Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Видин като част от Поклонническия поход "Светият път"

Снимка: БГНЕС

"Светият път" се нарича предстоящият поклоннически поход, който се организира от родолюбиви българи във Велико Търново. Поводът е 550 години от пренасянето на светите мощи на Свети Йоан Рилски от Велико Търново в Рилския манастир. Участниците в похода ще изминат над 570 км, като ще тръгнат от Велико Търново, ще минат през Никопол, Плевен, Луковит, Враца, София, Дупница, до Рилския манастир. 

Мощите на светеца са се съхранявали от 1195-та до 1469 година в Търново преди да бъдат изпратени в Рилската обител. Времето, в което ще продължи поклонническият поход ще бъде от 1 до 31 юли.

Паскал Пиперков, един от организаторите на похода, работи като главен асистент във Великотърновския университет „Св. Св. Кирил и Методий“, освен това е турист, покорил десетте планиниски първенци в България и е вярващ християнин.
Формално неговата професия няма нищо общо с поклонничеството, но като вярващ човек и като турист е привлечен от идеята за поклоннически преходи. Участвал е в подобен поход, който се прави от Богословския факултет на Софийския университет, който  се нарича "Рилският чудотворец".   

"Идеята е, когато отиваме на свято място, това да го направим с някакво усилие- да изминем пътя пеша например. Идеята на поклоничеството е с някакво доброволно усилие да се направи нещо в името на Бога. И така по-пълноценно да се изживее този сакрален момент от срещата със светинята, която е в края на пътя. Идеята е чрез пътя да бъде опознат Бога. През това време ние се радваме на творението, тоест на природата, на всичко, което виждаме по пътя. Тази идея ми дойде доста присърце. Изминаването на пътя София-Рилски манастир в духовен план ме приближи до светеца Свети Йоан Рилски."

Паскал Пиперков участва в поклонническия поход до Рилски манастир, това го вдъхновява да организира подобни поклоннически  походи от Търново с вливане в този път и минаване по места, свързани със Свети Йоан Рилски.

"Това, което правим тази година е малко по-различно. Изминаваме път много близък до оригиналния път на мощите на Свети Йоан Рилски, когато те са пренесени от Велико Търново в Рилския манастир. Това се е случило през 1469 година, били сме вече под робство. Това шествие е повдигнало духа на народа, укрепило е вярата. А и самият светец е осветил този път. Нарекохме този път "Светият път". Става дума за едни над 570 км, които ще изминем това лято."


Организаторите се надяват това да стане всенародно събитие. Самият повод е 550 години, които  са минали от реалното историческо събитие на пренасянето на мощите на светеца от Велико Търново в Рилския манастир. Участниците в "Светия път" ще тръгнат на 1 юли и ще достигнат светата Рилска обител на 31 юли.  Как точно ще бъде организирано това уникално събитие, кой ще може да се включи, откъде и до къде, пеша или с превоз - това уточняваме в разговора с Паскал Пиперков:

"Има възможност за тези, които са силни и здрави да изминат целия път пеша. Ще има придружаващ транспорт. Ще се ходи с лек багаж само с най-необходимото за деня. Нощувките ще бъдат най-вероятно на палаткови лагери. Някой по-немощен може да извърви само част от пътя и да вземе някоя от придружаващите коли и да ни изчака. Не е задължително този, който тръгне в началото да стигне до края. Човек може да си избере някакъв участък, за който да дойде. Може да се включи в рамките на един ден, абсолютно свободно е."

Единственото условие е да се направи предварителна регистрация, за да могат организаторите да заявят определени помещения, територия и да се направи необходимата организация. Паскал Пиперков изказа и предположение, че светите мощи на Свети Йоан Рилски вероятно са минали през Видин на път за унгарския град Естергом, където са престояли от 1183-1187 година. Затова като идея съществува възможността Видин да се включи като част от поклонническия поход в бъдеще. 

Тази година този поклонническият поход "Светият път" ще се съедини с другия поход "Свети Рилски Чудотворец", който тръгва от 1 август и завършва на 6 август в Рилския манастир. Символът на "Светият път" е стилизирано дъбово листо с вписан православен кръст. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Инициативата "Мила Бабо" - в помощ на родителите

Две дами от Видин - Светлана Орловска и Тони Тихомирова съвсем наскоро решават да създадат посредническа агенция, която наричат "Мила Бабо“ . Те предлагат различни възможности за ангажиране на баба детегледачка, която да е в помощ на семействата във всякакви предвидени и непредвидени ситуации. Те разказаха повече за този иновативен проект:..

публикувано на 02.10.24 в 15:57

Спирка библиотека просвещава жителите на Винарово

Автобусната спирка във видинското село Винарово се превърна в библиотека на открито . От около месец е оборудвана с етажерка, на която са подредени книги от български и чужди автори. Сред тях има художествена и научна литература, а също фантастика и книги за деца. "Вземи, прочети и върни" - този надпис подсеща посетителите, че  книгите могат..

публикувано на 02.10.24 в 15:43

Отбелязваме Световен ден на селскостопанските животни

Втори октомври е Световен ден на селскостопанските животни. Отбелязва се от 1983 година по инициатива на Движението за правата на селскостопанските животни (FARM), за да се обърне внимание на проблемите, свързани с жестокото отношение спрямо селскостопанските животни, затворени в клетки и отглеждани за храна. Датата, избрана за отбелязване на..

публикувано на 02.10.24 в 14:59

12 000 теменуги ще украсят Видин

С теменужена премяна ще бъде тази есен Видин . Общо 12 000 растения от различни градински сортове теменуга ще бъдат заседени в цветните пространства в центъра и парковете на града. Предстои засаждането и на пролетните цветя. Успоредно с това ще бъдат установени загиналите от горещините през лятото дървета, които ще бъдат подменени с нови. Това..

публикувано на 02.10.24 в 13:00

Учител от САЩ преподава в Езиковата гимназия във Видин

Джоуи Джонсън е новият помощник-учител по английски език в Гимназията с преподаване на чужди езици "Йордан Радичков" във Видин.  В България идва след подбор от българо-американската комисия "Фулбрайт" за образователен обмен. Преподаването на чужд език от учител, чийто език му е майчин, е изключително важно за по-доброто..

публикувано на 01.10.24 в 15:05

Фолклорна група "Бела бара" е новият проект на видинчанина Малин Маринов

В Международния ден на музиката ви запознаваме с една новосформирана група за авторски народни песни . Тя се нарича "Бела бара" и неин основоположник е Малин Маринов , който е родом от Видин. Групата е сформирана в края на 2023 година с цел създаване на собствено певческо-музикално творчество в областта на българския класически фолклор. В..

публикувано на 01.10.24 в 14:41

Авторът от Мездра Иван Кръстник с трета книга за Сърцатко

Младият автор Иван Кръстник издаде третата си книга от поредицата за Сърцатко. Нейното название е "Лагер на истински, реални  приятели".  Идеята на книгата е да покаже на децата как могат да се забавляват в свободното си време без мобилни устройства, а големият фокус е те да се научат да мечтаят, казва Иван Кръстник, който е от Мездра:..

публикувано на 01.10.24 в 13:00