Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Във Видин следят епизоотичната обстановка заради чумата по свинете

2
Снимка: Радио ВИДИН


Спешни мерки за ограничаване на заразата с африканска чума по свинете предприема държавата. Ще бъдат стимулирани финансово ловците, за да отстрелват диви прасета, а по места властите ще се опитват да убедят хората по селата да не отглеждат прасета в заден двор- това стана ясно по време на среща на министерствотно на земеделието с Агенцията по храните, областните управители от Северна България и ръководството на Ловно-рибарския съюз. На срещата бяха набелязани мерки за справяне с проблема. Експертите припомнят, че чумата не е опасна за хората, но носи сериозни икономически рискове, защото може да доведе до унищожаване на свиневъдството. 

В повишена епизоотична готовност е и Областната дирекция по безопасност на храните във Видин. В края на миналата седмица бе свикано заседание на Областната комисия за контрол на епидемиите, епизоотиите и зоонозните заболявания, заради открито огнище на Африканска чума по свинете в Плевенско. Епизоотичната обстановка у нас е пряко свързана с тази в Румъния, коментира д-р Валери Велков  от Областната дирекция по безопасност на храните: 

Снимка"От миналата година там нещата от ветеринарна гледна точка не стоят в добра посока. Проблем е и завишения трафик и вътреобщностната търговия. До края на годината са удължени набелязаните тогава от нас мерки за дезинфекция на трите гранични пункта... Следим ситуацията в Румъния. На този етап най-опасните огнища са срещу Никопол и в Долж- срещу Видин. В Никопол се появи само 4-5 дни след като получихме информация за огнището в Телеорман... Иначе първото огнище, което беше регистрирано у нас по домашни свине, беше на 31 август миналата година в с. Тутраканци, общ Провадия."   

След първите констатирани огнища в заден двор, през ловния сезон са констатирани заболявания по дивите свине в областите Силистра, Добрич. От началото на годината 13 са положителните проби за Африканска чума при диви свине- отново  в областите Силистра, Добрич и Варна. Проблемът е особено сериозен за промишленото производство, затова са  проверени двете индустриални свинеферми, които попадат в 20-километровата зона от границата с Румъния-  в Новоселци и новооткритата - в Дунавци:

"В момента са внесени 506 майки от Германия, те са заплодени, първото раждане се очаква на 4 октомври. В близкия месец очакват още 50 майки да бъдат вкарани от Германия. От двете ферми са взети 58 проби- отрицателни са. В 20-километровата зона проби не са взимани, правим клинични прегледи...  В Плевен все още не е ясен източникът на заразяване, но всички очакваха с времето на жътвата да се появи- така се и случи, защото дивите прасета са в жътветите поля, техниката навлиза, заразеното сено се прекарва... Динамична е обстановката..." 

От началото на годината до момента от диви свине са получени 107 проби- няма положителни. Експертите са реагирали на два сигнала за намерено диво прасе срещу Речна гара- пробата е отрицателна. Изследвани са и 5 домашни свине- отново  отрицателен резултат. 

"Реагираме на всеки един сигнал и изпращаме екип. Имаме готовност с техника, която е за умъртвяване по хуманен начин..."

За опасността ще бъдат уведомени кметовете по места и стопаните, които отглеждат животни в личните си дворове, а от Агенцията по храните очакват съдействие, каза д-р Валери Велков:

"Няма как да реагираме, ако не получим обратна връзка- от кметовете и собственицити. Понякога се натъкваме на не добра висока ветеринарна култура и неспазване на мерките за биосигурност.. Хората смятат, че като гледат 1-2 прасета за лична консумация, те не представляват опасност за животновъдството на страната, а това не е така. Сега дивите прасета са се опрасили, стадата са в района, сега след жътвата започва събирането на слама, която може да е заразена... Затова част от мерките за собствениците включват и това - сламата, която е за постеля, минимум два месеца след ожънването да се иизползва, храната също..."

