Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Агрофитнес за здраве на духа и тялото

| обновено на 04.07.19 в 18:38
Снимка: Радио ВИДИН



В "Земята, която ни храни" се срещаме с човек, за когото някогашният девиз "Здрав дух в здраво тяло" важи с пълна сила. Страхил Тодоров е завършил Националната спортна академия и целият му трудов път минава под знака на спорта. 36 години учителства в Техникума по индустриална химия- сега Професионална гимназия "Проф. д-р Асен Златаров", там се и пенсионира. Продължава да поддържа бодро тялото и духа си, като всяка сутрин тича, заедно с кучето си. Сменил е обаче дългогодишните си активни спортни занимания с агрофитнес-  в градината си в село Антимово. Срещам го на видинския пазар:
"Прави ми удоволствие да съм сред зеленината. Използвам всяка свободна минута, за да си произведа нещо, а това, което е излишно, изкарвам на пазара. Хората купуват и казват, че това, което е произведено в градината е в пъти по-добро от купеното от магазин, където понякога има стока, залежала с месеци."
Страхил си произвежда всичко- зеле, домати, краставици, лук, пипер...Сам е направил конструкцията на оранжерията си. Има кокошки, които снасят яйца без холестерол- те са кафяви и зелени. Не твърди, че произвежда био продукция, защото се налага и да пръска, но поне използва препаратите умерено. 
"Купувайте от директен производител, а не от прекупвач, така ще сте по-сигурни, че ядете сравнително чиста храна"- съветва Страхил Тодоров, който е заменил активния спорт с активно хоби-земеделие. 

В предаването говорим и за правата на работещите в сектор "Земеделие". 
Време е! Работещите в земеделието имат лица! Това бе мотото на проведената наскоро Годишна асамблея  на Федерацията на независимите синдикати от земеделието, на която са разисквани темите доходи, заетост, условия на труд. На срещата е приета обща Декларация със синтезирани искания, които Федерацията ще представи пред всички заинтересовани страни в рамките на предстоящите обсъждания по бюджетната процедура за 2020г. Водеща тема на форума е била бюджетната рамка за сектора през следващата година. Синдикатите имат горчивия опит с неспазване на поети от правителството ангажименти, каза председателят на Федерацията Светла Василева:

"Миналата година, след като се обяви 10-процентното увеличение в бюджетната сфера, всички очаквахме, че много спокойно ще бъде приложено. Още през месец септември получихме информация, ч в 2018 година  бюджетът на министерството на земеделието ще приключи с дефицит от около 7 милиона- натрупани са през годините. Основно недофинансирани са второстепенните разпоредители, макар че те изпълняват контролни функции, предпазват от щети и бедствия, предпазват от вредното въздействие на водите и са структури, които изпълняват държавна политика... В началото на 2019 година имахме доста проблеми, тъй като министърът обяви, че увеличението ще е само от 5 %." 

Следват срещи и разговори, социално напрежение, след което е сключено споразумение за пълното увеличение. Към днешна дата, в министерството на земеделието отново има натрупан дефицит. Това е притеснително според Светла Василева, защото ако не бъде преодолян дефицитът, в сектора ще се оформят същите проблеми с недофинансиране. Именно недофинансирането е една от темите, разисквани на Годишната асамблея:

"Затова са нашите срещи с депутатите, защото миналата година нашият синдикат представи своите искания пред тях, а три от парламентарните групи ги приеха и представиха в Комисията по бюджет и финанси. Сега също ще се срещнем с тях, във връзка с предстоящия бюджет за 2020 година, за да има информация с какви заплати работят хората, които контролират земеделски производители. Същите производители, които всяка година получават европейско и национално финансиране около 2,5 милиарда лева. Когато говорим за тези големи средства, които се отделят за подпомагане на земеделието- и така трябва да бъде, за да имаме конкурентно способно и устойчиво развитие на този отрасъл, ние трябва да имаме и същото отношение към тези хора, които помагат и правят всичко възможно да бъдат добре обслужени тези земеделски производители. Защото всички - и от Агенцията за борба с градушките, и от Агенцията по храните, от Селскостопанска академия, от Напоителни системи- всички те изпълняват тази държавна политика, която има претенции да направи отрасъла конкурентноспособен и устойчив. Тези хора трябва да получават достойно възнаграждение."

