Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Застрашени ли сме от торнадо


Природата не веднъж е показвала на хората своята сила. Природните стихии могат да бъдат изключително разрушителни и в по-голямата си част не подлежат на контрол от човека. Те могат да застрашат сериозно здравето и живота на хората, също така да нанесат значителни материални щети. 


Пример за едно такова екстремно явление е торнадото. В началото на седмицата именно такова беше наблюдавано в Румъния- окръг Кълъраш, съвсем близо до границата с България. Стихията преобърна автобус, в който са пътували близо 40 души, като за щастие жертви няма.



В България последното такова екстремно метеорологично явление е наблюдавано през месец май на 2016 година. Това се е случило именно на територията на област Видин, около село Ружинци, това каза за Радио ВИДИН д-р Лилия Бочева, ръководител на отдел "Метеорологични и експериментални данни" към Национален институт по метеорология и хидрология:


"Понеже там не е гъсто населен районът. Има съобщение за отнесени керемиди от покриви и бутнати бараки. В Северозападна България се формират едни от най-добрите условия за активна конвекция. Не случайно там са едни от полигоните за борба с градушките. В България торнадото е по-рядко явление. Говорим за слаби такива явления, те са локални и кратки. Примерно с продължителност до 10 минути. При нас няма тези условия за развитие на толкова мощно торнадо както е примерно в Щатите."


 
Освен по телевизията, видинчани не са виждали торнадо, това показва нашата анкета:


"По телевизията само съм виждал торнадо, опасно е, може да вдигне коли, а за хора да не говорим. Да се не случва да го виждам... Торнадо тук много рядко може да се случи да има. Вдига къщи, всичко, по пътя събира всичко и го ликвидира. Няма предпазване от това... Като малък имаше смерчове, вдигаха хартийки, това-онова. Дори някои влизаха в самия смерч, обаче само му развеят дрехите и това е... Виждал съм малки вихрушки на полето, но те нямат нищо общо с такова природно явление. Нашите къщи са построени с много силна основа, здрава, най-много да ни вдигне покрива."



В България от 1958 година насам са регистрирани не повече от 65 случаи на торнадо, уточни Лилия Бочева. За да се регистрира торнадо, трябва някой да съобщи за него, да го е заснел- самия вихър или щетите след него. В много от случаите не става въпрос за торнадо, а за падащ вятър или силни поривисти ветрове. Откъде ще мине и какви щети ще предизвика метеорологичното явление е почти невъзможно за прогнозиране. Поради тази причина, когато видим фунията на торнадо, трябва да се отдалечим на безопасно разстояние, допълни Лилия Бочева.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 5 януари 2025 година

Католическата общност във Видин отбеляза Рождество Христово с карнавално шествие и пресъздаване на библейски етюди в центъра на града. Разказва Натанаеле Гуарнери , един от младите хора, които се включиха в празника. Православната църква се подготвя да посрещне великия празник - Богоявление . Той е възпоменание за кръщението на Христос..

публикувано на 05.01.25 в 13:30

Покайте се…!

Неделята, в която се намираме днес, е Неделя преди Богоявление , в която се подготвяме за празника Кръщение Господне, който е едно историческо евангелско събитие, когато Христос, преди да излезе на обществена проповед отива на река Йордан при Йоан Кръстител и се кръщава от него във водите на свещената река. "Покайте..

публикувано на 05.01.25 в 08:00

800 лева дари кафе-книжарницата с кауза във Враца

През месец ноември ви разказахме за идеята на сдружение "Книгини" да отворят първата по рода си в България кафе-книжарница с кауза във Враца . Към днешна дата тя вече е реалност. Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни книги. От тяхната продажба и от поръчките на топли напитки се събират средства в подкрепа на деца и младежи..

публикувано на 03.01.25 в 17:00

Ще разрешим ли "загадката" на Оливър?

„Когато я ударих за първи път, очаквах някаква по-бурна реакция. Тя просто остана да лежи на пода, притиснала челюстта си с ръка. Взряна в мен. Мълчалива. Дори не ми се стори изненадана.“ Така започва романът „Загадката Оливър“ на ирландската писателка Лиз Нюджънт. Твърде възможно е той да се окаже най-оригиналното четиво, което ще..

публикувано на 03.01.25 в 16:50

За дни дарители обзаведоха социален център в Мездра

Център за настаняване от семеен тип за деца и младежи в Мездра е с ново обзавеждан е, благодарение на инициативата "Коледа за всяко дете", организирана от Националното сдружение на сираците в България. Когато в навечерието на Рождество посещава центъра, за раздаде подаръци за празника, председателят на сдружението Слави Михайлов разбира,..

публикувано на 03.01.25 в 16:41

Православен център във Видин дава втори шанс на зависими хора

Православен център за лечение на зависими „Св. Успение Богородично“ във Видин дава опора на хора, които са готови да справят с проблемите.  Създаден е с благословението на българския патриарх Даниил във времето, в което като митрополит оглавява Видинската епархия. Центърът е съвместна дейност между фондация „Социално развитие и култура“ и..

публикувано на 03.01.25 в 16:05

Дебора Йорданова превръща шапките в произведения на изкуството

Днес в рубриката "Професия-хоби" ви срещаме с една изключително стилна и талантлива дама от Монтана. Дебора Йорданова е човек, който успява да съчетае любовта си към изкуството с любимия си аксесоар – шапките! Дебора рисува от малка, вдъхновена от баща си, който също обичал да твори с четка в ръка. Но преди около четири години решава да..

публикувано на 03.01.25 в 16:00