Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как да се възстанови оброчния кръст в село Черкаски?

Снимка: Радио Видин

Темата ни е за оброчните кръстове, които съществуват в много български села и които отдавна са забравени, а  техните защитни и благоприятни функции не се използват. Тя е  предизвикана от конкретен казус, констатиран  в село Черкаски, община Вършец. 

Село Черкаски е изградено като култоворелигиозно средище в древността. Местното  население е провеждало своите ритуали за здраве, за плодородие и берекет, за защита и предпазване на селото от беди на специални за това места, определени с оброчни камъни.   Панайот Панайотов, жител на село Черкаски,  сподели с нас желанието си да бъде възстановен и преместен един паднал оброчен камък. 

По време на социализма този оброчен камък, за който говорим,  е преместен от мястото му и захвърлен настрана.  Панайот Панайотов има желанието  този оброчен камък да възвърне своя блясък и достолепие и да бъде видян от повече хора. Затова предлага  да бъде преместен от мястото, където сега е захвърлен, на ново място -  в центъра на селото, в парка. Ето какво ни разказа Панайот Панайотов

"Това са шест оброчни камъка край село Черкаски. Този оброчен камък е изнесен извън блока и до ден днешен лежи в тръните. Аз искам да го възродим и да му дадем отново живот. Още повече на него са съхранени символите от древността. И нека специалистите да си кажат думата..."

Потърсихме мнението на специалиста-етнограф Сашка Бизеранова, която работи в РИМ - Видин, която представя ролята на оброчните кръстове:

"Днес оброчните кръстове са забравени и не се почитат. Някои от тях са счупени, преместени, обрасли в тръни и трева. Оброчните кръстове имат точно конкретна дата и светец, на който се почитат. И са на конкретен род или няколко фамилии. Те са маркери, които бележат края на землището.  Обикновено се изграждат на мястото на древни светилища. И са се устройвали общи трапези. Те са свързани с конкретното землище и дори преди да има оброчни кръстове там е имало свещени дървета - едно или три. За Северозапада са характерни брестове, горун, дъб, круша. По време на епидемии- чума, холера, хората са разкопавали корените на свещените дървета, правили са дупки и са се провирали порез тях и се е счупвала цялата посуда, за да се прекрати заразата. По този начин тези свещени дървета са изпълнявали функция за пресичане на нещастие, на злина, на болест. Това не може да бъде осъществено в центъра на селото или на някъде,  където му хрумне.

В много селища по време на социализма оброчните камъни са били умишлено разрушени и премахнати от мястото, където са се намирали. Наши колеги попаднаха на такъв камък в Кулско, който е бил сложен като подпора, мост, за  да минава каруцата. Което е изключителен грях. И според мен, ако някой проучва фамилно какво се случва,  ще намери следи от Божие провидение. Получава се бумеранг - ти причиняваш зло, но то се връща върху теб. Хората си го обясняват с това, че нещо е разрушено или не се почита. Това е нарушаване на паметта, на традицията.

Все още има  хора, които знаят землището.  Хубаво е да се възстанови оброчният камък на неговото  място, защото защитава определеното землище, а не цялото. Хубаво е тези места да се почистят, да се устроят там, където им е било мястото."





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Нова организация в Мездра подкрепя младото поколение в града

Нова младежка организация е сформирана в Мездра . "БУМ" ("Будни Устремени Мездренчани")   е екип от млади и амбициозни хора с различни професии. Един от основатели на "БУМ" е Цветослава Тодорова. Тя живее в китно село близо до град Мездра. Завършила е бакалавър "Книгоиздаване" във Факултета по журналистика и масова комуникация при Софийския..

публикувано на 09.08.24 в 14:35

Операта "Медея" оживява сред Белоградчишките скали 

Операта "Медея" от Луиджи Керубини ще бъде представена на сцената на фестивала "Опера на върховете - Белоградчишки скали" . Премиерата ѝ бе в края на февруари на сцената на Софийската опера и балет. В Белоградчик предстоят два спектакъла - днес, 9 август и утре. Тази вечер публиката ще може да види като Медея родената във Видин оперна певица..

публикувано на 09.08.24 в 11:20

Отбелязваме Световния ден на любителите на книгата

9 август е Световният ден на любителите на книгата . Всяка година на тази дата чрез различни инициативи множество държави по света насърчават любовта към четенето. Книгата е източник на знание, редовното четене обогатява нашия речник и подобрява езиковите ни умения. Днешният ден е повод да ви срещнем с писателя и общественик от Монтана  Мартен..

публикувано на 09.08.24 в 11:00

Феста на диджеите-ветерани започва във Видин

Classic Telegrafa DJ Fest  започва днес във Видин. Тазгодишното издание на фест с диджеите-ветерани е 15-то и ще продължи до11 август. В    продължение на четири вечери ще звучат вечните хитове на 80-те и 90-те години на ХХ век.  Създател на събитието е телевизионният водещ и диджей Васко Громков, който гостува в студиото на Радио Видин...

публикувано на 08.08.24 в 17:50

Реконструкцията на основния довеждащ водопровод на Видин е към своя край

Реконструкцията на основния довеждащ водопровод на Видин от помпена станция "Сланотрън" скоро ще приключи. Това е един от най-важните инфраструктурни проекти във водоснабдяването в област Видин за последните 40 години. Старите и силно корозирали стоманени тръби на близо 15-километрово трасе са заменени с нови. Линейната част на реконструкцията е..

публикувано на 08.08.24 в 15:50

Празник на малината ще се проведе в Берковския Балкан

Традиционния празник на малината организират през почивните дни в Берковския Балкан. От 9-и до 11 август за посетителите са предвидени множество мероприятия - туристически походи, беседи, музикална програма с много веселие и др. Организатори на празничните дни, които ще се проведат на почивната зона на Ком, са Община Берковица и местното дружество..

публикувано на 08.08.24 в 13:59

Националният отбор по приложно колоездене е на лагер-сбор в Берковица

Берковица е домакин на лагер-сбора на националния отбор по приложно колоездене, който е организиран със съдействието на Общината, Съюза на българските автомобилисти в Монтана и Клуба по приложно колоездене в града. Той се провежда от 5-и до 10 август под ръководството на треньора Цветанка Петкова, която е председател на местната спортна..

публикувано на 08.08.24 в 10:46