Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Читалища недоволстват от законови промени

Читалището в с. Арчар
Снимка: Радио ВИДИН


Читалищни дейци изразиха недоволството си от изискване в Закона за мерките срещу изпирането на пари, което задължава председателя на читалището като физическо лице, което притежава юридическото лице, отговарящо за всички операции, да бъде вписан в Агенцията по вписванията. В Интернет те са инициирали петиция под наслов "Будителите не сме търговци! За запазване на народния характер на народните читалища!".

Потърсихме мнението  на  представители на културни средища в Северозапада по темата. Секретарят на Народно читалище "Възраждане" в Бойчиновци Валери Начев обясни, че законови промени превръщат читалищата в търговски дружества и ги обричат на закриване:

"От миналата година върви пререгистрация на народните читалища в Търговския регистър, вписваме се в Агенцията по вписванията, там внасяме вече документи, не през съда, както беше досега. Целта е да станем търговски дружества, както си говорим с колегите, болниците също станаха търговски дружества и добро не видяха. Вероятно и нас, ако останем така, ще ни последва същата участ, защото сме институции, които не произвеждаме, няма как да се самоиздържаме, а търговските дружества, знаете, че държавата не финансира. Ако се запази това нещо, след 4-5 години няма да има и читалища..."

Борислав Митрашков, председател на Народно читалище "Пробуда" във видинското село Флорентин, също не е доволен от промените:

"Ние недоволстваме, че вече ни вкараха в Търговския регистър така, както всяко едно търговско дружество. Читалището не е търговско дружество. Аз се сблъсквам с годишни финансови отчети. Не че ги нямаме, имаме ги. Но въпросът е защо е необходимо ние да вървим с 3-4 пакета документи, да ги внасяме в Агенцията, да ни връщат и да искат какво ли не, все едно ние реализираме някакъв оборот... Преди бяхме по друг закон и нещата вървяха малко по-леко, а сега толкова много са ни усложнили процедурата ,че не е истина..."

Самодейците от врачанското село Бърдарски геран също подкрепят петицията, обясни председателят на читалището Ирина Босилкова.

"От начало ставаше въпрос председателят или секретарят да се впише като собственик на читалището, което е немислимо, никой не иска да носи тази отговорност. С хода си да ни впишат в Търговския регистър се опитват едва ли не да превърнат читалищата в търговски дружества и се опасяваме, че след време това може да наложи самофинансиране на читалищата, тоест държавата да не поеме абсолютно никакъв ангажимент към финансирането на читалищата...Ако не отпаднат тези задължения и не удовлетворят желанията на читалищата, предполагам, че ще се с стигне и до следващи протести..."

Потърсихме за становище министерството на културата, но до момента нямаме отговор от ведомството.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Дневният център за хора с увреждания в Монтана представя коледна изложба-базар

Коледна изложба-базар на ръчно изработени картички и сувенири е организирана за 20-а поредна година в Дневния център за пълнолетни лица с увреждания в Монтана . За да го подготвят, посетителите на центъра са започнали работа още през септември. Средствата от базара ще бъдат използвани за закупуване на материали за бъдещите им занимания по..

публикувано на 04.12.24 в 14:45

Склонни ли сме да проявяваме щедрост

Има дни в годината, в които си разменяме подаръци. Има дни в годината, в които си даваме взаимно прошка. Има и ден, в който даряваме.   И това е Щедрият вторник , който отбелязваме днес, на 3 декември. Това е денят, в който даряваме и празнуваме щедростта. Щедрият вторник е глобална инициатива, посветена на дарителството . Това е ден, в който..

публикувано на 03.12.24 в 15:50

Проф: Вили Харизанова: Пестицидите ще ги има, но трябва по-умно да ги прилагаме

Пестицидите-  какво знаем и какво не знаем за тях е основната тема в   " Земята, която ни храни ". Поводът- 3 декември е  обявен за Световен ден за борба с пестицидите. Отбелязва се от 1998 г. по инициатива на международната организация "Мрежа за действия срещу пестицидите", след авария през /1984/ в завод за пестициди в Индия, при която в..

публикувано на 03.12.24 в 15:25

Дядо Коледа поздрави ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра

Ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра се завърнаха от  Финландия . Пътуването им се осъществи по програма "Еразъм +". Седемдневното посещение започва от Хелзинки, продължава в град Кеми и завършва в селцето на Дядо Коледа - Рованиеми. Домакините ги посрещат изключително гостоприемно и топло, а часовете, в които се включват българските..

публикувано на 03.12.24 в 15:00

Танцовият състав към читалището в Ново село има нови носии

Танцов състав "Гъмза" при читалище "Земеделец 1874" във видинското село Ново село се сдоби с нови носии . Десет женски и три мъжки ризи са ушити към момента. Автентичните шевици са заимствани от 100-годишни новоселски традиционни дрехи. Предстои носията на танцьорите  да бъде допълнена  с предна и задна престилка, казва секретарят на..

публикувано на 03.12.24 в 14:00

Ученици от Враца се включиха в биомедицински конгрес

Осем ученици от врачанската Природо-математическа гимназия участваха в международен биомедицински конгрес в София. Форумът се провежда от 2016 година, като е имало прекъсване само около COVID-пандемията. Още от създаването му наши ученици се включват в него, каза старши учителят по биология и здравно образование Величка Младенова : "Право..

публикувано на 03.12.24 в 13:30

Читалището в Бойчиновци изгражда звукозаписно студио

Народно читалище "Възраждане- 1932" в Бойчиновци прави звукозаписно студио . Изграждането му започва с дарение, което културното средище получава от Българското национално радио (БНР). Новата придобивка става възможна благодарение на съдействието на д ългогодишния тонрежисьор в БНР, който сега е част от екипа на читалището, Филип Наков, разказа..

публикувано на 03.12.24 в 13:00