за увеличаване на извънреден труд. 75%, т.е. всеки трима от четирима запитани, не са съгласни премахването на надбавките за трудов стаж. Доказателство за придобит опит, възнаграден финансово, това са добавките. Обратният аргумент беше, че това е дискриминация спрямо младите работници, но нашето изследване не показва това. Младото население подкрепя да има надбавки."

Предложението на работодателите за премахване клас прослужено време се прави периодично и до този момент винаги е отхвърляно, благодарение на силния обществен отпор.

"Не мисля, че тази година ще сме свидетели на нещо по-различно. Годината е изборна, а едни такива мерки няма да намерят приложение през конкретни политики. Фактите са, че общественото настроение е ясно изразено в една посока", допълва Стефан Георгиев.

Повечето анкетирани не са одобрили и предложението на работодателите за заплащане само на реално отработените часове. Така наречените договори "zero-hour" са от типа да работиш "на повикване". Имаш трудов договор, но работодателят може да те вика в определени дни за по-кратко време, т.е. когато плаща, ще го прави за отработените часове:

"Извънредна гъвкавост, но такава, която се определя от интересите и възможностите на работодателя, не на работника. Тогава, когато работодателят има нужда, той вика работника. Тази гъвкавост е нужна на бизнеса, но в същото време тя не защитава интересите на работниците. Те губят сигурността, гарантирана от един нормален трудов договор. 55% неодобрение що се касае до това предложение", информира Стефан Георгиев.

"Не се планира нов Кодекс на труда, но се обсъждат различни промени с голям обем", каза преди месец социалният министър Бисер Петков. Очакванията са окончателните предложения да бъдат внесени за разглеждане до 31 март. 

В края на януари 2018 година Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР), в което членуват БСК (Българска стопанска камара), БТПП (Българската търговско-промишлена палата), АИКБ ( Асоциацията на индустриалния капитал в България) и КРИБ (Конфедерация на работодателите и индустриалците в България) представи 24 приоритета, по които ще се работи през 2019 година, като по-голямата част от тях са свързани с промени в Кодекса на труда. Предлаганите изменения са групирани в групи, които според работодателите са проблемни: възникване, изменение и прекратяване на трудовото правоотношение; ревизиране на съществуващите ограничения за гъвкави форми на заетост; работно време, почивки и отпуски; трудово възнаграждение и имуществена отговорност на работодателя и работника/служителя.

Ще поживеем, ще видим, са казали преди нас хората.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Иво Вълов, председател на Клуб по спортен риболов

Иво Вълов: Риболовът е наука, която обединява всички останали в едно

По повод днешния Световен ден на риболова в студиото на Радио ВИДИН гостува Иво Вълов, председател на Клуба по спортен риболов "Дунав-Видин". За него риболовът е много повече от хоби. Още от дете има влечение към въдицата. От 15-16-годишен започва да се занимава по-сериозно с риболов. Често от клуба организират различни инициативи за деца...

публикувано на 21.11.24 в 16:11

Жители на Мездра искат достъп до имотите си. АПИ казва, че имат

Жители на Мездра настояват да се осигури достъп до два квартала и вилна зона при модернизацията на международния път Е-79 в района. Иван Георгиев е сред засегнатите граждани. По думите му стигането до имотите е затруднено заради изграждането на нов пътен възел в землището на Мездра и село Крета, който ще обслужва изграждащия се скоростен път..

публикувано на 21.11.24 в 13:00

"Кауза Северозапад" търси решения за проблемите на региона

Как едно гражданско сдружение може да помогне за съживяването на Северозапада? За мисията на „Кауза Северозапад“ говорим с Теменужка Цветкова и Боян Аврамов от неправителствената организация. Сдружението е учредено през август. Екипът е от експерти и професионалисти в различни области, каза председателят Теменужка Цветкова. Наскоро..

публикувано на 21.11.24 в 10:20

Вокална група "Пъстрeнец Jr." в Монтана отбелязва "пълнолетие" с концерт

Осемнайсет години от създаването на Вокална група "Пъстренец Jr." към Младежкия дом в Монтана се навършват днес, 21 ноември, в Деня на християнското семейство.  Подбраната програма е пъстра и включва изпълнения от най-малките певци, които са 7-8-годишни, през утвърдени солисти, печелили награди от престижни конкурси, до гост-изпълнители –..

публикувано на 21.11.24 в 10:00

В "Музикална зона" на 21 ноември 2024 слушаме Куинси Джоунс – 3 част

През 1981 г. излиза албумът "The Dude" с участието на редица студийни музиканти. Номиниран е за 12 награди "Грами", спечелвайки три. Наистина Куинси Джоунс може да бъде наречен "обединител" сред музикантите и нациите, както казва за него Джо Байдън, визирайки супергрупата USA for Africa, която с протекцията на Джоунс създава благотворителния сингъл..

публикувано на 21.11.24 в 09:00

Рязък скок отбелязват цените на имотите във Видин

Брокери отчитат покачване на стойността на имотите в Северозапада. Цените на годишна база във Враца се покачват със 17.5%, във Видин - с 22.6 на сто,  в Монтана - с 20.6%. В София, където търсенето на жилища е най-голямо, годишният ръст е 6.9 на сто. Според едни експерти, поскъпването на имотите в Северозапада вероятно е следствие на..

публикувано на 20.11.24 в 17:20

Оряхово празнува

С различни инициативи в Оряхово отбелязват празника на града . Програмата започна с изложбата "Ретроспекция на рекламата за Оряхово". Заедно с нея бе представено и видео с добавена реалност към експозиция "Възраждане". Директорът на Историческия музея Евгения Найденова обясни, че рекламата винаги е важна за едно селище, за да представи своите..

публикувано на 20.11.24 в 15:34