Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Цигуларката Радмила Петрова-Кръстева: Магията на музиката се случва, когато ѝ вдъхнеш душичка и сърце

2
Снимка: Радио Видин

В "Калейдоскоп" ви представяме  Радмила Петрова-Кръстева, за която музиката е живота и същността ѝ. Радмила е професионален цигулар, преподавател по цигулка в националното музикално училище "Любомир Пипков" в София. Професионалният ѝ път е свързан и с видинската Симфониета, където десет години е концертмайстор. Свири активно като камерен музикант в различни формации -дуо, трио, квартет- струнен клавирен, като солист на различни оркестри, гост-концертмайстор на различни оркестри. Има опит като концертмайстор и богат репертоар, изсвирила и много от цигулковите  големи концерт-майсторски сола.

Родена е в град Варна през 1968 година в семейство, което обича музиката, а в рода ѝ има и други музиканти. От малка знае, че музиката е нейното призвание и тя ще бъде нейната професия. Музиката ѝ носи радост и удовлетворение, а цигулката е начин на себеизразяване и добавя: "Всъщност аз пея чрез цигулката." 

С Радмила Петрова - Кръстева се връщаме към нейното детство, което е свързано с музиката и морето. Тя е на три години и половина, когато родителите я водят на представление във варненската опера. Магията на оперното изкуство завладява малкото дете и така на шест години става ученичка  в музикалното училище в града.


Родителите 

"Преди да започна да говоря, аз съм започнала да пея. С голяма точност съм пеела и с голям диапазон. Родителите ми не са музиканти, но са свързани с музиката. На три години са ме завели във Варненската опера на представление. За едно дете това е много вълнуващо. Това е добър начин детето да бъде приобщено към такова общество. Много зависи от родителите как ще предопределят развитието на децата си. Моите родители са имали такова отношение. Баща ми се движеше в кръгове на писатели, поети, художници. Самият той пописваше поезия. Той е бил неосъществен журналист, просто обстоятелствата в неговите младини са били такива, че не е могъл да следва това, което иска."

Детството и музиката

"Аз много рано започнах да ходя на предучилищна. На три години и половина съм била, а там имаше по-големи деца. Едно момченце от групата свиреше на цигулка и аз бях много впечатлена от това… Кандидатствах с цигулка и пиано  и на двете места с шестици са ме приели. Моите родители са се посъветвали с преподавателите.  Едно от изискванията за цигулката е да имаш много точен слух и бърза реакция. И така съм си избрала цигулката, царицата на инструментите. "

Поезията 

"Любимият ми предмет е литературата. Пиша стихове. Всичко ми е готово в главата. Като седна пиша много гладко. Това са впечатления, които са натрупани във времето, обработват се и просто идва един момент, в който човек иска да ги изкаже."

Цигулката 

"За мен е начин на себеизразяване. Единият начин е чрез думички, другият начин - чрез инструмент или глас. Аз пея чрез цигулката. Тя е два пъти по-възрастна от мен и е специална за мен, защото се привързвам към нея, срастване се получава.  Показвайки на учениците си  аз свиря, понякога изпявам фразичката. От рано знаех, че това ще бъде моя професия. Когато човек знае, че е силен в това, което прави, го прави с лекота и му носи удоволствие и удовлетворение. Няма колебания."

Консерваторията

"Моята преподавателка Геновева Бурова ме заведе на състезание за цигулари в град Хасково и аз получих отлична оценка. Там тя ме запозна с проф. Георги Бадев, записах се на тези консултации при него преди кандидатстването. Приеха ме. Бяхме силен випуск.
Следвах в чужбина, бях изпратена на специализация на базата на държавния  си изпит в Холандия, където имах възможност да запиша последна година. Имах рецитал накрая, който беше оценен от жури и публика. Когато човек свири, усещаш как публиката ти се доверява и тръгва с теб. В различни държави се усеща различния темперамент с публиката."

Видин

"Моето идване във Видин стана, когато бях студентка през 1989 година. Имаше тогава оркестърът юбилей. Имахме камерен оркестър, на който бях концертмайстор и тогава беше Цанко Дилибозов, диригент на този студентски камерен оркестър. Той беше и диригент на Филхармонията във Видин. Тогава той ни покани да свирим на прегледите на симфоничните оркестри. Тогава Мирослав беше първи тромпет. 12 години по-късно вече като диригент на оркестъра, той ме покани за концерт. Така се срещнахме след 12 години. И тъй като те си търсиха концертмайстор, Димитрина Табакова беше вече във възраст, искаха човек, който да навлезе в репертоар, да има приемственост. И ме поканиха за концертмайстор. По-късно станахме семейство."

