Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

След градушка- задължително пръскане с бордолезов разтвор

Дъждът с по-малко слънце не пречи на лозята

Снимка: Радио ВИДИН


2019 -та е поредна интересна година за селскостопанските култури. След меката и безснежна зима дойде и нетипична пролет, със сняг. Началото на юни- дъжд, слънце, мъгли, градушки- от всичко има. Как обаче това се отразява на лозята- темата киментираме с Красимира Владимирова, главен асистент  по лозарство. 

"На този етап всекидневният дъжд не пречи на лозите, даже напротив, стига обаче да не се повишат изведнъж температурите- това би било подходящо условие за развитие на гъбните болести. Въпреки това, не трябва да сме егоисти- защото ако ние не искаме дъжд, то растенията си искат своето." 

През последните дни обаче сме свидетели и на бури, и на унищожителни градушки. Какво да направим при градушка?

"Има една лозарска дефиниция, че ранната градушка уврежда растението, късната градушка уврежда реколтата. Само по себе си растението сега попаднало под някакви удари на ледени късове е много по-уязвимо, отколкото когато леторастите са достатъчно големи, пръчката е достатъчно узряла. Тогава ни отива реколтата, но растението се запазва. Сега при по-малката дължина на леторастите пораженията върху самите зелени части на растенията са много по-фатални... При градушка има правило- в рамките на първите 24 до 48  часа трябва да се реагира с бордолезов разтвор- той дезинфекцира самото растение и калцира раните, нанесени от ледените късове." 

Каквито и промени да настъпват, каквито и нови препарати да се препоръчват за справяне с новите болести, които се появяват, синият камък и бордолезовият разтвор си остават универсалното лекарство за наранени от градушка растения, включително и лози. Има и механичен начин за предпазване на масивите- мрежи. Според Красимира Владимирова, те са добра инвестиция, която с годините се изплаща. Тя съветва при първа възможност, след края на дъждовете, да се проведе растителна защита, за да се предпазят растенията от гъбни болести. Заедно с това, на по-старите насаждения се прави и филизене- то е една от най-важните операции от зелените резитби, с които се регулира растежът и плододаването на лозите. 

Благоприятен юни за селскостопанска дейност- и откъм температури, и откъм валежи. Повечето валежи, обаче, изискват и повече растителнозащитни мероприятия. Какво още да очакваме през юни- чуйте агропрогнозата от Леночка Ангелова-  директор на метеорологичната станция в Монтана.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 26 януари 2025 година

Вчера Българското националното радио отбелязва своя 90 ти рожден ден. Да ни е честито. "Без радио не мога" - това споделя Ангелина Петкова от Монтана. Тя е на 86 години, най-възрастната радиожурналистка в града. С Ангелина Петкова ни среща кореспондента ни в Монтана Любо Андреев. Йодановден по стар стил отбелязаха във..

обновено на 26.01.25 в 18:43

Ангелина Петкова: "Без радио не мога"

Без радио не мога. Това казва Ангелина Петкова от Монтана . Тя е на 86 години, най-възрастната радио журналистка в града. Първите стъпки в професия прави в Трявна. Обучава се в Българското национално радио под ръководството на Анна Шинева, Николай Джунов, Борислав Бояджиев и Михаил Минков. И до ден днешен Ангелина се чува по телефона с Божана..

обновено на 26.01.25 в 14:10

Да приемем Христос като най-скъп гост за наша радост и наше спасение

Неделята, в която се намираме днес е Петнадесета неделя след Неделя подир Въздвижение.  Днешната неделя  е посветена на евангелското събитие – срещата на Господ Иисус Христос със  Закхей , началник на митарите и богат за онова време човек. "Йерихон, палмовият град, отново бе развълнуван. Вестта за  изцеряването на слепия просяк..

публикувано на 26.01.25 в 08:00

"Проект Северозапад" възстанови социалната кухня

Възрастни хора в 10 населени места от община Мездра обслужва в момента социалната кухня към фондация "Проект Северозапад" , която възстанови дейността си от началото на годината. Продължават записванията. От неправителствената организация са готови да доставят обяд на достъпни цени до повече населени места, обясни директорът на фондацията Яна Рупева..

публикувано на 24.01.25 в 16:44

Да уловиш магията: Фотографията като начин на живот

Продължаваме да ви срещаме с хората от Северозапада, които успяват да превърнат своето хоби в професия. Това е нещо наистина прекрасно, но понякога може да бъде и предизвикателство.  Когато хобито стане професия, магията понякога се губи. Срокове, клиенти и ангажименти заменят свободата, с която сме свикнали. Но когато обичаш истински това, което..

публикувано на 24.01.25 в 16:30

Избраха думите на 2024 година

Избраха трите най-популярни думи за 2024 година. Това са "Шенген"- с 37.57%, "дубайски шоколад"- с 26.33% и "санитарен кордон"- с 24.14%. Те бяха избрани в третия етап на конкурса "Думи на 2024 година", чрез потребителска анкета, проведена в сайта kaksepishe.com , в която желаещите да участват имаха право да гласуват за общо 10 думи, подбрани от..

публикувано на 24.01.25 в 16:30

"Попитай сърцето" за любов

С нестандартната белгийска писателка Амели Нотомб вече сме се срещали благодарение на романа ѝ „Кралска воля“. И ако там тя разказваше една леко абсурдна любовна история за открадната самоличност, то в романа „Попитай сърцето“ темата е за друг вид любов и за това какво се случва, когато въпросната любов отсъства или не е тази, от която..

публикувано на 24.01.25 в 16:25