Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Замфирово се готви за традиционния "Гушански събор по Спасовден"

Снимка: Радо Видин Архив

От 14 до 16 юни в село Замфирово, община Берковица, ще с проведе традиционният "Гушански събор по Спасовден". Първата вечер е балканска, от 20:00 часа на сцената ще се изявят два състава от Сърбия - „Ритмико бенд“ и „Пиротски трубачи - Саша Павлович“ с гост младата звезда от нашия край Сава Чиплич. От 22:14 до 24:00 часа за публиката ще пее Ивана. След нея на сцената ще излезе оркестър „Ритмико бенд“.

В събота е запазеното място на фолклория празник. Официалното откриване е от 9:45 часа, а фолклорната плетеница ще започне от 10:00 ч. Шест състава за автентичен фолклор ще се съберат около голямото дърво в парка на селото, където ще представят песни, танци и обреди. От 16:00 часа, ще се изявят съставите за обработен фолклор. Ще има конкурс за автентична носия от бабината ракла и за традиционни ястия от Северозапада, където председател на журито ще бъде Иван Звездев, който ще сготви за гостите курбан чорба.


Вечерната програма започва от 18:00 часа с Гушанската духова музика. След нея на сцената ще пеят Поли Паскова и Илия Луков, като домакините от кметството и НЧ „Развитие 1928“ са амбицирани да направят най-дългото хоро в Северозапада.
В неделния ден програмата изцяло ще е за децата като са предвидени професионални аниматори.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Засаждат 2000 дървета и храсти във Враца

Във Враца ще засадят 2 000 нови дървета и храсти, акцията е планирана за днес, 7 март /петък/. Тя е първата за годината инициатива на "Зелена Враца", напомниха от общинската управа. В кампанията ще се включат възпитаниците и учителите на всички учебни заведения в града.  В жилищните квартали ще бъдат засадени 2000 нови дървета и храсти. В..

публикувано на 07.03.25 в 08:18

Снимката на 6 март 2025 година

Документалната  изложба  „Модата в огледалото на едно столетие 1850-1950 година" гостува на Държавен архив Монтана по повод отбелязването на Международния ден на жената – 8 март. На 17 пана са показани различни видове мода в този един век. Четвърти бойкот на големите търговски вериги днес. За втори път има бойкот и срещу банките. Според..

публикувано на 06.03.25 в 18:00

Инспекцията по труда проверява инцидент в Киреево

Инспекцията по труда извършва проверка по инцидент, станал вчера следобед в село Киреево, община Макреш. Това каза директорът на Инспекцията във Видин Надежда Симеонова.  "Във вчерашния ден, около 14 часа, получихме обаждане от телефон 112 за настъпил инцидент в село Киреево. Екип от инспектори замина незабавно към мястото на инцидента, но към..

публикувано на 06.03.25 в 17:49

Ученици в Мездра почетоха подвига на опълченците с макет на Шипка

Вдъхновени от 147-ата годишнина от Освобождението на България и подвига на опълченците на Шипка, учениците от 6 клас на СУ" Иван Вазов"- Мездра изработиха макет на Паметника на Свободата. Това стана под ръководството на учителите Петя Манчева и Данаил Димитров в часовете за следобедни занимания и История и цивилизации. Децата отправиха послание:..

публикувано на 06.03.25 в 16:34

Във Видин представиха годишната програма за закрила на детето

Проект на Общинска програма за закрила на детето за 2025 година беше представен на обществена дискусия във Види н. Изготвен е от комисия с участието на Общината, Регионалното управление на образованието, Регионалната здравна инспекция, МВР, Дирекцията за социално подпомагане и неправителствени организации. Мотивите са съобразени..

публикувано на 06.03.25 в 16:07

Изложба в Монтана разказва историята на модата в България

Модните тенденции в България в продължение на един век показват в изложба в Монтана . Документалната изложба „Модата в огледалото на едно столетие 1850-1950 година" гостува на Държавен архив Монтана по повод отбелязването на Международния ден на жената – 8 март. На 17 пана са показани различни видове мода в този един век. Сред разделите са..

публикувано на 06.03.25 в 16:01

„Поетични пътеки на дебюта“ среща публиката в Монтана с нови творци

Дебютиращи авторки от страната ще представят творчеството си в Монтана . Събитието „Поетични пътеки на дебюта“ се реализира с подкрепата на Национален фонд „Култура“ и има за цел да популяризира съвременната българска литература в по-малки населени места, където достъпът до културни събития е ограничен, обясни Надежда Огнянова от Регионалната..

публикувано на 06.03.25 в 15:35