Как се управляват ядрените блокове, какъв е мащабът на турбогенераторите, какви хора са специалистите, гарантиращи с труда и знанията си безопасната и надеждна работа на АЕЦ "Козлодуй"? Това бяха само част от въпросите, чиито отговори лично научиха посетителите в Деня на отворени врати, който се проведе в атомната централа на 13 април. Най-голямото българско електропроизводствено предприятие, осигуряващо една трета от електричеството у нас, посрещна стотици гости на различна възраст от страната и чужбина. 529 души видяха АЕЦ "отвътре" с помощта на експертите от атомната централа, които поеха ролята на техни водачи и им разказаха за спецификите на технологичните процеси, за мерките, гарантиращи безопасната и надеждна работа на ядрените мощности, за екологичната роля на атомната енергетика, работеща при нулеви въглеродни емисии и даваща принос в борбата с глобалните климатични промени.
Денят премина в отлично настроение и с много усмивки. Най-малките искрено се радваха на цветните балони и знаменца с логото на централата. За по-големите пред Информационния център на АЕЦ специалистите от отдел "Радиоекологичен мониторинг" показаха как се замерват различни параметри на околната среда, а огнеборците от Районна служба "Пожарна безопасност и защита на населението" - АЕЦ "Козлодуй" демонстрираха бързо гасене на пожар.
По традиция, в този ден специално внимание бе отделено на двама от посетителите - най-младият и най-възрастният. Това бяха Калина Томова, на 1 година, и 80-годишният Тодор Младенов - и двамата от София. Проявата потвърди положителната тенденция за висок интерес към централата от страна на децата и младежите - на 13 април те бяха близо 40% от гостите.
В стремежа си за открито и пълно представяне на своята дейност пред обществото, АЕЦ "Козлодуй" вече 25 години организира Дни на отворени врати - за първи път това става на 9 октомври 1994 г. През това време в рамките на инициативата лични впечатления за единствената българска атомна централа са получили близо 17 000 души.
Най-новото детско представление на врачанския театър – „Черно пиперче за Коледа“ тръгна на дълго турне в региона. Спектакълът е написан специално за трупата от Дарко Ковачовски, който е и режисьор на творбата. След премиерата във Враца със забавната и поучителна история се срещнаха децата в белослатинското село Търнава и Мездра, а в Криводол..
Община Берковица е сред първите общини с "умни" контейнери за компактиране на отпадъци. Те са монтирани в централна градска част и са с вградена преса, изцяло захранвана със слънчева енергия – поясни за Радио ВИДИН кметът Радослав Найденов . "С тях ще се подобри средата в центъра, защото ще има по-малко боклук от магазините, но и ще се намали..
Във Видин тече ремонт на тротоарите в централната градска част. Средствата за него са заложени в капиталовата програма на Общината за 2024 година, съобщават от общинската администрация. Предвижда се подравняване и укрепване на основата и подмяната на старите тртоарни плочи с нови.
Съветът на Европейския съюз реши единодушно да приеме България и Румъния в Шенген и по суша, съобщиха от унгарското председателство. Контролът по вътрешните граници ще бъде премахнат от 1 януари. Икономическите ползи за българската икономика от приемането ни в Шенгенското пространство ще са големи, коментира за Радио ВИДИН Красимир Кирилов ,..
Съветът на Европейския съюз реши единодушно да приеме България и Румъния в Шенген и по суша, съобщиха от унгарското председателство. Контролът по вътрешните граници ще бъде премахнат от 1 януари. Вчера окончателно отпадна и последното препятствие за пълноправното членство на двете страни, след като парламентът на Нидерландия отхвърли проекторезолюцията..
Четирикратно увеличение на болните от скарлатина има в област Монтана само за седмица. Случаите са регистрирани в Монтана и Лом. 14 случая на скарлатина са регистрирани през изминалата седмица в Монтанско срещу три за предходната. Заразата е установена в две населени места в региона. От скарлатина най-често боледуват децата от 3 до 13-годишна възраст...
Държавата ще финансира общините за изграждането на допълнителни кладенци. Така ще се гарантира редовното подаване на вода, съобщи областният управител на Монтана Калин Хайтов. Проблемът с осигуряване на питейна вода ще се задълбочава. Затова Министерството на регионалното развитие и благоустройството се обръща към общините да подготвят проекти за..