Със заповед на областния управител на Видин Албена Георгиева са разпоредени мерки за недопускане на заболяването Африканска чума по свинете. В Дирекцията по безопасност на храните ще има постоянни дежурства в празнични и почивни дни. Предстои провеждането на общински епизоотични комисии, за да може по-голям брой хора да бъдат запознати със ситуацията и предприетите мерки. Иначе още от миналата есен в областта действат рестриктивни мерки. 
И сега се забранява провеждането на пазари и изложби за свине и придвижването на свине от лични стопанство. Подготвена е нова листовка с мерки- за информация на собствениците на домашни свине, набелязани са и мерки за биологична сигурност в животновъдни обекти и в лични стопанства. Листовки се разпространяват и сред ловците, с указания как да действат при отстрелване на дива свиня, каза още д-р Валери Велков. 

СнимкаВъв Враца откриха паметен знак на селекционера Тодор Рачински, по повод 90-годишнината от рождението на известния врачанин. Постаментът е пред сградата на читалище "Развитие" и бе открит на официална церемония. Председателят на Фондация "Тодор Рачински" - Младен Цолов благодари на всички, участвали в реализирането на идеята:

"На днешния ден преди 90 години във Враца се ражда Тодор Рачински. Въпреки, че семейството му е било бедно, той отрано показва обичта си към знанието.... Смисълът на неговия живот става пшеницата- тази основна земеделска култура, която осигурява прехраната на населението ни. Науката в селекционния колектив на Тодор Рачински достига върхове, които правят пшеничените сортове конкурентни на европейските и на световните. Високодобивните и устойчиви на болести български сортове се внедряват бързо в българските поля и донасят доходи на българските стопани..."
След церемонията в градската концертна зала във Враца се проведе среща под наслов "Спомени за Тодор Рачински". Преди форума, Ива Антонова се срещна с Младен Цолов:

"Тодор Рачински е виден наш селекционер, който е създал изключително много сортове, които са в осовата на българската наука. Всички български селекционери са негови ученици, затова и честваме годишнината от рождението му."
На официалната церемония присъства и внукът на агронома - Николай Рачински, който не е поел по стъпките на дядо си, но е щастлив и благодарен заради почитта, която му отдават врачани:
"Трогнат съм от паметта и вниманието, което се отдава на Тодор Рачински. Хлябът и почитта към него е важна..."
 Идеята за изграждането на постамента е на Община Враца, Общински съвет - Враца, ия съветник - Божидар Джунов и Фондация "Тодор Рачински". Снопчета пшеница бяха подредени около паметният знак, който е изработен от триплекс, със закалено стъкло и представя биографията на създателя на 22 сорта пшеница.
Тодор Николов Рачински е роден на 4 юли  1929 г. във Враца. След завършване на висшето си образование работи като агроном - ръководител на Сорто-изпитателния участък, където събира и изучава над 500 местни форми пшеница. За периода от 1959 до 1975 г. извършва близо 4000 междусортови кръстоски, в резултат на които е създаден значителен по обем селекционен фонд.  В периода 1970-1979 г. Рачински и ръководеният от него колектив създават 22 сорта пшеница. Високата класа на тези сортове е демонстрирана в международното сортоизпитване, организирано и ръководено от университета в Небраска, САЩ.
СнимкаВ "Земята, която ни храни", обръщаме поглед и към вчерашния ден, в който православната църква отбеляза деня на Свети Прокопий- наричан "Прокопи-пчелар". Затова и в миналото народът е празнувал в чест на пчелите и техния закрилник. На Прокопий по традиция се е извършвало подрязване на кошерите, вадили са от новия мед и от него са заделялш - за лек. 
На пчеларите от Мездра обаче изобщо не им е празнично, а основният проблем е, че питите са празни, сподели Иван Братоев- председател на пчеларско сружество "Нектар". 
"Пропадна акациевата паша, когато цъфтяха липите, валя дъжд, който отми прашеца..."
Не само климатичните промени и променливото време през последните месеци са проблем при изхранването на пчелите в Мездренско, но и наличието на насаждения с нови сортове слънчоглед, които привличат пчелите, но не отделят нектар. Проблем за пашата на пчелите са и някои мерки по европейски програми, заради които  все по-малкото остават местата, на които се запазват ливадни билки- за това сигнализира и наша слушателка от Белоградчик, а според Иван Братоев, всичко опира до съвестта на ползвателите на пасища и ливади - местата, на които са основните билки, които привличат пчелите. 

