Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Листното торене- "спешната помощ" при критични ситуации

Снимка: Маргарита Костова


В средата на май за пшеницата може да се говори с оптимизъм, защото до средата на април, преди да завали повсеместно, земеделците бяха повече от отчаяни. В много региони на страната пшеницата поникна едва през февруари, някои посеви през март не бяха достигнали необходимата си степен на развитие, а растенията бяха слаби. Това наложи и прилагането на "спешна помощ" с листно подхранване. За грижите за посевите в  "Земята, която ни храни" говорим  с Маргарита Костова, специалист по листно торене:

"Разумните земеделци предприеха ранно листно стимулиране с българските биостимулатори във фаза след 3-ти лист и усилията си струваха - налице са няколко братя, при това съвсем равностойни на централното стъбло. Кореновата система също се разви.  Това позволи подаденият като почвено хранене азот да се усвои и да започне активен растеж. Бързо пораснаха и плевелите, в повечето случаи те поникнаха на вълни и това накара земеделците да правят повече от едно хербицидно пръскане. През първата половина на април посевите бяха сравнително редки и проветриви и нямаше сериозно проявление на болести, но след валежите задължително се приложи и фунгицид. Към края на април ситуацията е: задължителните химични продукти са приложени и е направено поне едно листно подхранване. Посевите имаха нужда от дъжд и той се отрази благотворно. Факт е обаче, и че поради сухата зима при част от посевите не се внесе достатъчно азот в почвата, а на други места закъснелите, но силни пролетни валежи доведоха до неговото преминаване на по-голяма дълбочина. Нарушеното азотно хранене е една от основните причини за преждевременното прегаряне на първите листа, което ще създаде проблеми в процеса на наливането на вече заложените зърна. На повечето места в страната пшениците са във фаза поява на флагов лист и изкласяване. Сигурно е, че сега трябва да се работи за изхранване на заложения добив, повишаване на имунната защита на растенията и опазването от болести. "

Бързото преодоляване на критични ситуации е решаващо за добива. Стопаните трябва да се ориентират към листно подхранване с торове, в които има хранеща, стимулираща и антистрес съставка- това ще гарантира по-висок добив и ще подобри качеството на полученото зърно. Средата на май е, почти навсякъде са поникнали и пролетниците, при слънчогледа на места обаче се появяват някои проблеми: 

"Неравномерно и задържано развитие, дефицит на зимна влагозапасеност и появата на мързелив корен, стерс и задържано развитие след приложените почвени хербициди, заплевеляване- това са част от проблемите, които се наблюдават при слънчогледовите посеви. В средата на май слънчогледът повсеместно е поникнал,  но растенията са в различна фаза в зависимост от датата на сеитба и конкретните условия за развитието му"- каза Маргарита Костова. 
Как да се справите с проблемите при слънчогледа и царевицата, какво да направите при повреди от градушка или поражения от отвяти хербициди- чуйте звуковия файл.

През втората половина на миналия век на европейско ниво е отчетена тенденция към повишаване употребата на продукти за растителна защита в земеделието. Като резултат от направените проучвания и анализи за страничните ефекти на пестицидите върху здравето на хората и околната среда, Европейският съюз през последните 20 години насочва селскостопанската си политика към намаляване на зависимостта от употребата на пестициди и безопасността на потребителите на земеделска продукция. От 2014 година задължително изискване за стопаните е спазването на общите принципи за интегрирано управление на вредителите при земеделските култури. Какво представлява и кои са принципите за интегрирано управление на вредителите- чуйте в звуковия файл. 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Мартин Методиев - един нетипичен учител

Мартин Методиев е млад човек от Видин , който избира да остане и да се се развива в родния си град. Може да се каже, че спортът, в частност футболът , го съпровожда през целия му живот. Той започва да тренира футбол още в четвърти клас в училищния отбор на СУ "Любен Каравелов" във Видин и продължава в детските и юношеските формации на "Бдин"..

публикувано на 16.07.24 в 15:04

"Лято в библиотеката" радва децата в село Кунино

Народно читалище "Цветан Гановски -1891" във врачанското село Кунино организира "Лято в библиотеката" за децата, които са от селото или идват на гости при баба и дядо. Читалищните работници посрещат малките си приятели всеки ден, като им осигуряват различни забавления и дейности, образователни и интерактивни игри, насърчават интереса им към..

публикувано на 16.07.24 в 15:00
Елена-Стефани Асенова

Видинско момиче завоюва златен медал от международен музикален конкурс

Златен медал и грамота получи  Елена-Стефани Асенова за участието си в Международния онлайн музикален конкурс „Wings for Stars“ , раздел А - професионалисти, категория "Вокал“, специалност "Поп и джаз". Тя е 11-и клас и учи в училищата по изкуства във Видин "Свети свети Кирил и Методий": "В този конкурс, в който аз участвах, се..

публикувано на 16.07.24 в 14:00

Започна лятното училище по народно пеене

За 15-а поредна година се организира лятно училище по народно пеене , майсторски клас, с преподавател проф. Светла Станилова.  Инициативата започна на 14 юли и ще продължи до 27 юли, като тази година вместо в Монтана ще бъде в град Априлци. Децата са 30 от цяла България, има и от чужбина, а двете седмици са изпълнени с много работа и..

публикувано на 16.07.24 в 13:00

ПАГ "Никола Йонков Вапцаров" в Бяла Слатина е с обновена сграда

Професионална агротехническа гимназия "Никола Йонков Вапцаров" в Бяла Слатина приключи важен ремонт на първия и втория етаж на училището, който придава на сградата съвременна визия. С официално откриване завърши първият етап от ремонтните дейности.  Ремонтът се осъществява по проект "Обичам моето училище". Крайният етап на обновяването е..

публикувано на 16.07.24 в 12:00
Д-р Олга Папушева, лекар по дентална медицина

Кога скърцането със зъби е проблем

Скърцането със зъби се получава във всички възрастови групи, но ако при децата е нещо нормално, то при възрастните може да е проблем. Това каза лекарят по дентална медицина д-р Олга Папушева и обясни с какво е свързано то в различните възрастови групи.  "При децата от 1 до 2,5-3 години скърцането със зъби е нещо нормално, ако родителите го..

публикувано на 16.07.24 в 09:50

Водещ специалист по репродуктивна медицина ще консултира безплатно двойки от Северозапада

Смята се, че около 15% от човешката популация има проблеми при създаването на потомство. Това обясни лекарят по асистирана репродукция д-р Сашо Райков от Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Токуда. Този месец специалистът за първи път ще извърши безплатни прегледи и консултации в Кабинета по репродуктивно здраве във Враца, който работи с пациенти от цяла..

обновено на 16.07.24 в 09:47