Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Агрофитнес за здраве на духа и тялото

| обновено на 04.07.19 в 18:38
Снимка: Радио ВИДИН



В "Земята, която ни храни" се срещаме с човек, за когото някогашният девиз "Здрав дух в здраво тяло" важи с пълна сила. Страхил Тодоров е завършил Националната спортна академия и целият му трудов път минава под знака на спорта. 36 години учителства в Техникума по индустриална химия- сега Професионална гимназия "Проф. д-р Асен Златаров", там се и пенсионира. Продължава да поддържа бодро тялото и духа си, като всяка сутрин тича, заедно с кучето си. Сменил е обаче дългогодишните си активни спортни занимания с агрофитнес-  в градината си в село Антимово. Срещам го на видинския пазар:
"Прави ми удоволствие да съм сред зеленината. Използвам всяка свободна минута, за да си произведа нещо, а това, което е излишно, изкарвам на пазара. Хората купуват и казват, че това, което е произведено в градината е в пъти по-добро от купеното от магазин, където понякога има стока, залежала с месеци."
Страхил си произвежда всичко- зеле, домати, краставици, лук, пипер...Сам е направил конструкцията на оранжерията си. Има кокошки, които снасят яйца без холестерол- те са кафяви и зелени. Не твърди, че произвежда био продукция, защото се налага и да пръска, но поне използва препаратите умерено. 
"Купувайте от директен производител, а не от прекупвач, така ще сте по-сигурни, че ядете сравнително чиста храна"- съветва Страхил Тодоров, който е заменил активния спорт с активно хоби-земеделие. 

В предаването говорим и за правата на работещите в сектор "Земеделие". 
Време е! Работещите в земеделието имат лица! Това бе мотото на проведената наскоро Годишна асамблея  на Федерацията на независимите синдикати от земеделието, на която са разисквани темите доходи, заетост, условия на труд. На срещата е приета обща Декларация със синтезирани искания, които Федерацията ще представи пред всички заинтересовани страни в рамките на предстоящите обсъждания по бюджетната процедура за 2020г. Водеща тема на форума е била бюджетната рамка за сектора през следващата година. Синдикатите имат горчивия опит с неспазване на поети от правителството ангажименти, каза председателят на Федерацията Светла Василева:

"Миналата година, след като се обяви 10-процентното увеличение в бюджетната сфера, всички очаквахме, че много спокойно ще бъде приложено. Още през месец септември получихме информация, ч в 2018 година  бюджетът на министерството на земеделието ще приключи с дефицит от около 7 милиона- натрупани са през годините. Основно недофинансирани са второстепенните разпоредители, макар че те изпълняват контролни функции, предпазват от щети и бедствия, предпазват от вредното въздействие на водите и са структури, които изпълняват държавна политика... В началото на 2019 година имахме доста проблеми, тъй като министърът обяви, че увеличението ще е само от 5 %." 

Следват срещи и разговори, социално напрежение, след което е сключено споразумение за пълното увеличение. Към днешна дата, в министерството на земеделието отново има натрупан дефицит. Това е притеснително според Светла Василева, защото ако не бъде преодолян дефицитът, в сектора ще се оформят същите проблеми с недофинансиране. Именно недофинансирането е една от темите, разисквани на Годишната асамблея:

"Затова са нашите срещи с депутатите, защото миналата година нашият синдикат представи своите искания пред тях, а три от парламентарните групи ги приеха и представиха в Комисията по бюджет и финанси. Сега също ще се срещнем с тях, във връзка с предстоящия бюджет за 2020 година, за да има информация с какви заплати работят хората, които контролират земеделски производители. Същите производители, които всяка година получават европейско и национално финансиране около 2,5 милиарда лева. Когато говорим за тези големи средства, които се отделят за подпомагане на земеделието- и така трябва да бъде, за да имаме конкурентно способно и устойчиво развитие на този отрасъл, ние трябва да имаме и същото отношение към тези хора, които помагат и правят всичко възможно да бъдат добре обслужени тези земеделски производители. Защото всички - и от Агенцията за борба с градушките, и от Агенцията по храните, от Селскостопанска академия, от Напоителни системи- всички те изпълняват тази държавна политика, която има претенции да направи отрасъла конкурентноспособен и устойчив. Тези хора трябва да получават достойно възнаграждение."

