Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Умните къщи"- глезотия или неизбежно бъдеще

Развитието на информационните технологии през последните десетилетия е толкова интензивно, че не случайно се наложи твърдението, че днес живеем във века на информационните и комуникационните технологии. Освен в областта на изчислителните системи и комуникациите, информационните технологии навлизат във всички сфери на живота. Едно място, където те все повече се налагат и стават фактор от нашето ежедневие е нашия дом. Съвременните информационни технологии в дома, или "умните къщи"- това е темата в "Посоките на делника". 

Доцент д-р Любен Боянов- преподавател в УНСС, заместник декан на факултета по приложна информатика и статистика, разработва доклад по темата:

"Да, така е те навлизат... Съвременните постижения на информационните технологии и развитието на дигитално общество тръгнаха от университетски, фирмени и военни разработки в служба на бизнеса и правителствата, но в последните 10-20 години компютрите и комуникациите трайно навлязоха в дома ни, като тази територия за технологични нововъведения се разширява с невероятно бързи темпове... Домът, като едно от най-важните места за човека от гл.т. на електроника и комуникации до скоро бе оборудван само с телевизор, видео, аудио системи и телефон, но това вече не е така– електрониката и автоматизацията започват своето настъпление към всяко кътче на нашата крепост... Умните къщи възникват с цел оптимизиране на усилия и време-домакините да са по-малко натоварени и с по-малко грижи. Първите идеи за автоматизирани домашни системи са показани на изложенията в Чикаго /1934/ и Ню-Йорк /1939/, а първата "окабелена" къща, макар и с доста ограничена технология, е изградена през 60-те години в САЩ. Терминът "умна къща" /smart home/ е създаден през 1984 г. от Американската асоциация на строители на къщи... Терминът "умни къщи" се отнася за жилища, оборудвани с технология, позволяваща наблюдението на средата и обитателите в него с възможности за активни реакции при възникване на определени събития. Най-простите примери са, когато някой влезе в дома и не въведе правилния код за сигурност, или когато при възникване на пожар или наличие на дим, алармената система задейства сирена или набере номер на службата за охрана и този на собственика. Друг пример за поведение на "умните" устройства е включване на лампата за осветлени при влизане на човек в помещението. Това са широко разпространени случаи, които не изискват особена "интелигентна" обработка. Обаче ако разглеждаме ситуации, при които трябва да се установи дали едно дете или възрастен човек са сами в къщи, дали не са се спънали и паднали опасно и дали не се чувстват добре -отново с някаква опасност за тях, задачата за предприемане на съответно действие при такъв сценарий става значително по-сложна..."

Инженер  Красимир Стефанов е човек, който обича нововъведенията и ги прилага в дома си.

"Човек може с малко средства да си направи умна къща... Стига да разполага с интернет и телефон...Достатъчно е да има умения и желание...При наличност на сензори могат да се командва климатика, бойлера и всичко, което е в къщата или апартамента... Няма да ни направи това по-мързеливи. Ще ни даде повече време да мислим креативно в други насоки..."

Архитект Христо Илиев смята, че навлизането на "умните къщи" е неизбежно, но този етап все още е скъпичко:

"...Навлизат постепенно...Логично първо ще се направи инвестиция в такива съоръжения, а след това ще се види ефекта...Това е бъдещето..."

Главният инженер на Радио Видин Светослав Цветанов също е оборудвал дома си със съвременни технологии:

"Аз като любител на електротехниката и електрониката съм направил доста неща в апартамента си...Направил съм така, че големите ми консуматори да работят само на нощна енергия, когато изляза от вкъщи алармата ми щраква реле, което изключва телевизора и други уреди, които са на "Stand by"...С неограничения достъп на интернет човек може да командва своя апартамент, къща или двор..."

Всичко по темата можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Тома Ушев

Тома Ушев: Ако трябва едно правителство да е Слейър, това прилича повече на чалгаджийска формация

Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт.  Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната.  Мнозинството е от 126 депутати.  Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив?  Ще успее ли..

публикувано на 16.01.25 в 10:00

Как ще се отрази на ресторантьорския бранш колебливата ставка на ДДС?

От 1 януари заведенията и ресторантите у нас вече работят с 20%-на ставка на ДДС. Според съпредседателя на Българската асоциация на заведения та Ричард Алибегов , засега това не е проблем, тъй като през декември бяха проведени срещи с партиите, които през последните 3 години подкрепят 9% ставка. Това са ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало", "Възраждане"..

публикувано на 15.01.25 в 10:45
Петко Петков

Петко Петков, "Галъп": Предстои връщане на фокуса към човека, а не върху крайни и либерални идеологии

Президентът Румен Радев ще връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство утре , 15 януари, от 12:00 ч. Радев забави връчването на папката, за да даде шанс на партиите да продължат с преговорите. Очаква се да бъде съставено четирипартийно мнозинство, включващо ГЕРБ, БСП и ИТН, с подкрепата в парламента на Ахмед Доган - "Демокрация,..

публикувано на 14.01.25 в 12:41

Защо има дефицит на кадри в строителството

Категорично има дефицит на кадри в строителния бранш. От няколко години фирмите изпитват проблеми с намирането на хора. Причините са няколко, заяви Любомир Качамаков, заместник-председател на Камарата на строителите в България /КСБ/ и председател на най-голямото областно представителство на КСБ- София и София област. Радио Видин: Защо се стига..

публикувано на 13.01.25 в 16:30

Професията "Туроператор" влиза в училищата

Дефицит на кадри има в сектор туризъм, проблемът се изостри след ковид. През този период туристическата дейност беше сред забранените и голяма част  от хората, които работиха в тази сфера просто се пренасочиха към други професии. Това заяви Павлина Илиева- председател на "Обединение Бъдеще за туризма". Радио Видин: Как се..

публикувано на 13.01.25 в 15:39

На какво се дължи недостигът на кадри на пазара на труда

Недостиг на кадри на българския пазар на труда има не от днес и не от вчера, а от много години. Това е един от въпросите, за които Българската стопанска камара алармира вече може би 10 години. Продължава да има недостиг на кадри, като вече става въпрос не само за висококвалифицирани кадри, а за всякакъв тип. Изчисленията са, че българската..

публикувано на 13.01.25 в 15:28

Община Ново село - стремеж към развитие и обновяване

Екипът на Радио ВИДИН гостува на Ново село - голямо, красиво и достолепно село, което е общински център. Намира се на брега на река Дунав.  Богатството и културата на новоселяни са следствие на търговията с вино и грозде по река Дунав и от съхранените традиции - на децата да се дава образование. В миналото е било изключително богато и с доста..

публикувано на 10.01.25 в 12:05