Мотивът на вносителите от ГЕРБ е, че тези избори, които са четири в едно, са много по-сложни. Гласува се за общински съветници, кметове на общини, кметове на райони и кметове на населени места. След това са необходими и нови бюлетини, където изборът на кмет се решава на балотаж. Аргументът за отпадане на машинния вот на местните избори е, че за разлика от тези за членове на Европейския парламент, където проблемите с устройствата за гласуване не са се отразили на изборния резултат, при тези за общински съветници и кметове е много вероятно да се стигне до обявяване на вота за недействителен и намаляване на доверието в изборния процес.
От ГЕРБ посочват, че предложението им се базира на анализа, който е представен от ЦИК за последните избори за Европейски парламент. Според анализа на централната избирателна комисия, цената на един глас на местните избори ще е много по-висока, защото се предвижда машини да има в 6 000 секции, или 67% от тези в големите населени места. Налага се и специфична настройка за отделните секции. Аргументите на управляващите обобщи депутатът от ГЕРБ от видинския регион Владимир Тошев:
"Ако запазим сега действащото законодателство има вероятност или да провалим местните избори или след това да бъдат касирани от който пожелае. Причината е в технологията на изборите…Имаме 265 общински съвета, 265 кметове на общини, над 3 000 селски кмета. По един начин трябва да бъде програмирана машината в секциите в английската гимназия например във Видин, а по друг начин в село Градец, по трети начин в Кутово. На втория тур само за пет дни трябва да се препрограмират тези машини и да заработят отново в деня на балотажа. На изборите за Европейски парламент в секциите, където имаше машини, по този начин са гласували под 8% от избирателите, и то при положение, че имаше разяснителна кампания. Не го предпочитат хората този начин. Освен това от 3 000 машини 1 140 са дали дефект в работата си, което е силно притеснително…Ние не сме новатори в машинното гласуване. Отиваме там, откъдето другите са се върнали."
Промените в Изборния кодекс бяха внесени от ГЕРБ и подкрепени от "Обединени патриоти" и "Воля". Те предвиждат отмяна на задължението за доставяне на машини за гласуване на местни и парламентарни избори.
В петък дебатът за частична отмяна на машинното гласуване не се състоя заради липса на кворум, а за 14 часа днес е насрочено извънредно заседание на Народното събрание.
Против отмяната на машинното гласуване за предстоящия вот са от "Коалиция за България" и ДПС. Този начин на гласуване е много по-надежден, избягват се манипулации и грешки при отчитането на резултатите, коментира депутатът от БСП от видинския регион Цветан Топчиев:
"Позицията на БСП е да си има машинно гласуване. Тя винаги е била такава, да има машинно гласуване във всички избирателни секции, не само в 3 000 или 6 000, както беше предложено в предишното изменение на Изборния кодекс. Още през 2014 година, когато е приет Изборния кодекс, е заложено през 2020 година във всички изборни секции в България да има машинно гласуване, но за съжаление, както се вижда, се правят опити да не бъде така...При машинното гласуване първо се премахва субективният фактор при изброяване на бюлетините. Дали една бюлетина е валидна или невалидна, това много често зависи от субективизма на секционната избирателна комисия. Малко, ако е излязло от квадратчето или нещо подобно, казват невалидна бюлетина, което не е така. В машинното гласуване няма тази възможност за невалидна бюлетина. През 2017 година на парламентарните избори около 6,3% са невалидните бюлетини за цялата страна, което прави една парламентарна група. Например "Воля" влиза с 4,6% в парламента."
Машинното гласуване е предимство и според Асен Митков, председател на една от секционните избирателни комисии на изборите за Европейски парламент във Видин. В секцията, която беше в областния център машината за гласуване не проработи, заради технически проблем:
"Аз съм за машинното гласуване , тъй като по тази начин гласуването е много по-бързо. Няма шанс за манипулации на вота. От екологична гледна точка няма да се изсичат дърветата и да се правят по два метра дълги бюлетини. На този избор, който беше за Европейски парламент бюлетината беше дълга, мисля, че 1,20 метра…Няма как с машината да се получи грешка."
Мария Борисова и Антония Каменова потърсиха и мненията на видинчани по темата.
Чуйте звуковия файл!
Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..
Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..
Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..
Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска. На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..
Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките. След..
Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..
Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева. От думите на премиера, става ясно, че България ще..