Според Светла Василева, проблемите в контролиращите институции рефлектират върху земеделските стопани. Федерацията  има свои виждания и по отношение на Общата селскостопанска политика за новия програмен период. Три са специфичните цели, които са заложени- справяне с бедността, социалното приобщаване и растежа в селските, вече обезлюдени райони. По думите на Светла Василав, работата на синдикатите е основно в тази посока- да се осветли работата на наетите работници- по отношение на заплащане и условия на труд. 

"Когато се плащат пари на ръка, без да се внасят данъци и осигуровки, най-ощетен е работникът, но той трудно осъзнава това, че го лишават. Това ще го разбере, когато се разболее, когато иде да получи обезщетение, когато трябва да се пенсионира..."

Най-добрата инвестиция е в образованието, на второ място е доброто заплащане- това трябва да разберат работодателите в сектор земеделие, категорична е Светла Василева. Така се постига сигурност, стаблност и постоянство на работната ръка. 
"Създаването и запазването на работни места трябва да е приоритет в новата обща селскостопанска политика, трябва да има и прозрачност къде отиват парите, които се отпускат. Това ще бъде заложено и в Националния стратегически план, който ще бъде изготвен от нашата държава"- каза още Светла Василева. 
В звуковия файл чуйте още къде е българският земеделец сред европейските си колеги и как може да бъде преодоляна кризата с наемните работници в сектора. 
 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Проект Северозапад" възстанови социалната кухня

Възрастни хора в 10 населени места от община Мездра обслужва в момента социалната кухня към фондация "Проект Северозапад" , която възстанови дейността си от началото на годината. Продължават записванията. От неправителствената организация са готови да доставят обяд на достъпни цени до повече населени места, обясни директорът на фондацията Яна Рупева..

публикувано на 24.01.25 в 16:44

Да уловиш магията: Фотографията като начин на живот

Продължаваме да ви срещаме с хората от Северозапада, които успяват да превърнат своето хоби в професия. Това е нещо наистина прекрасно, но понякога може да бъде и предизвикателство.  Когато хобито стане професия, магията понякога се губи. Срокове, клиенти и ангажименти заменят свободата, с която сме свикнали. Но когато обичаш истински това, което..

публикувано на 24.01.25 в 16:30

Избраха думите на 2024 година

Избраха трите най-популярни думи за 2024 година. Това са "Шенген"- с 37.57%, "дубайски шоколад"- с 26.33% и "санитарен кордон"- с 24.14%. Те бяха избрани в третия етап на конкурса "Думи на 2024 година", чрез потребителска анкета, проведена в сайта kaksepishe.com , в която желаещите да участват имаха право да гласуват за общо 10 думи, подбрани от..

публикувано на 24.01.25 в 16:30

"Попитай сърцето" за любов

С нестандартната белгийска писателка Амели Нотомб вече сме се срещали благодарение на романа ѝ „Кралска воля“. И ако там тя разказваше една леко абсурдна любовна история за открадната самоличност, то в романа „Попитай сърцето“ темата е за друг вид любов и за това какво се случва, когато въпросната любов отсъства или не е тази, от която..

публикувано на 24.01.25 в 16:25

Любов и състрадание: Как две жени променят живота на бездомните животни

"97 Лапи и 1 опашка" продължава да ви среща с хората, които правят чудеса за четириногите ни приятели . Днес ще ви разкажем за две невероятни жени - Таня Гигенска и Вера Ангелова . Тези дами отделят цялото си свободно време, спестени пари и енергия, за да се грижат за десетки кучета. Те са като истински ангели за тези животни...

публикувано на 24.01.25 в 15:30

Предаването "Земята, която ни храни" е номинирано за награда "Сирак Скитник"

Публицистичното предаване "Земята, която ни храни", с автор и водещ Йорданка Герасимова, е номинацията на Радио ВИДИН за годишните награди на БНР "Сирак Скитник" за 2024 година. Номинацията е в категорията "Награда за радиопредаване или радио проект, или музикален проект, или мултимедиен проект на БНР".  Предаването "Земята, която ни храни"..

публикувано на 24.01.25 в 12:16

платена публикация
Carolina Herrera Good Girl е парфюм, който изразява сложността на женския характер

Представеният през 2016 година аромат Carolina Herrera Good Girl се превръща в истинско събитие в парфюмерията за жени. Вече близо десетилетие той запазва своята актуалност. Харесван е от дами по целия свят, тъй като изразява по най-добрия начин сложността и многообразието на женския характер.  Carolina Herrera Good Girl притежава ухание, което..

публикувано на 24.01.25 в 12:08