Според Иван Братоев, не всичко е загубено, а пчеларите все още таят надежда, че при добро стечение на обстоятелствата и малко повече влага, пчелите ще успеят да наваксат:

"Има все още надежда, имало е такива случаи- когато лед ожънването на есенниците, при дъждовни години,  пониква глушина /див фий/- тогава пчелите са успявали да наваксат това, което са пропуснали през усиления летен сезон и са резервирали мед за озхранване през зимата и да реализират някои стокови запаси..."

Иван Братоев е дългогодишен пчелар, има около 26 кошера, разположени на три места- в землищата на селата Люти Брод, Веслец и между Мездра и Боденец- повече чуйте в звуковия файл. В следващото предаване ще стане дума  и за другите проблеми при пчеларите, за новите попълнения, за идеята града да се превърне в "Медена Мездра" и за усилията на дружеството да запази традициите и поминъка в региона, колкото и да е трудно. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Международен фестивал на музиката и традиционните изкуства започва в Чипровци

70 музиканти от 6 европейски държави пристигат в края на седмицата в Чипровци, за да вземат участие в Международния фестивал на музиката и традиционните изкуства и да се докоснат до магията на българския фолклор. Ментори ще им бъдат изявени български музиканти, обясни организаторът на събитието Никалас Хаузер - един белгиец, който от няколко години..

публикувано на 26.07.24 в 17:32

Четем първия роман на Си Кей Макдонъл

Хана Уилис, доскоро Хана Дринкуотър, е в процес на развод с неверния си съпруг Карл, патологичен измамник, от чиито изневери ѝ е писнало и чиято къща съвсем наскоро някак случайно е подпалила. Без пари е, с незавършено образование и никакъв опит, но с гордост в излишък. И е решена да направи нещо, което никога досега не ѝ е хрумвало – да си намери..

публикувано на 26.07.24 в 17:20

Камъчета с послания ни вдъхновяват да правим добрини

Кампания насърчава хората от Видин, Враца и още 15 от областните градове и три по-малки да правят добри дела. Инициативата е на фондация "Щастъчета", която  призовава за това по нестандартен и забавен начин.  Организацията разпространи цветни камъчета - щастъчета, с изписани върху тях послания за правене на добрини. Броят на камъчетата е..

публикувано на 26.07.24 в 16:54

Нова еко дестинация ще привлича туристи по Искърското дефиле

 „Еко дестинация Искърско дефиле“ е новата инициатива, около която се обединяват Природен парк „Врачански Балкан“, Община Мездра, Народно читалище “Факел“ 1926 с. Зверино и Сдружение “Клуб Еделвайс”.  Искърското дефиле винаги е привличало интереса на пътешественици и изследователи, на писатели и духовни учители, на алпинисти и планинари. Всяка..

публикувано на 26.07.24 в 16:05

Улично шоу "Цветя на кокили" и Музикално приключение за най-малките във Видин

До събота продължава фестивалът "Дунавски вълни " в парк "Владикина Бахча", и в програмата му са заложени различни забавления за малки и големи. Днес имаше улично шоу "Цветя на кокили" и Музикално приключение, които бяха насочени към по-малката аудитория и определено доставиха радост на децата.  Вики и Лили са от София, но днес бяха в парка..

публикувано на 25.07.24 в 17:09

Бойко Николов, воден спасител във Видин: При инцидент е задължително да сме хладнокръвни

На 25 юли отбелязваме Световния ден за предотвратяване на удавянията. По този повод разговаряме с водния спасител от Видин Бойко Николов . Той има богат опит, както у нас така и в чужбина, в момента е на спасителния пост на един от басейните в града. В района на Видин заради забраната за къпане в река Дунав много хора предпочитат именно тези места за..

публикувано на 25.07.24 в 11:23

В "Музикална зона" на 25 юли 2024 слушаме духови оркестри – 3 част

Отделяме специално внимание на духовите оркестри в Ню Орлиънс. Повечето джаз музиканти в зората на миналото столетие свирят в духови оркестри, като са родени и живеят в Ню Орлиънс. Говорим за приноса на тромпетиста  Луис Армстронг,  пианиста  Джели Рол Мортън,  тромпетиста  Бънк Джонсън,  саксофониста – кларинетист  Сидни Беше,  на най-известния..

публикувано на 25.07.24 в 09:00