Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Новата земеделска техника- гаранция за успех и качество

4
Снимка: Радио ВИДИН


Незапомнена от години суша допреди няколко дни сериозно заплашваше да провали реколтата от есенници. Много площи с рапица бяха "освидетелствани" като провалени, а собствениците ги преорават и засяват с пролетни култури. Сушата би попречила и за развитието на пролетниците. Дали заради молбите на земеделците, но така, както и прогнозираха синоптиците- миналата седмица заваля. В различните региони дъждът беше с различна продължителност и в различно количество, но със сигурност ще окаже своето влияние. Ще съживи ли падналият наскоро дъжд посевите и привлекателно ли е земеделието за младите? 

В края на миналата седмица в землището на бреговското село Балей три фирми от агросектора представиха нова техника, препарати, торове и семена. Сред посетителите бе зам.председателят на Видинския съюз на зърнопроизводителите Жечко Андрейнски:

"Дъждът ще съживи пшеницата и рапицата, ще даде възможност и за поникване на слънчогледа и царевицата. Има пропаднали площи със зимна рапица, която не успя да поникне през есента и сега над 90 % е разорана, на нейно място се засяват пролетници... Опасност за хляба няма, реколта ще има... " 

На агро-демонстрацията в Балей присъства и Валентин Иванов от Управителния съвет на Съюза на зърнопроизводителите. Обработва земя в землището на Раковица, където не падна дъжд с кой-знае какво стопанско значение, но въпреки това, земеделецът смята, че ще помогне малко на есенниците. Според него годината няма да е от най-успешните, но земеделците не губят вяра. 

"След като оцеляваме толкова години, значи сме намерили равновесието, готови сме да посрещаме и лошите, и хубавите години..." 

Според него, новата техника позволява да се прави един успешен бизнес, безаварийна работа за дълги години напред, да не се спира по време на кампания и да се срещат трудности при аварии и ремонти.

"Всяка една нова техника идва все по-добре оборудвана, което позволява на механизаторите да работят в по-спокойна, по-приятна  обстановка, работата им е по-лека- това също е плюс.... Съвсем по-качествена е и всяка една обработка. През последните години безспорно получаваме по-добри добиви, които са в резултат на навлизането на нова техника... По отношение на новата техника видинските зърнопроизводители вече са конкурентни на всички в страната, равнопоставени са..."   

Ден след живителния дъжд земеделците бяха обнадеждени за иначе обречената на провал реколта от есенници. Росен Костадинов е земеделец от няколко години, но смята, че който се захваща със земеделие, не трябва да очаква бърза печалба...
Жечко Андрейнски и Илиян Койманов /отляво надясно/, сн. Личен архивДомакин на земеделската среща беше Илиян Койманов- един от успешните земеделци в региона. Той е един от пострадалите от есенната сушата- има пропаднали 2000 декара с рапица, които е презасял с пролетници. Първите си стъпки в земеделието прави със закупен с вноските за кола малък трактор през 1992 година. Следва по-голям трактор, малък комбайн, за който се шегува, че е бил като лайкоберачка... Сега има модерна техника:

"Няма бъдеще без нова техника. От икономическа гледна точка също- една нова торачка има възможност за секционен контрол, което означава, че не преповтаряш никаде торенето- това икономически влияе и върху вложените торове, от друга страна се щади и почвата. Същото е и при сеялките..." 

Илиян обработва 12 хиляди декара в землището на село Балей и от дистанцията на времето е убеден, че успехът идва с хъс, упоритост, постоянство и много, много работа. 

В звуковия файл чуйте още: Ясен Здравков от селскостопанската гимназия "Марко Марков" в село Георги Дамяново, който се класира за националния кръг на състезанието "Млад фермер" в Добрич. Ясен е 12 клас, а с резултата от регионалното състезание  вече е приет за студент в аграрния университет в Пловдив. Категоричен е, че ще продължи образованието си. 
Чуйте и какво се произвежда в първата космическа оранжерия в света, създадена от български учени- интервю на Росинка Проданова от радио Благоевград с доц. д-р Таня Иванова от Института за космически изследвания към БАН.
В следващото предаване очаквайте разговор със създателя на технологията за производството на храна за космонатвти- криобилога акад. Цветан Цветков- наш земляк, роден в монтанското село Стубел. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Стефани от Монтана подарява мечтания бал на момиче в нужда

Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение.   Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..

публикувано на 10.01.25 в 17:15

Романът "Смок" на Ели Лозанова - пътеводител из нравите и порядките на Северозапада

Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..

публикувано на 10.01.25 в 16:45

За животните с любов от Монтана: Историята на един спасен ястреб

Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал:  "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..

публикувано на 10.01.25 в 16:00

Вино, четка и музика: Тайната формула за една незабравима вечер в Белоградчик

В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го   Art & Wine - Belogradchik .  Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Пазим ли живите човешки съкровища

Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години  и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..

публикувано на 10.01.25 в 14:25

Общественото обсъждане на Общинския план за младежта предизвика дискусии във Видин

Във Видин се проведе обществено обсъждане на проект на Общински план за младежта за 2025 година. Документът определя целите и приоритетите на общинската политика за младежта, както и финансовите ресурси за неговата реализация, в съответствие с Националната стратегия за младежта (2021-2030 г.) и Националната програма за младежта (2021-2025)...

публикувано на 10.01.25 в 14:22

Динково, Тополовец и Дреновец против соларен парк в землищата си

Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..

публикувано на 10.01.25 в 10:10