Преподаването 

 "Като завърших, беше 1992 година, реших, че ще опитам и да преподавам и да свиря в оркестър, за да си избера какво да правя. След това реших, че е по-добре да преподавам, и времето, в което свиря, да свиря сама, тоест да го посветя на камерно музициране. Тъй като е необходимо един музикант да се поддържа. Просто преподаването ми харесва, това общуване с млади хора, с деца, много е искренно и те са непосредствени, но е и натоварващо, естествено. Приемах много предложения за свирене в различни състави. Ето тези 12 години са един качествен скок в моето развитие. Опитвам се да  науча учениците си да одухотворяват произведенията, които изпълняват, да му дадеш твоя прочит на произведението, да съживят произведението  душичка и сърце. Тогава всъщност има магия."

Хубавото в живота

"Един човек може да каже, че е щастлив, когато  има много хубави моменти, които правят щастлив живота му. Хубавите неща са просто хубави. За мен морето е важен източник на енергия. Усмивката, красивите взаимоотношения ме зареждат положително. Раздавам се, аз съм енергичен човек и  има какво да давам и много е хубаво, когато ти отвръщат със същото."

Повече може да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Деца, използващи вейпове

За риска от употребата на вейп сред младите хора и какво не разбират родителите

Младежи се пристрастява към никотина чрез пушенето на така наречения вейп - електронна цигара с течност, съдържаща никотин, примесен с ароматни вещества. До тях достигат и такива със забранени субстанции като хексахидроканабинола, а за употребата им се заговори след инциденти, един от които с фатален изход.  Проблемът не е от скоро и бумът им сред..

публикувано на 07.02.25 в 17:21

Спират ли шофьорите на пешеходни пътеки?

Днес ще си говорим за безопасността по пътищата, най-вече в градска обстановка. Зимните месеци са едни от най-опасните за движението заради лошото време и по-голямата продължителност на тъмната част от денонощието. Поводът за репортажа ни е случка, която беше споделена в социалните мрежи от видинчанин. Ето какво написа той:  "Добър вечер!..

публикувано на 07.02.25 в 17:10

Романът "P.S. Убийците" - различното криминале

През 2010 г. Америка среща Европа, когато Джеймс Патерсън (автор на бестселъри №1 в САЩ) и Лиза Марклунд (автор на бестселъри №1 в Швеция) обединяват усилия, за да създадат пикантен, задъхан и завладяващ трилър в духа на най-добрите традиции в жанра. Резултатът е романът „P.S. Убийците“. Шведската журналистка Деси Ларшон получава в..

публикувано на 07.02.25 в 17:10

От хоби до професия: Мадлен Рачева и магията на фотографията

"Професия хоби"  днес ни запознава с хобито на Мадлен Рачева от Видин , която е от онези хора, които успешно съчетават страстта си с професията си. От малка тя е омагьосана от света на фотографията и въпреки че започва като любител, с времето хобито ѝ се превръща в сериозно занимание, което разкрива пред нея нови светове и възможности. Днес..

публикувано на 07.02.25 в 16:00

Малко кученце с голямо сърце: Как Капучино спаси Кристина

В днешното издание на "97 лапи и 1 опашка" ще ви представим нещо супер сладко, което не можем да изпием, но пък го обожаваме - и това е… Капучино! А не, няма да пием капучино, ще се наслаждаваме на едно от най-невероятните кученца, които са били гости при нас. И не, не е случайно, че се казва Капучино - цветът му е кафяв, а породата му е Той..

публикувано на 07.02.25 в 15:30

19 семейства с дългогодишен брак ще бъдат наградени в Белоградчик

Над 40 общини се включват в 14-то честване на Седмицата на брака в България, която отбелязваме от 7-и до 14 февруари. Събитията и инициативите имат за цел да подчертаят значението на стабилните семейни отношения и да предоставят възможности за вдъхновение и подкрепа за съвременните семейства. Седмицата на брака е повод за съпрузите да..

публикувано на 07.02.25 в 15:05

Февруари- време за засаждане на разсади

Обикновено през февруари започва подготовката на разсади. От качествения разсад до голяма степен зависи и добрата реколта. Има ли тънкости и стъпки, които да следваме при производството на разсад за пипер и домати- съветите в "Земята, която ни храни" са от агронома Янислав Цветанов: "Първите стъпки, които трябва да се спазват- качествени и..

публикувано на 07.02.25 в 13:07