"Родителите трябва внимателно да слушат децата си и да ги чуят", коментира темата Красимира Елисеева председател на Общинския съвет по наркотичните вещества във Видин:
"Преди 10 години имаше само 3% тетрахидроканабинол в канабиса. Сега е около 15-20% и това е много опасно. Унищожително е за нашите тийнейджъри..."
Според последния доклад на Европейския център за мониторинг на наркотиците и наркоманиите, приблизително 87,6 млн. възрастни между 15 и 64 години /26,3%/ в Европейския съюз са пробвали канабис някога в живота си. 17,2 млн. млади, между 15 и 34 години, хора /14,1%/ са употребявали канабис през последната година. В България малко над 10% от младите хора са употребявали канабис през последната година. У нас се наблюдава и възходяща тенденция в разпространението на канабиса сред младите хора.
Темата за марихуаната все по-рядко е табу в обществения живот, но все още марихуаната е незаконна в България, затова при употребата й всеки трябва да е подготвен за рисковете от сблъсък с органите на властта. Според българското законодателство марихуаната е определена като наркотично вещество с висока степен на риск за общественото здраве. Официално е известна като коноп или канабис, защото се извлича от конопени растения, но сред хората е известна с още много различни имена като марихуана, трева, джойнт и други. Тя е забранена в хуманната и ветеринарната медицина, т.е в България няма как да бъдете лекувани с такъв “медикамент”. Наказателният кодекс определя като престъпление придобиването и държането на наркотични вещества, като предвижда по-тежко наказание за придобиване или държане на високорискови наркотични вещества, каквато е марихуаната.
Въпреки битуващото мнение сред хората, че марихуаната е лек наркотик и не е толкова опасна сравнение с другите наркотици, според нашето законодателство тя е приравнена с всички останали наркотици, т.е цигара марихуана е равна пред закона, както доза хероин или един грам кокаин, така и на 5 хапчета екстази. От години в обществото се води дискусия относно легализирането на канабиса. Доводите са най- различни.
"Трябва да реши обществото дали затвор от 1 до 3 години за всяко количество, което е намерено при теб, е най- добрия начин да третираме близо 1 милион души в страната", смята Димитър Карагегов от Българско либертарианско общество:
"...Можем да спорим много дали лекува или не лекува, но истинският проблем е какво да правим с хората, които я употребяват. Те не са малко в България. Това са учещи и работещи хора, които ежедневно са подложени, меко казано, на тормоз, че имат трева в джоба си, или че вечер разпускат с цигара, а не с чаша ракия...Има много по- опасни дроги от марихуаната- алкохола, цигарите и да не забравяме енергийните напитки...България е от малкото страни, в които не е легализирана марихуаната...Можем да се поучим от Португалия..."
Въпреки увеличаващата се непрекъснато глобална толерантност към потребителите на марихуаната, считана от мнозина за лек, употребата на канабис все още може да вкара някого в затвора в по-голямата част от земното кълбо. Освен ако не го прави в някои от държавите, в които потребителите на марихуана нямат бариера пред себе си, без значение дали употребяват наркотика поради налични здравословни проблеми или просто за удоволствие. Но дори и в някои от тях, все пак са налични глоби.
Учени от Българската академия на науките установиха, че екстракт от канабис убива ракови клетки. Това се случва след инвитро експерименти на Института по молекулярна биология.
"Първите резултати са много впечатляващи. Те са свързани с изследвания на екстракти от нискотоксични природни субстанции, като това, което търсим, е евентуална противотуморна активност", коментира доцент Ива Угринова, директор на Института по молекулярна биология към БАН.
Видинчанин, когото ще наречем Крум, не се различава по нищо от другите хора, но пуши трева от 15 години. "Според мен пушенето не ми пречи да работя нормално и да съм нормален човек...Хората, които употребяват марихуана не са наркомани...", казва той.
Анкета сред ученици показа, че знаят къде се предлага марихуана, но не искат да я опитват.
Всичко по темата можете да чуете в звуковия файл.
Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт. Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната. Мнозинството е от 126 депутати. Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив? Ще успее ли..
От 1 януари заведенията и ресторантите у нас вече работят с 20%-на ставка на ДДС. Според съпредседателя на Българската асоциация на заведения та Ричард Алибегов , засега това не е проблем, тъй като през декември бяха проведени срещи с партиите, които през последните 3 години подкрепят 9% ставка. Това са ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало", "Възраждане"..
Президентът Румен Радев ще връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство утре , 15 януари, от 12:00 ч. Радев забави връчването на папката, за да даде шанс на партиите да продължат с преговорите. Очаква се да бъде съставено четирипартийно мнозинство, включващо ГЕРБ, БСП и ИТН, с подкрепата в парламента на Ахмед Доган - "Демокрация,..
Категорично има дефицит на кадри в строителния бранш. От няколко години фирмите изпитват проблеми с намирането на хора. Причините са няколко, заяви Любомир Качамаков, заместник-председател на Камарата на строителите в България /КСБ/ и председател на най-голямото областно представителство на КСБ- София и София област. Радио Видин: Защо се стига..
Дефицит на кадри има в сектор туризъм, проблемът се изостри след ковид. През този период туристическата дейност беше сред забранените и голяма част от хората, които работиха в тази сфера просто се пренасочиха към други професии. Това заяви Павлина Илиева- председател на "Обединение Бъдеще за туризма". Радио Видин: Как се..
Недостиг на кадри на българския пазар на труда има не от днес и не от вчера, а от много години. Това е един от въпросите, за които Българската стопанска камара алармира вече може би 10 години. Продължава да има недостиг на кадри, като вече става въпрос не само за висококвалифицирани кадри, а за всякакъв тип. Изчисленията са, че българската..
Екипът на Радио ВИДИН гостува на Ново село - голямо, красиво и достолепно село, което е общински център. Намира се на брега на река Дунав. Богатството и културата на новоселяни са следствие на търговията с вино и грозде по река Дунав и от съхранените традиции - на децата да се дава образование. В миналото е било изключително богато и с доста..