Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Трябва ли богатите да плащат данък "богатство"

Снимка: архив

Преди дни от Конфедерацията на независимите синдикати в България представиха предложения за задълбочена данъчна реформа. Сред тях са въвеждането на необлагаем минимум за данъка върху доходите и създаването на нов данък- данък "богатство". Той ще се налага на физически лица, които имат допълнителни жилища, скъпи коли и други луксозни стоки. Моралната логика на идеята за подобен данък, обаче е доста съмнителна. Изключително манипулативно е да се твърди, че богатите трябва да плащат повече данъци, защото така се създава илюзията, че те не не го правят. Данъкът върху дохода в България не е много коректно да се нарича „плосък“. Защото той е по-скоро пропорционален. Това колко лева плаща един човек под формата на подоходен данък зависи от това колко е висок доходът му. Какво тогава ѝ е несправедливото на сега действащата система и какво повече може да се иска? Това е възможно най-справедливата форма на данъчното облагане дори по логиката на самите синдикати. Какво, обаче имат предвид те, когато внасят новите предложения? В България много хора имат собствени жилища.  Има и много българи, които са собственици на повече от един имот- по наследство или защото са спестили пари, с които после за закупили апартамент, в който да живеят децата им. В кои случаи ще бъде налаган "данък богатство", ако той бъде въведен у нас? Разговаряхме с Мария Лазарова, регионален координатор на КНСБ за област Монтана:

"Това е едно от предложенията ни и то е най- вече с акцент към спестяванията над 1 млн. лева. Според мен много трудно ще се осъществи това предложение, но е редно да се замисли правителството. Не говорим само за данък "богатство", а говорим за общо девет предложения от КНСБ."- поясни Мария Лазарова.

Представителите на другият голям синдикат в България- КТ "Подкрепа" също подкрепят предложението на колегите си от КНСБ за въвеждането на данък "богатство". Потърсихме за коментар Ваня Григорова, икономически съветник на президента на КТ "Подкрепа" и председател на сдружение "Солидарна България":

"Преди време имаше и предложение за данък "лукс", което по същество беше същото, просто бе наречено по различен начин. В момента има много разгорещен дебат по темата- може ли да се въведе такъв данък и в какъв размер да бъде той ... Има просто скъпи коли. Определено едно "Ламборджини", което струва 400 хиляди евро не е нещото, което един беден човек би си позволил."- коментира Ваня Григорова.

Всеки ще се съгласи, че богатите хора, които са заслужили своето богатство чрез труд и предоставяне на блага, които се оценяват високо от обществото, няма за какво да бъдат наказвани. Как, обаче обществото ни днес гледа на богатите хора и трябва ли те да плащат по- високи данъци от останалите- това попитахме видинчани:

"След като моят мозък щрака ще карам не за 500 хиляди, а за 500 млн. лева кола ... Десетте процента плосък данък е най- справедливия данък в света. Богатите са умни и затова имат пари и работят по 18 часа на ден ... хубаво намерение, но нека преди това компетентните органи да установят по какъв начин е придобито въпросното богатство."- коментираха видинчани.

Кой наистина ще плаща данък "богатство" ако той бъде въведен у нас? Разговаряхме с Иван Нейков, директор на Балканския институт по труда и социалната политика:

"Плащането на данъците със сигурност не е едно от най- приятните занимания, както на богатите, така и на бедните. Това е част от всяко едно цивилизовано общество. Всяка държава сама създава своята данъчна система. Например ние всички искаме шведския социален модел, но не съм чувал някой от българите да иска  тяхната данъчна система, защото там данъците започват от 50% нагоре."- коментира Иван Нейков.

Дали ще бъде въведен данък "богатство" у нас и преразпределянето на пари ще помогне на бедните- предстои да разберем. 

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Задължително ли е висшето образование за успешна реализация на младите?

В разгара на лято 2024 поредният випуск средношколци вече пое по пътя на живота. Почти половината от младите хора не виждат възможности за реализация на трудовия пазар в страната. Някои се ориентират към висшите учебни заведения, а други предпочитат работа в чужбина, заради по-доброто заплащане. Голяма част от младите хора, завършили висшето..

публикувано на 17.07.24 в 10:45

Проф. Вили Лилков: Нужна е формула за съставяне на временно управление с конкретни задачи

Ситуацията в парламента, както и като цяло за българското общество е изключително тревожна, коментира професор Вили Лилков от "Синя България" . По думите му, последните парламентарни избори не са показали път пред българското общество, а много силно раздробяване на политическия пейзаж. На този фон  няма никаква възможност за съставяне на трайно..

публикувано на 16.07.24 в 16:06
Михаил Миков

Михаил Миков: Тежката политическа фрагментация е пречка за съставяне на редовно правителство

Тежката политическа фрагментация в страната е пречка за съставяне на редовно правителство, коментира председателят на 42-рото Народно събрание и бивш председател на БСП Михаил Миков . На последните избори той участва в политическото обединение "Левицата".      "Всичките опити да се състави правителство при такава фрагментация на Народното..

публикувано на 16.07.24 в 13:33

Обсъдиха състоянието на пътищата в област Видин

На проведено заседание на Областната комисия по безопасност на движението по пътищата (ОКБДП), ръководено от областния управител на област Видин Ани Арутюнян, бе представен анализ на пътнотранспортната обстановка на територията на област Видин за второто тримесечие на 2024 г. В заседанието участваха представители на регионални институции и общини ,..

публикувано на 15.07.24 в 14:53

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45