На почти всеки родител се е случвало да повиши тон на детето си, понякога дори да го удари в яда си. Правилно ли е това и трябва ли по този начин да възпитаваме децата си?...
От 2012 година насам в България 4 юни се отбелязва като Международен ден в защита на децата, жертви на агресия. Децата са най-беззащитни, затова и често стават жертва на насилие- като започнем от семейството, нерядко в училище и на улицата. Така постепенно децата могат да "копират" подобно поведение и от своя страна да се превърнат в насилници... Знанието как да се реагира в подобна ситуация и как да се помогне на потърпевшите деца е от огромно значение. Кое точно е агресия и как да разпознаем дете, жертва на агресия- по темата потърсихме мнението на Галина Лозанова- началник отдел "Закрила на дететo" в град Белоградчик:
"Агресията е понятие от психологията,което е свързано с такъв тип поведение, което е насочено да нанесе вреда, щета върху друг човек. Може да не е само дете. Агресията е акт на насилие, което води до вреда върху здравето, живота или психиката на някого. Може да е удар, обида, пренебрегване и всичко такова. Ние сме малък град и нямаме чести случаи на агресия или поне докладвана такава... В институциите, по принцип е съгласуван координационен план за въздействие при работа с деца, върху които е приложен някакъв вид агресия. В плана участват представители на всички институции, които работят с деца. Но работим само ако има постъпил сигнал. Работим с цел подкрепа на детето, за да му помогнем да преодолее преживяната агресия. Голяма роля има превенцията, на която се набляга в училищата, относно агресията. Ако някой гражданин стане свидетел на такава агресия, може да подаде сигнал в полицията или отдел "Закрила на детето"- разясни Галина Лозанова.
Децата трябва да чувстват подкрепа, за да разберат, че насилието - физическо, психическо, вербално, съвсем не е нещо обичайно. С Гергана Младенова от Видин, майка на две деца, говорим за това- трябва ли да използваме агресия, възпитавайки децата си:
"Децата по никакъв повод не бива да се възпитават чрез агресия. Все по-често ни се случва да срещаме агресия в поведението на децата, както в семейството, така и в училищна среда. Според мен агресията в семейството идва главно от родителите. Нормално е, ако те имат такова поведение, децата им да действат по същия начин. Майка на две деца съм и както споменах, все по-често ми се случва по площадките да виждам ядосани родители, които се карат на детето си. Срещала съм случаи, в които детето ако не направи нещо правилно, по-изнервените майки действат доста агресивно. Което определено не е редно...Такова ни е ежедневието, живеем в напрегнат свят. Постоянно бързаме, изнервени сме, липсата на пари, на време се отразява на нас и подсъзнателно го прехвърляме върху децата си. Модела на поведение особено в семейството е изключително важен. Авторитарния начин на възпитание е тогава, когато децата се възпитават, чрез 100 процентова дисциплина и послушание, а обикновено резултатите от такъв вид възпитание са агресивност и затвореност на децата, лошо поведение, слаби оценки. Всичко това влияе на формирането на детето като личност. Моите деца ги уча на любов и уважение, първо един към друг. Второ- уважение към останалите, да се държат добре в обществото, да спазват нормите на поведение, искам от тях като пораснат да са достойни граждани на обществото."
Възрастните не бива да остават безмълвни, когато стават свидетели на грубо и жестоко отношение към дете, тъй като автоматично се превръщат в съучастници.
Повече може да чуете в звуковия файл.
Елена-Стефани Асенова, от 12-и клас в СУ „Свети свети Кирил и Методий” във Видин, се класира на второ място в конкурса за есе на тема „Народните будители и техните поуки“ , организиран от Народно читалище „Цвят 1870“. От общо 318 получени произведения, 23 са от областния град. Участници има от цялата страна, както и от българските училища в..
От 4 ноември стартира "Седмица на бащата 2024". Инициативата е част от Националната кампания "Да бъдеш баща" на Асоциация "Родители" и се отбелязва за 11-и пореден път. " Седмица на бащата е наша, чисто българска инициатива. С нея отдаваме заслужено внимание на бащите и им предоставяме десетки възможности да прекарат наистина ценно,..
Ден на отворените врати в Центъра за творческо и личностно развитие "Свободата да съм" във Видин ще се проведе тази събота, 9 ноември. Инициативата ще започне в 10:00 часа с музикално приключение за децата. Програмата продължава с работилници по дърворезба, шевици, картички, които ще продължат до следобед. Лекция за водата, пшеницата, резитбата и..
В ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" във Видин работят учебна кухня и учебен ресторант. Учениците приготвят обедно меню по време на часовете по практика. Всеки от учебното заведение, който иска да хапне топла храна, може да направи заявка, да плати и да се нахрани в ресторанта. Присъствам на час по практика с десетокласници, които приготвят..
Градинката с форма на триъгълник пред мола във Видин вече е почти готова. Насадени са теменужки, мини рози и вечнозелени растения, има и райграс. В центъра на цветното пространство, като основен елемент остава паметникът на загиналите воини във Втората световна война. На някои места оградата липсва и това дава възможност да се влиза и да се стъпва..
Последните данни на Националния статистически институт сочат, че през септември българите са направили почти 860 хиляди пътувания в чужбина - това е с над 5% повече спрямо миналата година. Гърция и Турция водят класацията. Само в Гърция са направили над 248 хиляди посещения, а в Турция - 236 хиляди. Следват Сърбия, Румъния и Германия...
В рубриката "Децата на фокус" ще обсъдим една тема, която става все по-интересна и полезна за децата - приказкотерапията . Ще говорим за това как тази терапия, която използва силата на приказките, може да помогне на децата да разберат и управляват емоциите си от най-ранна възраст. Връзката между четенето и емоционалното развитие е..