Според Светла Василева, проблемите в контролиращите институции рефлектират върху земеделските стопани. Федерацията  има свои виждания и по отношение на Общата селскостопанска политика за новия програмен период. Три са специфичните цели, които са заложени- справяне с бедността, социалното приобщаване и растежа в селските, вече обезлюдени райони. По думите на Светла Василав, работата на синдикатите е основно в тази посока- да се осветли работата на наетите работници- по отношение на заплащане и условия на труд. 

"Когато се плащат пари на ръка, без да се внасят данъци и осигуровки, най-ощетен е работникът, но той трудно осъзнава това, че го лишават. Това ще го разбере, когато се разболее, когато иде да получи обезщетение, когато трябва да се пенсионира..."

Най-добрата инвестиция е в образованието, на второ място е доброто заплащане- това трябва да разберат работодателите в сектор земеделие, категорична е Светла Василева. Така се постига сигурност, стаблност и постоянство на работната ръка. 
"Създаването и запазването на работни места трябва да е приоритет в новата обща селскостопанска политика, трябва да има и прозрачност къде отиват парите, които се отпускат. Това ще бъде заложено и в Националния стратегически план, който ще бъде изготвен от нашата държава"- каза още Светла Василева. 
В звуковия файл чуйте още къде е българският земеделец сред европейските си колеги и как може да бъде преодоляна кризата с наемните работници в сектора. 
 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Неработещ светофар затруднява пешеходци във Видин

Близо месец не работят част от светофарите за пешеходци на кръстовището на улиците "Христо Ботев" и "Широка" във Видин . Това сигнализираха слушатели на Радио Видин и коментираха, че по този начин се създават предпоставки за инциденти с пресичащите улица "Широка" пешеходци. Проверка на място показа, че на кръстовището има и други проблеми, както и..

публикувано на 10.07.24 в 13:00
Христо Стоичков след гола във вратата на Германия на световното в САЩ през 1994 година

30 години от българския триумф на световното по футбол в САЩ

Навършват се 30 години от звездния миг на българския футбол - националният отбор, воден от селекционера Димитър Пенев, се класира за полуфиналите на световното първенство по футбол в САЩ . Успехът на Пеневата чета идва след победа с 2: 1 срещу световния шампион Германия, за да обедини цяла България и да ѝ даде надежда за още по-големи постижения...

публикувано на 10.07.24 в 12:00

Сух и горещ юли, наблегнете на поливките

Слънчев и горещ е юли, през следващите дни според синоптиците максималните температури ще се движат между 34 и 39 градуса. К ак високите температури ще се отразят на растенията- агропрогнозата е от Леночка Ангелова , началник на метеорологичната станция в Монтана: "През повечето дни от второто и третото десетдневие на юли се очаква относително..

публикувано на 09.07.24 в 18:05

Общинският съвет във Видин одобри ползването на спортните площадки в училищата

Толя Иванова от СДС, избрана за кмет на видинското село Слана бара на проведените на 23 юни избори, положи клетва на заседанието на Общински съвет- Видин, което се проведе днес. Кметът на Община Видин Цветан Ценков заяви, че следващия месец няма да има заседание и направи предложение: "Преди да направя предложението да ви пожелая успешна..

публикувано на 09.07.24 в 17:16

Върви прием на заявления за първо класиране след 7-и клас

Седмокласниците могат да подават заявления за първо класиране в избраните от тях учебни заведения. Общо 19 са професионалните паралелки и 9 са профилираните паралелки в област Видин , каза началникът на Регионалното управление на образованието (РУО) - Видин Веселка Асенова :  "Електронно е подаването. Има училище-гнездо в ОУ "Иван Вазов" -..

публикувано на 09.07.24 в 15:00

Ученичка от Видин подреди изложба с фотографии от Брюксел

Единайсетокласничката Мария Петкова подреди изложба с фотографии в  СУ “Цар Симеон Велики“ във Видин , направени по време на пътуването ѝ до Брюксел . Снимките са 20 на брой и отразяват погледа на момичето към белгийската столица и Европейския парламент, който е разположен там.  Пътуването до Брюксел е наградата на Мария, която..

публикувано на 09.07.24 в 13:00

Обновена беседка в Осен събира малки и големи

В Осен продължават дейностите, свързани с обновяване на врачанското село. След възстановяването на стадиона, наскоро бе подновена и беседката там. Мястото за отдих е направено преди 12 години. То е в центъра на селото и в него често сядат да си починат и да си поговорят местните хора. След години ползване беседката е почти разрушена. Затова..

публикувано на 09.07.24 в 12:10