Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Земеделската земя във Видинско- богата и недооценена

Снимка: Радио ВИДИН


Рязък скок в цените на земеделската земя, особено във Видинско, се отчита през 2018 година. Близките до Дунав и по-плодородните земи достигат до 1200-1300 лева за декар. Кое определя високата цена и как изглежда пазарът в регион Видин- събеседник по темата в "Земята, която ни храни" е Стайко Стайков, председател на Асоциацията на собствениците на земеделски земи.

"Районът на Видин дълго време беше подценяван и цените бяха относително по-ниски от цяла Северна България. Последните две години виждаме един относително голям бум, рязък скок. Знаем, че това е един много плодороден район, има повече валежи, отглежда се една основна култура повече- царевицата. Нормално е, когато има недостиг на земята, която е един ценен актив, стопаните да се насочат към този район и той да бъде наново разработен.  Едно от нещата у нас, което се развива на пазарен принцип, при свободен пазар, е земеделската земя. Нормално е, когато има по-голяма конкуренция и по-голямо търсене, добри условия, по-добро земеделие интензивно, да има и по-голямо търсене. Когато на свой ред предлагането е по-малко, цената се увеличава. Цената на близките до Дунав и по-плодородните земи достигнаха 1200-1300 лева за декар, в по-отдалечените райони са между 800 и 1000 лева- за единични парцели. Там също не се наблюдава такова голямо предлагане като в началото, сделките са все по-трудни и наблюдаваме продажби на вторичния пазар...."

Според Стайко Стайков, нормално рентата в региона се движи между 30 и 50 лева:

"В по-слабите райони рентата е между 30 и 40 лева. В по-плодородния район, около Дунав, където има и чернозем, и по-добра почва, и други фактори, които влияят върху добивите, съответно има ренти от 50 до 65 лева." 

Българинът е свързан със земята си и все по-рядко я продава. Независимо от начина на ползване, земеделската земя се обработва и почти не се наблюдават пустеещи площи, каза още Стайко Стайков. 

Какви са очакванията за цените на земята и рентите за 2019 г.  и в контекста на Новата ОСП- има ли шанс българският земеделец да навакса изоставането си от западните колеги, да се приближи като стандарт, конкурентоспособност, ефективност и рентабилност на производството- чуйте в звуковия файл. 


В "Земята, която ни храни" следва среща с агронома Иван Попов от Видин. Той се занимава с екоземеделие и обича да експериментира. Иван Попов  е един от основателите и редовен участник в ежегодната конференция "Природно земеделие", която се провежда в Пловдив и преминава под мотото "Здрави хора- жива земя". Конференцията е мястото, на което се събират съмишленици на идеята за чисто производство и чиста храна. Част от програмата е и размяната на чисти семена, с идеята да бъдат запазени във времето. Самият той носи семена от сусам, който отглежда в собствената си градина вече 28 години. 

Макар и с голям стаж и опит, Иван Попов казва, че постоянно се учи. Това, което знае, не го крие, а го предава на приятели и познати, като периодично организира семинари и във Видин. Мисията му е да работи за баланс в човешкото тяло и  хармония с околния свят. Следва девиза- "Да превърнем земята в плодна градина". Така се казва и създадената от него и негови съмишленици фейсбук група. 

Въпреки капризите на времето, Иван Попов е спокоен за реколтата- чуйте още от философията му за природата и живота. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Излезе от печат втората книга на видинска авторка

Видинската авторка Лилия Маринова издава втората си книга. Повестта носи заглавието "Само ако повярваш" . Това е разказ за превратностите в живота на една млада жена, които тя трябва да преодолее. По какъв начин, разказва авторката Лилия Маринова: "Книгата се роди преди няколко години... Тогава се роди заглавието, после сюжетът.....

публикувано на 04.02.25 в 13:00

95 години навършва железопътната гара в Зверино

През тази година се навършват 95 години от откриването на гарата в най-голямото мездренскко село Зверино. През 1897 година започва да се строи отсечката на жп линията, която преминава през Зверинското землище. Тази линия е строена от чужденци, повечето от които са италианци. По време на строежа са настъпили известни промени в еднообразния живот на..

публикувано на 04.02.25 в 08:36

Дегенеративните ставни заболявания се подмладяват

Има съществено подмладяване на дегенеративните ставни заболявания. Ако доскоро се смятало, че хората до 50-годишна възраст не са засегнати, то напоследък става ясно, че не е така. Дори хора между 30 и 50-годишна възраст проявяват признаци на артрозна болест, каза ревматологът д-р Галина Станчева от Видин. По думите ѝ, дегенеративните заболявания са..

публикувано на 03.02.25 в 17:23

Какви грижи полага Община Видин за дърветата в градската част?

За орязани дървета във видинския квартал "Съединение" сигнализираха преди дни в социалната мрежа Фейсбук живеещи в района. Резитбата се извършва от служители на Общинското предприятие "Чистота, озеленяване и благоустройство", но според някои видинчани тя е неправилна и твърде нещадяща дърветата. Други пък са доволни, предвид големия брой птици,..

публикувано на 03.02.25 в 17:00
Теди Генова, психолог

Психологът Теди Генова: Токсичните връзки могат да бъдат пагубни, но винаги има изход

В рубриката "Психолог на помощ" , в която поставяме психичното здраве на пиедестал, ще си говорим за взаимоотношенията. Знаете, те са съществена част от човешкия живот, но не всички връзки са здравословни. Ще си говорим за така наречените "токсични връзки" - онези, които причиняват емоционално, психическо или дори физическо страдание,..

публикувано на 03.02.25 в 16:20

Танцова медитация - отвъд ограниченията

Танцовата медитация е иновативна практика, която се смята, че балансира емоциите и свързва практикуващите я дълбоко с тялото. Няма хореография, предварително заучени стъпки, без значение са възраст и пол, обясни Светлана Димитрова , която е сертифициран водещ на заниманията по танцова йога - отвъд ограниченията в център "Свободата да съм" във..

публикувано на 03.02.25 в 15:29
Доц. д-р Златка Петрова

Доц. д-р Златка Петрова оставя трайна следа в образованието и културата на България

В днешното издание на рубриката "Памет нашенска" ще си припомним за родената в белоградчишкото село Горни Чифлик  доц. д-р Златка Иванова Петрова - български педагог, учен и автор с принос в областта на методиката на преподаване на български език и литература, както и в детската литература. Тя има богата научна, преподавателска и..

публикувано на 03.02.25 в 15:00