Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Листното торене- "спешната помощ" при критични ситуации

Снимка: Маргарита Костова


В средата на май за пшеницата може да се говори с оптимизъм, защото до средата на април, преди да завали повсеместно, земеделците бяха повече от отчаяни. В много региони на страната пшеницата поникна едва през февруари, някои посеви през март не бяха достигнали необходимата си степен на развитие, а растенията бяха слаби. Това наложи и прилагането на "спешна помощ" с листно подхранване. За грижите за посевите в  "Земята, която ни храни" говорим  с Маргарита Костова, специалист по листно торене:

"Разумните земеделци предприеха ранно листно стимулиране с българските биостимулатори във фаза след 3-ти лист и усилията си струваха - налице са няколко братя, при това съвсем равностойни на централното стъбло. Кореновата система също се разви.  Това позволи подаденият като почвено хранене азот да се усвои и да започне активен растеж. Бързо пораснаха и плевелите, в повечето случаи те поникнаха на вълни и това накара земеделците да правят повече от едно хербицидно пръскане. През първата половина на април посевите бяха сравнително редки и проветриви и нямаше сериозно проявление на болести, но след валежите задължително се приложи и фунгицид. Към края на април ситуацията е: задължителните химични продукти са приложени и е направено поне едно листно подхранване. Посевите имаха нужда от дъжд и той се отрази благотворно. Факт е обаче, и че поради сухата зима при част от посевите не се внесе достатъчно азот в почвата, а на други места закъснелите, но силни пролетни валежи доведоха до неговото преминаване на по-голяма дълбочина. Нарушеното азотно хранене е една от основните причини за преждевременното прегаряне на първите листа, което ще създаде проблеми в процеса на наливането на вече заложените зърна. На повечето места в страната пшениците са във фаза поява на флагов лист и изкласяване. Сигурно е, че сега трябва да се работи за изхранване на заложения добив, повишаване на имунната защита на растенията и опазването от болести. "

Бързото преодоляване на критични ситуации е решаващо за добива. Стопаните трябва да се ориентират към листно подхранване с торове, в които има хранеща, стимулираща и антистрес съставка- това ще гарантира по-висок добив и ще подобри качеството на полученото зърно. Средата на май е, почти навсякъде са поникнали и пролетниците, при слънчогледа на места обаче се появяват някои проблеми: 

"Неравномерно и задържано развитие, дефицит на зимна влагозапасеност и появата на мързелив корен, стерс и задържано развитие след приложените почвени хербициди, заплевеляване- това са част от проблемите, които се наблюдават при слънчогледовите посеви. В средата на май слънчогледът повсеместно е поникнал,  но растенията са в различна фаза в зависимост от датата на сеитба и конкретните условия за развитието му"- каза Маргарита Костова. 
Как да се справите с проблемите при слънчогледа и царевицата, какво да направите при повреди от градушка или поражения от отвяти хербициди- чуйте звуковия файл.

През втората половина на миналия век на европейско ниво е отчетена тенденция към повишаване употребата на продукти за растителна защита в земеделието. Като резултат от направените проучвания и анализи за страничните ефекти на пестицидите върху здравето на хората и околната среда, Европейският съюз през последните 20 години насочва селскостопанската си политика към намаляване на зависимостта от употребата на пестициди и безопасността на потребителите на земеделска продукция. От 2014 година задължително изискване за стопаните е спазването на общите принципи за интегрирано управление на вредителите при земеделските култури. Какво представлява и кои са принципите за интегрирано управление на вредителите- чуйте в звуковия файл. 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Излезе от печат втората книга на видинска авторка

Видинската авторка Лилия Маринова издава втората си книга. Повестта носи заглавието "Само ако повярваш" . Това е разказ за превратностите в живота на една млада жена, които тя трябва да преодолее. По какъв начин, разказва авторката Лилия Маринова: "Книгата се роди преди няколко години... Тогава се роди заглавието, после сюжетът.....

публикувано на 04.02.25 в 13:00

95 години навършва железопътната гара в Зверино

През тази година се навършват 95 години от откриването на гарата в най-голямото мездренскко село Зверино. През 1897 година започва да се строи отсечката на жп линията, която преминава през Зверинското землище. Тази линия е строена от чужденци, повечето от които са италианци. По време на строежа са настъпили известни промени в еднообразния живот на..

публикувано на 04.02.25 в 08:36

Дегенеративните ставни заболявания се подмладяват

Има съществено подмладяване на дегенеративните ставни заболявания. Ако доскоро се смятало, че хората до 50-годишна възраст не са засегнати, то напоследък става ясно, че не е така. Дори хора между 30 и 50-годишна възраст проявяват признаци на артрозна болест, каза ревматологът д-р Галина Станчева от Видин. По думите ѝ, дегенеративните заболявания са..

публикувано на 03.02.25 в 17:23

Какви грижи полага Община Видин за дърветата в градската част?

За орязани дървета във видинския квартал "Съединение" сигнализираха преди дни в социалната мрежа Фейсбук живеещи в района. Резитбата се извършва от служители на Общинското предприятие "Чистота, озеленяване и благоустройство", но според някои видинчани тя е неправилна и твърде нещадяща дърветата. Други пък са доволни, предвид големия брой птици,..

публикувано на 03.02.25 в 17:00
Теди Генова, психолог

Психологът Теди Генова: Токсичните връзки могат да бъдат пагубни, но винаги има изход

В рубриката "Психолог на помощ" , в която поставяме психичното здраве на пиедестал, ще си говорим за взаимоотношенията. Знаете, те са съществена част от човешкия живот, но не всички връзки са здравословни. Ще си говорим за така наречените "токсични връзки" - онези, които причиняват емоционално, психическо или дори физическо страдание,..

публикувано на 03.02.25 в 16:20

Танцова медитация - отвъд ограниченията

Танцовата медитация е иновативна практика, която се смята, че балансира емоциите и свързва практикуващите я дълбоко с тялото. Няма хореография, предварително заучени стъпки, без значение са възраст и пол, обясни Светлана Димитрова , която е сертифициран водещ на заниманията по танцова йога - отвъд ограниченията в център "Свободата да съм" във..

публикувано на 03.02.25 в 15:29
Доц. д-р Златка Петрова

Доц. д-р Златка Петрова оставя трайна следа в образованието и културата на България

В днешното издание на рубриката "Памет нашенска" ще си припомним за родената в белоградчишкото село Горни Чифлик  доц. д-р Златка Иванова Петрова - български педагог, учен и автор с принос в областта на методиката на преподаване на български език и литература, както и в детската литература. Тя има богата научна, преподавателска и..

публикувано на 03.02.25 в 15:00