Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Трябва ли да има водни помощи за социално слабите?

чешма
Снимка: РАДИО ВИДИН
Въпросът отново е на дневен ред, след като на национална дискусия за развитието на ВиК сектора от КНСБ призоваха да бъдат заделени средства за водни помощи. Лидерът на синдиката Пламен Димитров цитира данни на Световната здравна организация, според които за основните си нужди човек потребява от 1,5 до 3 кубически метра вода на месец:


"В бюджетната процедура, която върви за 2020 година, да бъдат предвидени и заложени ваучери за  водни помощи. Според Световната здравна организация, за да се гарантира задоволяването на основни потребности на човек, са необходими между 50 и 100 литра на ден, което прави между 1,5 и 3 кубика на месец на човек. Ако допуснем, че 500 000 семейства имат нужда от водно подпомагане, сметките показват, че при сегашните цени на водата, са нужни някъде към 50 млн. лева."


Въпросът раздели мненията на видинчани. Част от тях смятат, че водни помощи са необходими, други са категорично против:


"Като знам каква е групата, които са по-бедни, по-скоро, не съм съгласна. Защото доста от тях умишлено не си плащат водата, дори и да имат възможност предпочитат да не я плащат ... Смятам, че биха могли да помогнат малко на хората в нужда, които не могат да си покриват сметките ... Не, не е редно. Както всички си плащат, така и те ... Всеки да се спасява...Аз не получавам детски, моето дете да не е втора ръка ... Дори и да е полезно, това няма да стане, защото те не могат да увеличат пенсиите, а ще седнат да платят водата..."


Темата за водните помощи е на повече от 15 години, но ще става все по-актуална, смята управителят на "ВиК" Видин  инж. Георги Владов. Според него мярката ще бъде в помощ и на хората с ниски доходи, и на ВиК операторите:


"Трябва да има ваучери за социално слаби, на които им е трудно да пращат водата. Това е добре за населението, добре е и за ВиК оператора, тъй като ние трудно си събираме парите от хора, които не са платежоспособни, които имат затруднен бюджет, така че това нещо трябва да намери решение, колкото се може по-скоро. Всъщност ваучери имаше във финансовата криза 1997 година, когато инфлацията беше огромна. Имаше ваучери и точно социално слабата част от населените ползваха тези помощи, тоест държавата даваше ваучери и ние ги получавахме до определено количество вода..." Въпреки че хората от региона на Видин са бедни, те редовно плащат сметките си за вода, като възрастната част от населението са по-изрядните платци, добави Георги Владов. Той коментира и увеличението на цената на водата от началото на годината:


"Това увеличение е заложено в 5-годшния бизнес-план на дружеството и хората трябва да са наясно, че макар и с по-малки стъпки в следващите 5 години увеличение някакво ще има. Ако има допълнително условия, например увеличението на тока, за което се говори сега, от 1 юли, наистина е 2- 3 %, ние сигурно ще намерим начин да го компенсираме, само че аз се съмнявам."


С поетапното поскъпване на водата, подпомагането на хората с ниски доходи ще става все по-необходимо. Крачка в тази посока обещават от Министерството на регионалното развитие, което подготвя специални текстове в проекта за нов закон за ВиК. Очаква се документът да бъде готов до края на годината.


Повече може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Склонни ли сме да проявяваме щедрост

Има дни в годината, в които си разменяме подаръци. Има дни в годината, в които си даваме взаимно прошка. Има и ден, в който даряваме.   И това е Щедрият вторник , който отбелязваме днес, на 3 декември. Това е денят, в който даряваме и празнуваме щедростта. Щедрият вторник е глобална инициатива, посветена на дарителството . Това е ден, в който..

публикувано на 03.12.24 в 15:50

Проф: Вили Харизанова: Пестицидите ще ги има, но трябва по-умно да ги прилагаме

Пестицидите-  какво знаем и какво не знаем за тях е основната тема в   " Земята, която ни храни ". Поводът- 3 декември е  обявен за Световен ден за борба с пестицидите. Отбелязва се от 1998 г. по инициатива на международната организация "Мрежа за действия срещу пестицидите", след авария през /1984/ в завод за пестициди в Индия, при която в..

публикувано на 03.12.24 в 15:25

Дядо Коледа поздрави ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра

Ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра се завърнаха от  Финландия . Пътуването им се осъществи по програма "Еразъм +". Седемдневното посещение започва от Хелзинки, продължава в град Кеми и завършва в селцето на Дядо Коледа - Рованиеми. Домакините ги посрещат изключително гостоприемно и топло, а часовете, в които се включват българските..

публикувано на 03.12.24 в 15:00

Танцовият състав към читалището в Ново село има нови носии

Танцов състав "Гъмза" при читалище "Земеделец 1874" във видинското село Ново село се сдоби с нови носии . Десет женски и три мъжки ризи са ушити към момента. Автентичните шевици са заимствани от 100-годишни новоселски традиционни дрехи. Предстои носията на танцьорите  да бъде допълнена  с предна и задна престилка, казва секретарят на..

публикувано на 03.12.24 в 14:00

Ученици от Враца се включиха в биомедицински конгрес

Осем ученици от врачанската Природо-математическа гимназия участваха в международен биомедицински конгрес в София. Форумът се провежда от 2016 година, като е имало прекъсване само около COVID-пандемията. Още от създаването му наши ученици се включват в него, каза старши учителят по биология и здравно образование Величка Младенова : "Право..

публикувано на 03.12.24 в 13:30

Читалището в Бойчиновци изгражда звукозаписно студио

Народно читалище "Възраждане- 1932" в Бойчиновци прави звукозаписно студио . Изграждането му започва с дарение, което културното средище получава от Българското национално радио (БНР). Новата придобивка става възможна благодарение на съдействието на д ългогодишния тонрежисьор в БНР, който сега е част от екипа на читалището, Филип Наков, разказа..

публикувано на 03.12.24 в 13:00
Д-р Вилхелм Елисеев

Д-р Вилхелм Елисеев: В реанимацията лекарят винаги е поставен в екстремна ситуация

Търпение, постоянство и упоритост са необходими, за да може човек да стане лекар, смята началникът на Отделението по анестезиология и интензивно лечение на видинската болница "Св. Петка" д-р Вилхелм Елисеев . Неговият професионален път започва през 1984 година, след като година по-рано завършва медицина. Придобива специалност "Анестезиология и..

публикувано на 03.12.24 в 10:10