Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Виртуална разходка ни показва Белоградчишките скали

Снимка: Радио ВИДИН

Българско 3D студио изработи пълно виртуално копие на Белоградчишките скали, което потребителите от цял свят ще имат възможност да посетят онлайн. Дестинацията е част от проекта на талантливи български 3D художници, които имат за цел да създадат изцяло нова свръх реалистична виртуална реалност за туризъм и забавление. 

"Предвидили сме цяла библиотека от много дестинации от целия свят, не само от България. Разбира се, фокусът ще е върху красотите на България. Този проект е пълно идентично копие с възможно най-реалистичните визуални ефекти, които могат да бъдат видени през очила за виртуална реалност. Ние сме екип от хора, които се познават от доста години, работили сме заедно и на други места. Имахме идея, че можем да направим нещо, което наполовина да е бизнес ориентирано, наполовина- социално ориентирано. Идеята ни най-вече дойде от "Матрицата", всеки я е гледал. Искаме да вкараме туризма при хората, защото е по-сложно хората да ги заведеш при него. От друга страна, този проект е предпоставка и улеснение за онези, които нямат средства за пътуване, които нямат достатъчно средства. На трети им липсва пък време"разказва Георги Георгиев, който е част от екипа на амбициозния проект.

Изборът на Белоградчишките скали е заради природата, историята и културата, която съчетават в себе си.

"Не сме от Северозапада, въпреки че сме събрали хора от всяка точка на страната. Седалището ни е в София. Белоградчик ни се видя съвкупност от различни неща. На първо място- природно и визуално впечатлява този обект. На второ място - исторически е представен през епохите. При нас цялостно идеята е, че отивайки там, можем да се запознаем с всички епохи, през които е съществувал, т.е. времената на динозаврите, през годините под вода, та стигайки чак до модерните дни. Мястото е около десет километра виртуална площ. Десет на десет. Отне ни около 5 месеца. Две седмици заснемахме на място с дронове и фотоапарати. Три месеца построявахме обектите, цялата среда. Един месец продължиха тестовете и заключителната работа."

Чрез специална техника е изработен триизмерен и реалистичен модел на местността. Заснет е всеки детайл на площ от над 10 000 кв. м и след това е фино моделиран и поставен на отговарящото му място във виртуалния свят. Добавена е система за промяна на метеорологичните условия, реалистичен денонощен цикъл на светлината и дори технология за реакция на природните обекти от вятъра.

"Самият проект е базиран върху фотограметрия. Това е една технология, която е особено развита напоследък - комбинация между архитектура, фотография, виртуални места от видеоигри. Трите неща дават продукта, който предоставяме. Изработен е и специален аудио-гид, в който са подбрани най-любопитните и уникални истории, свързани с местността. Може да гледате продукта през деня, през нощта, в сняг, в дъжд, при горещо слънце, снежна буря. Ако питате защо е тази заигравка с метеорологията - просто искаме да дадем шанс на хората, защото има и такива любители, да не се връщат по няколко пъти дотам. Избират си атмосферните условия и просто се "разхождат"."

Виртуална разходка из Белоградчишките скали ще може да се направи през есента. 

"Работим усилено, за да излезем на пазара. В средата на есента ще може да се сваля вече. В Белоградчик ще е безплатна, както и в България. Ще можете да я сваляте, да гледате на виртуални очила. Малко по-натам ще го направим и достъпно за телефони."

Свръхреалистичните проекти за виртуална реалност за туризъм и забавление ще продължат, допълни Георги Георгиев, като сред тях са не само популярни дестинации, но и известни места, които в реалния свят човек не може да посети, като например митичният остров Авалон от легендите за крал Артур.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Динково, Тополовец и Дреновец против соларен парк в землищата си

Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..

публикувано на 10.01.25 в 10:10

Платформа подкрепя малките семейни производители

Нова платформа дава възможност на малките и средни производители в България да покажат своите продукти и да се свържат директно с хора, които ценят истинската и качествена храна. Идеята е на трима приятели- Ива Христова, Владимир Лалов и програмиста Радослав Илиев.   Ива Христова е от Враца, а Владимир Лалов от Кнежа. И двамата са работили..

публикувано на 09.01.25 в 16:12

Как непълнолетни ще преминават границата след членството в Шенген?

След пълноправното членство на България в Шенген настъпиха значителни промени в контрола на границите и свободното движение на гражданите. В този контекст, много юристи алармират, че има сериозна опасност да се увеличи броят на непълнолетни деца, неправомерно изведени извън територията на страната ни. Декларациите със съгласие на родителите,..

публикувано на 09.01.25 в 15:59

В "Музикална зона" на 09 януари 2025 слушаме инструментални концерти на барокови композитори

Инструменталните концерти се появяват в епохата на барока и стават характерни за нея. Бароковите композитори са първите, установили структурата на инструменталния концерт. Утвърдените закономерности от този период стават основа за развитието на следващите направления. Насладете се на концертите за  тромпет, обой, флейта, цигулка, виолончело, арфа  и..

публикувано на 09.01.25 в 09:00

Виктория и Георги са най-предпочитаните имена за 2024 година

Днес на фокус поставяме най-предпочитаните имена в България за 2024 година. Националният статистически институт за поредна година нарежда на първо място при момичетата името Виктория, а при момчетата - Георги. Родените момиченца, които носят това име за миналата година са 538, а момчетата Георги са 782. При момичетата на второ място е Мария, а..

публикувано на 08.01.25 в 17:20

Ритуали от миналото остават живи и до днес във видинското село Неговановци

В народния календар 8 януари е отбелязан като Бабинден - празник, посветен на жените, които в миналото помагали при раждането на дете. Постепенно те били заменени от лекари и акушерки, под чиито грижи и до днес новородените поемат първата си глътка въздух. Макар че бабуването е останало назад в миналото, ритуалите, които се изпълнявали при..

публикувано на 08.01.25 в 15:07

"Капачки за бъдеще" събират на нови места във Видин

Премахнати са металните сърца за събиране на пластмасови капачки до Младежкия дом и до съботния пазар във Видин . Това сигнализираха видинчани в първите дни на новата година и обясниха, че са затрудени да предават събираните от тях капачки на други, по-отдалечени пунктове.  Лили Илиева е на пенсионна възраст. Събира "Капачки за бъдеще" от..

публикувано на 08.01.25 в 14:00