Министерството на здравеопазването представя по региони проект за нова методика за заплащане на лекари и медицински персонал. Предлага се възнагражденията на медицинските специалисти да са в съотношение 1,7 към тези на санитарите, а на лекарите 2,2 към заплатите им.
Разпределението е справедливо, но не е приложимо, коментираха във видинската болница "Св. Петка", където преди дни професионалисти по здравни грижи протестираха ефективно. Тъй като новата методика е само препоръка, решението остава в ръцете на мениджърите на болниците, коментира д-р Петя Николова от клиничната лаборатория:
"На фона на сегашните заплати тази методика горе-долу може да разграничи различните нива на компетентност в едно здравно заведение. Проблемът е, че не може да се приложи, защото, както и министърът каза, методиката не е задължителна. Тя има препоръчителен характер, т.е. оставя всичко в ръцете на мениджърите на болниците. Смятам, че малко от тях ще реагират правилно в посока повишаване на заплатите с тези съотношения при трите нива на компетентност. От тази гледна точка смятам, че е добър вариант, но няма да се реализира. Все пак, ако се направи, това е една крачка напред."
1 458 лева е средното възнаграждение на лекарите във видинската болница в края на март, а на медицинските специалисти 844 лева, обяви по време на парламентарния контрол в петък министър Кирил Ананиев. Според работещите е така, защото са заети в по две отделения, а повечето от тях са и с продължителен трудов стаж. Старши клиничният лаборант Веселина Митева няма очакване, че новата методика ще промени начина на заплащане:
"Отново топката остава в управителите на болниците. Те ще разполагат със средствата, които се отпускат и ще ги разпределят според това какви са възможностите. Не виждам каква промяна ще има и дали въобще ще има промяна… Нашите заплати са 580 лева, основните. Всички работим на по две места, за да можем по някакъв начин да си вържем бюджета. Имаме семейства. Имаме деца, имаме нужда от средства. Ние не искаме много, искаме просто един нормален живот."
Методиката е изпълнима, но само за големите болници, е мнението на акушерката Владислава Славова:
"Наясно съм с предложената методика на министър Ананиев. Смятам, че като начална стъпка може и да е справедлива, но за големите болници, в големите градове. В нашата болница като търговско дружество смятам, че ще бъде трудно приложима...Новата методика се базира на повишаване на цените на клиничните пътеки. Предвид демографската криза в нашия северозападен район и малкото останали хора, които са потенциални наши пациенти, смятам, че няма да има пациентопоток, в резултат на който да се повишат приходите в болницата, а съответно в резултат на това и повишаване на нашите възнаграждения."
Във Видин професионалисти по здравни грижи протестират от месец март. За седмица дори спряха работа за по час на ден. Според Диана Богомилова, председател на дружеството на професионалистите по здравни грижи в болницата, заплатите са сред са най-ниските в страната. Медицински сестри, рехабилитатори, акушерки и лаборанти са готови да подадат колективно оставки:
"До момента никой от нас нито лекар, нито сестра, нито санитарка, никой във веригата не е получил някакво увеличение."
Във Видин се надяват, че все пак решение ще има, защото в противен случай е застрашено бъдещето на областната болница.
"Юридически трябва да се промени регистрацията на лечебните заведения, още повече на такива болници като нашата, които не генерират печалба, но осигуряват здравното обслужване на застаряващо и болно население. Ние нямаме платежоспособни пациенти, но имаме много болни възрастни пациенти. Държавата трябва да се погрижи за тези болници. Иначе те ще се оголят"- коментира д-р Николова.
Заради непосилните условия за работа и ниските възнаграждения, 60% от медицинските специалисти са готови да напуснат колективно, казаха от асоциацията на професионалистите по здравни грижи във видинската болница. Ако не получат исканото повишение, оставките ще са факт през септември.
"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..
Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..
„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...
В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан. В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..
С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба. По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..
Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..
Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..