Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Възможно ли е развитие на местната икономика в защитени територии

Снимка: Радио ВИДИН

Как може да се подобри животът на местните хора при използване на богатото разнообразие на региона по поречието на река Дунав по устойчив начин? Отговор дават природозащитната организация WWF- България и Община Иваново- единствената община, която изцяло попада на територията на природен парк.

За намирането на иновативни решения, свързани с нови възможности за препитание и бизнес чрез непокътнатото природно и културно наследство и разумно използване на екосистемните продукти и услуги, работят 13 партньори от 7 дунавски държави. От българска страна това са общините Белене и Иваново, а инициатор на иновативния подход, който обединява държавите, е WWF- България. Тази коалиция хвърли усилия за нови решения и подходи за включване на местната общност, опазване на околната среда в природните паркове и до генериране на нов природосъобразен бизнес и зелени работни места.

Снимка"Реката дава много възможности. Много неща са постигнати с цената на много усилия. Издали сме 4 ръководства за мобилизиране на местната общност, за набиране на ресурси, за работа с билки /което беше една от дейностите в Иваново/ и за разширяване на достъпа до пазар. 97 човека са обучени да бъдат дунавски водачи. Разработени са и маршрути, така че туристите да видят не само реката, но и близките места и да се запознаят с духа на местните общности. Закупени са много електрически колела", каза в Иваново Диана Андреева- координатор на проект LENA от WWF- България.

Брането на билки и използването им с търговска цел е процес, който има дълги традиции в региона на река Дунав и представлява една добра възможност за местните общности.

Снимка"Имахме идея да създадем работни места, защото нашето население е застаряващо. Хората обичат природата. Ние сме разработили предпроектно проучване за създаване на пункт за билки, който ще генерира работни места, ще раздвижи местния бизнес", обясни Галина Иларионова- секретар на Община Белене.

Иваново, освен че е единствената община в България, която се намира изцяло на територията на природен парк /това е "Русенски лом"/, се слави с обект на ЮНЕСКО - Ивановските скални църкви.

Основната цел на пилотните дейности, които са заложени от мрежата за Е-мобилност, е укрепване на човешкия и социален капитал в защитените зони в Дунавския регион. Човешкият капитал се укрепва от е-мениджърите, а социалният капитал - като се предоставят опции за зелена мобилност (електровелосипеди и инфраструктура със станции за зареждане по продължение на природните маршрути). Местни е-мениджъри бяха назначени в българските общини Белене и Иваново, България; в Тутлинген, Германия; рибното стопанство Чуканещи (WWF в Румъния) и в Центъра за подпомагане на бизнеса /BSC/ в Краня, Словения.

СнимкаДитер Шаарф е представител на град Тутлинген, с население от 36 хиляди души, в областта Баден-Вюртемберг в Германия. В националния природен парк "Млад Дунав" са успели да закупят и инсталират 10 електрически велосипеда:

"Миналата година е проведен тренинг за е-мениджъри. Обучените там продължават да работят на местно ниво и да развиват мрежата от водачи."

Жители на община Иваново са преминали обучения по събиране на билки- кои от лечебните растения и кога да се събират, така че да не изчезнат в природата.

"За пръв път се направи оценка на ресурсите от лечебни растения. Община Иваново е единствената община, която изцяло попада на територията на природен парк "Русенски Лом". Веломаршрутите, които бяха разработени в двата пилота в България, гледахме да бъдат като лъчове към общия международен маршрут Евро вело 6. Един от маршрутите е от Иваново до Ивановските скални църкви", каза Лора Жебрил- експерт към WWF.

На територията на природния парк се използват много малко пестициди и затова билките там са чисти. Пилотните дейности на LENA бяха фокусирани върху повишаване на информираността на местните хора чрез семинари и обучения относно стандарта "FairWild". Този стандарт е създаден специално за събирането и продажбата на билки.

СнимкаИван Иванов е служител в туристическия информационен център в община Иваново:

"Разработените маршрути са свързани с европейската велосипедна мрежа, което дава възможност на туристите да се запознаят и с местните забележителности по-далеч от Дунава. Най- посещаваните туристически обекти в общината са Ивановските скални църкви- един от 10-е обекта в България под закрилата на ЮНЕСКО, средновековния град Червен, общината е разположена изцяло на територията на природен парк "Русенски Лом", което създава прекрасни възможности за развиване на електрическа мобилност, на екологичен туризъм."


Дан Олтеану е от Румъния- специалист "Връзки с обществеността" в град Корабия, с пристанище на река Дунав:

Снимка"В момента разработваме по проект трасе от 45 километра около Корабия като велоалея. Благоустроени са 25 километра крайбрежна ивица, има 3 хотела с басейни, яхтклуб, който вече 7 години функционира, пристанище. От 6 години има единствената по крайбрежието на Дунав от Видин до Черно море зърнена борса. От 3 години има и рибна борса, също единствена за територията на Румъния по крайбрежието на Дунав. Възстановени са стари хотели от 1921-1922 година."

"Безкрайно много се радвам, че най- после дойде време вие- младите, да осъществите онова, което се съсипа последните 30 години. Имаме прекрасни места, имаме хубава природа, невероятно интересни културно- исторически обекти", обобщи Димитрина Радулова- журналист, фолклорист и преводач от Плевен.

Още по темата може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Лесовъдите като съвременни будители

Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември.  Държавно горско стопанство Видин  (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..

публикувано на 04.11.24 в 14:18

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Политиката ни е гражданска война без оръжия

Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание.  Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта?  Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..

публикувано на 31.10.24 в 10:00

Защо повечето работещи у нас не достигат нетната заплата за издръжка?

България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..

публикувано на 30.10.24 в 10:45
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Сега възможностите за правителство са малко по-големи, защото се намираме на кръстопът

Осем партии влизат в 51-ото Народно събрание при 100% обработени протоколи, обявиха от Централната избирателна комисия. Големият въпрос е дали този фрагментиран парламент ще успее да излъчи редовно правителство и има ли как някоя от водещите партии да събере мнозинство от поне 121 народни представители. За резултатите и последствията от поредните..

публикувано на 29.10.24 в 12:50
Любен Добрев

Любен Добрев: Без изненади на изборите, въпросът беше колко формации ще влязат в парламента

Няма кой знае какви изненади на тези избори. Въпросът беше колко формации ще влязат и от друга страна - избирателната активност. Повишената избирателна активност не е точно така, защото предишните избори бяха през лятото, е сега хората са си вкъщи. Това коментира в сутрешния блок политическият анализатор Любен Добрев: "Последната кампания беше..

публикувано на 28.10.24 в 14:19
Мартин Дончев, зам.-кмет на Община Видин

Мартин Дончев: Средства има, очакваме съдействие от видинчани за оформяне на приоритетите за града

"Иска ми се малко по-рано да започнем планирането на следващия бюджет, където да включим и препоръки и идеи на жителите на Видин за развитието на града." Това каза в студиото на Радио ВИДИН заместник-кметът по "Финансово-стопанска дейност, бюджет и икономическо развитие" Мартин Дончев, след като изслуша анкета с жители на града.  "Ние от около 8..

публикувано на 25.10.24 в 16:13