"Тези хора̀ са били предимно за млади хора, които са починали през годината. Разказва се техният живот, има някои запазени песни, балади за тези хора. Имаме едно описание от 20-те години на миналия век на основателя на видинския музей Васил Атанасов, който прави описание на обичая на Алботинския манастир. Там са ходили хората от околните села, които са отбелязвали този обичай. Аз наблюдавам обичая от 1991-1992 година. Там хората от околните села имаха определено място, знаеше се всяко село в кой ъгъл на поляната се намира и всеки род си знаеше място... При социализма традицията не е била унищожена, въпреки че Великден е бил забраняван, възрастните жени от селата са ходили там..."
Десислава Божидарова смята, че поменални хора̀ ще се играят и тази година на втория ден след Великден в някои видински села. Тя обаче не е сигурна, че такива ще има отново в подножието на Алботинския манастир.
"Няколко години поред тази традиция беше умишлено унищожена, като се насложи един събор, който е наричан за автентичен фолклор, но той не е събор за автентичен фолклор, поне това мога да преценя. Не трябваше тази характерна за този регион традиция да бъде унищожавана. Трябва да пазим това, което е ценно, което е уникално."
Повече чуйте в звуковия файл.
Католическата общност във Видин отбеляза Рождество Христово с карнавално шествие и пресъздаване на библейски етюди в центъра на града. Разказва Натанаеле Гуарнери , един от младите хора, които се включиха в празника. Православната църква се подготвя да посрещне великия празник - Богоявление . Той е възпоменание за кръщението на Христос..
Неделята, в която се намираме днес, е Неделя преди Богоявление , в която се подготвяме за празника Кръщение Господне, който е едно историческо евангелско събитие, когато Христос, преди да излезе на обществена проповед отива на река Йордан при Йоан Кръстител и се кръщава от него във водите на свещената река. "Покайте..
През месец ноември ви разказахме за идеята на сдружение "Книгини" да отворят първата по рода си в България кафе-книжарница с кауза във Враца . Към днешна дата тя вече е реалност. Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни книги. От тяхната продажба и от поръчките на топли напитки се събират средства в подкрепа на деца и младежи..
„Когато я ударих за първи път, очаквах някаква по-бурна реакция. Тя просто остана да лежи на пода, притиснала челюстта си с ръка. Взряна в мен. Мълчалива. Дори не ми се стори изненадана.“ Така започва романът „Загадката Оливър“ на ирландската писателка Лиз Нюджънт. Твърде възможно е той да се окаже най-оригиналното четиво, което ще..
Център за настаняване от семеен тип за деца и младежи в Мездра е с ново обзавеждан е, благодарение на инициативата "Коледа за всяко дете", организирана от Националното сдружение на сираците в България. Когато в навечерието на Рождество посещава центъра, за раздаде подаръци за празника, председателят на сдружението Слави Михайлов разбира,..
Православен център за лечение на зависими „Св. Успение Богородично“ във Видин дава опора на хора, които са готови да справят с проблемите. Създаден е с благословението на българския патриарх Даниил във времето, в което като митрополит оглавява Видинската епархия. Центърът е съвместна дейност между фондация „Социално развитие и култура“ и..
Днес в рубриката "Професия-хоби" ви срещаме с една изключително стилна и талантлива дама от Монтана. Дебора Йорданова е човек, който успява да съчетае любовта си към изкуството с любимия си аксесоар – шапките! Дебора рисува от малка, вдъхновена от баща си, който също обичал да твори с четка в ръка. Но преди около четири години решава да..