Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Повишава ли се стандартът ни на живот

Снимка: Радио Видин

Общият доход на лице от домакинство през първото тримесечие на 2019 година средно е 1 519 лева и нараства с 8% спрямо същия период на 2018 година. Това показват данни на Националния статистически институт. В структурата на общия доход с най-висок относителен дял e доходът от работна заплата- 57,6%, следван от доходите от пенсии- 27,9% и от самостоятелна заетост- 6,4%. Спрямо първото тримесечие на 2018 г. относителният дял на доходите от работна заплата се увеличават с 1,3 процентни пункта, доходите от пенсии - с 0,9 процентни пункта, а доходите извън работната заплата намаляват с 0,7 процентни пункта. Изяждат ли разходите ни отчетения 8 процентен ръст на доходите на домакинствата? В номинално изражение през първото тримесечие на 2019 година в сравнение със същото тримесечие на 2018 година доходите средно на лице от домакинство по източници на доход се променят, като доходът от работна заплата нараства с 10,4%, доходите от пенсии се увеличават с 11,5%, а доходът от самостоятелна заетост нараства с 2,3%. Доходите от социални обезщетения и помощи намаляват от 41 на 35 лева или с 14,3%.

Повишава ли се стандартът ни живот в началото на 2019- та година- това попитахме икономистът Румен Гълъбинов, член на стратегическия съвет при президента на Република България Румен Радев:

"През миналата година имаше административно увеличение на минималната работна заплата с 50 лева, което оказа влияние включително и за увеличение и на средната заплата. Вследствие се отчете и номинално увеличение на доходите. В реално изражение, обаче и през 2018 година България остава на последно място по стандарт на покупателна способност. Това е възможността с наличните доходи българите да си купуват различни стоки и услуги. Добре е, когато отчитаме номиналния ръста на доходите да го сравняваме с реалната възможност за потребление."- коментира Румен Гълъбинов.

Общият разход на лице от домакинство през първото тримесечие на 2019 година е 1 403 лева и се увеличава с 11% спрямо същото тримесечие на 2018 година. В структурата на общия разход с най-голям относителен дял са разходите за храна- 30,2%, следвани от разходите за жилище- 18,2%, данъци и социални осигуровки- 14% и транспорт и съобщения- 12,1%. Може ли да бъде регистрирано повишение на жизнения стандарт на хората и защо не излизат сметките ни? Какво казват синдикатите- попитахме Вероника Ценова, експерт към регионалния съвет на Конфедерацията на независимите синдикати в България за област Враца:

"Съгласно изследването на нашия Институт за социални и синдикални изследвания, издръжката на живот за 4- членно домакинство е нараснала с 32 лева през първите месеци на 2019- та година. Нарастването на доходите едва ли успява да покрие само това увеличаване на издръжката на живот у нас. Трябва да има много бърз темп на доходите, за да можем да догоним поне до някъде стандарта на живот на останалите страни от Европейския съюз."- каза Вероника Ценова

Според изнесените данни на Националната статистика за първото тримесечие на годината семейните разходи за храна и безалкохолни напитки са се увеличили с 10,2%. Разходите за алкохолни напитки и цигари се увеличават с 9,9 на сто, а разходите за облекло и обувки се увеличават от с 19,6%. Разходите за жилище- вода, електроенергия, отопление, обзавеждане и поддържане на дома нарастват от 233 на 255 лева или с 9,4%. Разходите за здравеопазване се увеличават от 75 на 84 лева- с 12%, а разходите за транспорт и съобщения нарастват от 150 на 170 лева- с 13,3%. Разходите за свободно време, културен отдих и образование нарастват с 15%, а разходите за данъци и социални осигуровки се увеличават с 10,2%, според данните от Националният статистически институт.

Разговарях с таксиметров шофьор от Видин, който работи като такъв вече повече от 20 години. Той пожела анонимност, а според него изнесените данни от Националната статистика са неверни и спекулативни:

"Всичко поскъпва и не знам тия какво са увеличили, но всичките цени са нагоре с по 50%. Просто лъжат хората с тия ръстове. Аз лично тоя 8% ръст не съм го усетил."

Николай Хараламбов попита видинчани как живеят днес и усещат ли, макар малко повишение в стандарта им на живот:

"Няма такова нещо, не съм усетила промяна ... Не съм усетила пенсията да ми е увеличена, нищо че казват, че са я увеличили. 34 години съм на голяма служба и изведнъж получавам няма и 300 лев пенсия ... Аз се чудя как да вържа двата края, вие ме питате къде си харча парите."- коментираха видинчани.

Какво казва бизнесът по темата? Представителите на малкия бизнес във Видин са категорични, че предвид повишението на цените на основните консумативи на този етап не могат да си позволят увеличение на работните заплати на служителите им. Разговаряхме с Елица Горанова, собственик на малък цех за производство на топли закуски в района на видинската автогара:

"Аз не отчитам подобен ръст, а дори обратното. За мен в момента има сериозна инфлация и вдигане на цените на основни хранителни продукти, плюс осигуровки и ток. не виждам откъде може да дойде такъв 8 процентен ръст на доходите."- смята Елица Горанова.

На фона на застоя в стандарта на живот на българите разликата между богати и бедни ще продължи да се увеличава, коментира още икономистът Румен Гълъбинов, а ще се повиши ли скоро стандартът ни на живот- предстои да разберем. 

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Задължително ли е висшето образование за успешна реализация на младите?

В разгара на лято 2024 поредният випуск средношколци вече пое по пътя на живота. Почти половината от младите хора не виждат възможности за реализация на трудовия пазар в страната. Някои се ориентират към висшите учебни заведения, а други предпочитат работа в чужбина, заради по-доброто заплащане. Голяма част от младите хора, завършили висшето..

публикувано на 17.07.24 в 10:45

Проф. Вили Лилков: Нужна е формула за съставяне на временно управление с конкретни задачи

Ситуацията в парламента, както и като цяло за българското общество е изключително тревожна, коментира професор Вили Лилков от "Синя България" . По думите му, последните парламентарни избори не са показали път пред българското общество, а много силно раздробяване на политическия пейзаж. На този фон  няма никаква възможност за съставяне на трайно..

публикувано на 16.07.24 в 16:06
Михаил Миков

Михаил Миков: Тежката политическа фрагментация е пречка за съставяне на редовно правителство

Тежката политическа фрагментация в страната е пречка за съставяне на редовно правителство, коментира председателят на 42-рото Народно събрание и бивш председател на БСП Михаил Миков . На последните избори той участва в политическото обединение "Левицата".      "Всичките опити да се състави правителство при такава фрагментация на Народното..

публикувано на 16.07.24 в 13:33

Обсъдиха състоянието на пътищата в област Видин

На проведено заседание на Областната комисия по безопасност на движението по пътищата (ОКБДП), ръководено от областния управител на област Видин Ани Арутюнян, бе представен анализ на пътнотранспортната обстановка на територията на област Видин за второто тримесечие на 2024 г. В заседанието участваха представители на регионални институции и общини ,..

публикувано на 15.07.24 в 14:53

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45