Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вършец събра над 600 любители на фолклора

6
Снимка: Радио ВИДИН


"Пей, танцувай, и на Зелени дел се любувай"- така от читалище ”Пробуда 1934 ” в квартал "Заножене" на град Вършец са нарекли ежегодния фолклорен празник на Балкана, който се провежда в първите дни на юли. Фестивалът е с над 10-годишна история, и вече е запазена марка за курортното градче, а тази година събра над 600 танцьори, певци и рецитатори от различни краища на  България. 

Малки и големи любители на българското се качиха на сцената пред читалището, за да покажат красотата и многообразието на нашия фолклор. Целта на празника е да се стимулира интереса към традициите, културното и фолклорно наследство на България, каза секретарят на читалището- Боян Георгиев: 

"Квартал "Заножене" се превръща в пъстра палитра от хора, песни, танци, наддумвания от половин България. Имаме гости от Петрич, от Кюстендил, от Велико Търново, Плевен, Две могили... Около 670 са участниците, една от най-възрастните участнички е баба Василка от Кюстендилско, която рецитира по-добре от днешните ученици. Превръщаме се в един от големите фолклорни събори на Северозапада, с основната идея да се запази традицията...Всяко година има много желаещи, мисля, че България ще я пребъде."

Северняци във вихъра на танцаВъв фестивала участваха и няколко групи от Видинско, а Фолклорна студия "Северняци", с ръководител Ерик Петров, се представи с един от съставите си "Работилница за народни хора" и обра овациите на публиката:
 
"Представихме се отлично, доволни сме, доволни са и домакините, получихме няколко покани за участие в други фестивали в монтанска област. Представихме се с три неща- една китка от Тракия и разработка на автентичен фолклор от нашия регион. Прие се много добре от публиката, а най-много аплодисменти получи нашият състав."



За да демонстрира певческите си умения, но и чувството си за хумор, от Враца беше дошла една симпатична група, с преобладаващо женско присъствие, нарекла себе си КГБ. На пръв поглед стряскаща абревиатура, но иначе те са Клуб на готините баби, с председател Катя Найденова, която е автор на името,  и отговорник Райна Духльовска:

"Ние сме готини, игриви...Тук сме на един фолклорен празник, за да пеем и танцуваме... Ние сме групата на готините баби от Враца и пеем хубави, закачливи песни- за любов, за щастие и за още нещо... И за стари, готини години, и за стари мераци..."

Певческа група от Клуба на готините баби- преди изяватаКлубът на готините баби съществува втора година и певческата група вече е спечелила първите си награди. Казват, че за членство в групата се изисква само желание. Девизът на КГБ е "Знаем, можем и го правим". В певческата група има и двама мъже, единият свири на устна хармоника, другият е акордеонист на групата.
 
"Дядовците ги държим под прикритие- затова сме КГБ", казват закачливо жените. 

Събират се за репетиции всеки понеделник, след репетициите се забавляват. Имат и артистична група. 

"Имаме и оркестър без име имаме, а девизът на оркестъра е "Дай ни път, скъсани цървуле и ни глей сеиро"- по врачански"- казва Катя Найденова. 

Въпреки днешните трудностите пред всички пенсионери у нас, готините баби не се предават и се шегуват, че имат правата и възможностите на българските студенти: 

"Не сме пенсионери, стипендианти сме на НОИ. Стипендиите са ни като на студентите- стигат и хартисват... Но не се оплакваме, караме напред...Важното е отношението към хората, любовта към всичко родно, българско, добрите взаимоотношения, обичта, уважението... Младите трябва да обичат Българското, да не се стремят към чуждите неща, защото ние си имаме и фолклор и родина, и природа, и всичко. Останете си в България, дерзайте за нея"- призовава Райна Духльовска. 

А както се казва- и аз бях там, и чух, и видях, и играх. За палещите лъчи на слънцето, за дългото чакане да ни дойде реда и умората, която изпитвахме всички, няма да споменавам, защото какво са те пред доброто настроение, емоцията и усещането за свое, родно и красиво. Иначе фолклорният фестивал нямаше конкурсен характер, а за всички участници имаше грамоти и плакети, изработени от местни занаятчии. Имаше и пожелание за здраве и покана към участниците- за фестивала следващата година. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

"Проект Северозапад" възстанови социалната кухня

Възрастни хора в 10 населени места от община Мездра обслужва в момента социалната кухня към фондация "Проект Северозапад" , която възстанови дейността си от началото на годината. Продължават записванията. От неправителствената организация са готови да доставят обяд на достъпни цени до повече населени места, обясни директорът на фондацията Яна Рупева..

публикувано на 24.01.25 в 16:44

Да уловиш магията: Фотографията като начин на живот

Продължаваме да ви срещаме с хората от Северозапада, които успяват да превърнат своето хоби в професия. Това е нещо наистина прекрасно, но понякога може да бъде и предизвикателство.  Когато хобито стане професия, магията понякога се губи. Срокове, клиенти и ангажименти заменят свободата, с която сме свикнали. Но когато обичаш истински това, което..

публикувано на 24.01.25 в 16:30

Избраха думите на 2024 година

Избраха трите най-популярни думи за 2024 година. Това са "Шенген"- с 37.57%, "дубайски шоколад"- с 26.33% и "санитарен кордон"- с 24.14%. Те бяха избрани в третия етап на конкурса "Думи на 2024 година", чрез потребителска анкета, проведена в сайта kaksepishe.com , в която желаещите да участват имаха право да гласуват за общо 10 думи, подбрани от..

публикувано на 24.01.25 в 16:30

"Попитай сърцето" за любов

С нестандартната белгийска писателка Амели Нотомб вече сме се срещали благодарение на романа ѝ „Кралска воля“. И ако там тя разказваше една леко абсурдна любовна история за открадната самоличност, то в романа „Попитай сърцето“ темата е за друг вид любов и за това какво се случва, когато въпросната любов отсъства или не е тази, от която..

публикувано на 24.01.25 в 16:25

Любов и състрадание: Как две жени променят живота на бездомните животни

"97 Лапи и 1 опашка" продължава да ви среща с хората, които правят чудеса за четириногите ни приятели . Днес ще ви разкажем за две невероятни жени - Таня Гигенска и Вера Ангелова . Тези дами отделят цялото си свободно време, спестени пари и енергия, за да се грижат за десетки кучета. Те са като истински ангели за тези животни...

публикувано на 24.01.25 в 15:30

Предаването "Земята, която ни храни" е номинирано за награда "Сирак Скитник"

Публицистичното предаване "Земята, която ни храни", с автор и водещ Йорданка Герасимова, е номинацията на Радио ВИДИН за годишните награди на БНР "Сирак Скитник" за 2024 година. Номинацията е в категорията "Награда за радиопредаване или радио проект, или музикален проект, или мултимедиен проект на БНР".  Предаването "Земята, която ни храни"..

публикувано на 24.01.25 в 12:16

платена публикация
Carolina Herrera Good Girl е парфюм, който изразява сложността на женския характер

Представеният през 2016 година аромат Carolina Herrera Good Girl се превръща в истинско събитие в парфюмерията за жени. Вече близо десетилетие той запазва своята актуалност. Харесван е от дами по целия свят, тъй като изразява по най-добрия начин сложността и многообразието на женския характер.  Carolina Herrera Good Girl притежава ухание, което..

публикувано на 24.01.25 в 12:08