Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Трябва ли да има водни помощи за социално слабите?

чешма
Снимка: РАДИО ВИДИН
Въпросът отново е на дневен ред, след като на национална дискусия за развитието на ВиК сектора от КНСБ призоваха да бъдат заделени средства за водни помощи. Лидерът на синдиката Пламен Димитров цитира данни на Световната здравна организация, според които за основните си нужди човек потребява от 1,5 до 3 кубически метра вода на месец:


"В бюджетната процедура, която върви за 2020 година, да бъдат предвидени и заложени ваучери за  водни помощи. Според Световната здравна организация, за да се гарантира задоволяването на основни потребности на човек, са необходими между 50 и 100 литра на ден, което прави между 1,5 и 3 кубика на месец на човек. Ако допуснем, че 500 000 семейства имат нужда от водно подпомагане, сметките показват, че при сегашните цени на водата, са нужни някъде към 50 млн. лева."


Въпросът раздели мненията на видинчани. Част от тях смятат, че водни помощи са необходими, други са категорично против:


"Като знам каква е групата, които са по-бедни, по-скоро, не съм съгласна. Защото доста от тях умишлено не си плащат водата, дори и да имат възможност предпочитат да не я плащат ... Смятам, че биха могли да помогнат малко на хората в нужда, които не могат да си покриват сметките ... Не, не е редно. Както всички си плащат, така и те ... Всеки да се спасява...Аз не получавам детски, моето дете да не е втора ръка ... Дори и да е полезно, това няма да стане, защото те не могат да увеличат пенсиите, а ще седнат да платят водата..."


Темата за водните помощи е на повече от 15 години, но ще става все по-актуална, смята управителят на "ВиК" Видин  инж. Георги Владов. Според него мярката ще бъде в помощ и на хората с ниски доходи, и на ВиК операторите:


"Трябва да има ваучери за социално слаби, на които им е трудно да пращат водата. Това е добре за населението, добре е и за ВиК оператора, тъй като ние трудно си събираме парите от хора, които не са платежоспособни, които имат затруднен бюджет, така че това нещо трябва да намери решение, колкото се може по-скоро. Всъщност ваучери имаше във финансовата криза 1997 година, когато инфлацията беше огромна. Имаше ваучери и точно социално слабата част от населените ползваха тези помощи, тоест държавата даваше ваучери и ние ги получавахме до определено количество вода..." Въпреки че хората от региона на Видин са бедни, те редовно плащат сметките си за вода, като възрастната част от населението са по-изрядните платци, добави Георги Владов. Той коментира и увеличението на цената на водата от началото на годината:


"Това увеличение е заложено в 5-годшния бизнес-план на дружеството и хората трябва да са наясно, че макар и с по-малки стъпки в следващите 5 години увеличение някакво ще има. Ако има допълнително условия, например увеличението на тока, за което се говори сега, от 1 юли, наистина е 2- 3 %, ние сигурно ще намерим начин да го компенсираме, само че аз се съмнявам."


С поетапното поскъпване на водата, подпомагането на хората с ниски доходи ще става все по-необходимо. Крачка в тази посока обещават от Министерството на регионалното развитие, което подготвя специални текстове в проекта за нов закон за ВиК. Очаква се документът да бъде готов до края на годината.


Повече може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Той идва - "Фантом"-а на Стив Кавана

Романът „Фантом“ на писателя Стив Кавана е от онези, които трябва да започваш с възможно най-малко предварителна информация. Това гарантира не просто интересна история, а истинско шеметно приключение като спускане с екстремно влакче. Той е от романите, в които никога нищо не е сигурно, най-малко пък краят. Тъкмо си мислите, че вече..

публикувано на 19.07.24 в 17:05

Колекцията от малки колички на Гинчо Илиев

В "Професия хоби" днес ви срещаме с Гинчо Илиев , който по професия е шофьор. Хобито му може да се каже, че до голяма степен има нещо общо и с неговата професия, тъй като той е запален колекционер на колички още от ранна детска възраст.  Колекцията му е впечатляваща, в нея може да се видят уникални "находки", както самият той ги..

публикувано на 19.07.24 в 16:30

Симона и любовта ѝ към животните

Симона Момчилова обича животните . Показателно за това са домашните ѝ любимци - котка с четири котенца, и три кучета - пекинез, чау-чау и чаровната Бела.  "На четири години е пекинезът Дейзи . Четири години ни дарява с безусловна любов. Тя е с епилепсия. Купих я и със счупено ребро, и други заболявания. Грижим се за нея, а тя ни дарява с..

публикувано на 19.07.24 в 15:15

Международен етнофестивал за хора със специални потребности се проведе в Майор Узуново

В "Едно" представяме събитията от календара на фондация "Подкрепа за реализация" . В края на юни във видинското село Майор Узуново се състоя IX-ият Международен етнофестивал на хората с увреждания "Балканска среща" . През настоящия месец пък деца и възрастни, които посещават двата центъра за социална рехабилитация и интеграция към фондацията,..

публикувано на 19.07.24 в 14:30
Съборът на Кадъ боаз се открива утре

Започва международният събор на прохода Кадъ Боаз

Международният събор на прохода Кадъ Боаз започна днес, 19 юли и ще продължи до 21 юли. Границата със Сърбия ще бъде отворена и през трите дни. Официалното откриване ще бъде в събота, от 10.00 часа в българската част. "Поканили сме посланика на България в Сърбия, сръбския посланик в България. Не са потвърдили засега,..

публикувано на 19.07.24 в 11:56

От мечта до реалност: Петя и Мими с успешна пекарна във Вършец

Днес ви срещаме с две сестри, близначки, които са родом от Вършец - Петя Иванова и Мирослава Янчева . Преди 15 години Петя заминава със съпруга си за Великобритания, където се занимават с най-различни неща. Едно от тях е и сладкарството. Петя не е сладкар по професия, но повече от 24 години прави сладкиши и печива. След като дълго време обмисляли..

публикувано на 18.07.24 в 17:00

Във Видин организират 30-о изкачване на връх Миджур

Видинското туристическо дружество "Бонония" организира масово изкачване на връх Миджур в първата събота на август. Видинският еколог и фотограф Богомил Петров традиционно всяка година участва в изкачването, на върха организира конкурси и поставя фотоизложба. Спомня си, че за първи път организирано изкачване на върха прави група от Белоградчик:..

публикувано на 18.07.24 в 16:45