Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ветеринари, ловци и кметове с общи усилия за ограничаване на заразата при свинете

Снимка: Радио ВИДИН


Проблемът с африканската чума по свинете придобива  застрашителни размери. Затова и темата продължава да е актуална. Кой как се справя и какви са мерките за неразпространение? 
Ветеринарни експерти от Европейската комисия пристигат за проверка на мерките, които българските власти са предприели срещу разпространението на африканската чума по свинете. Над десет вече са районите, в които са установени огнища на заразата. Правителството поиска финансова помощ от Европа за справяне с епидемията.

Все още Видинска област не е засегната от заболяването, но превантивните мерки срeщу разпространението на болестта африканска чума по свинете се задълбочават - наблюдават се фермите, проверяват се личните стопанства по селата, на граничните пунктове е засилен санитарният контрол, ограничена е нерегламентираната търговия с животни и месо. В програмата за намаляване на популацията на диви прасета - преносители на заразата, са включени и ловците. Владислав Антонов е ръководител на ловно-рибарския съюз "Миджур" в Чупрене, с него се срещна Иванка Петрова: 

"Вирусът е толкова лесно разпространим, че ние наблягаме на постоянните наблюдения на ловните стопанства и пробите, които взимаме да бъдат издържани. Миналата година от всяка дружинка по двама души преминаха обучение за вземане на проби и за действия при наличие на зараза и отличителните белези... Опасяваме се, че близостта до Румъния е проблем- дневно през моста от Румъния влизат много камиони, логично е вирусът да премине, Дунав не е пречка за дивите свине, те с лекота преплуват реката и при наличие на такъв вирус, мигновено заразяват.  Нащрек сме денонощно... Отговорно трябва да се отнесем и да предприемем адекватни мерки. Може да съм лош пророк, но е въпрос на време да се срещнем очи в очи с вируса, като гледам темповете, това е неизбежно..."

Според властите, проблемът вече е "национален". Във Видин всяка седмица ще заседава епизоотичната комисия, за да се следи ситуацията. На последното заседание д-р Валери Велков от Областна дирекция по безопасност на храните посочи за пореден път, че проблемите тръгват от личните стопанства:

"В промишленото свиневъдство засега няма проблем, опасенията са, че в тези 10 и 20-километрови зони около тях е възможно да се получат такива инциденти. Голяма част от отглежданите прасета не са регистрирани, безконтролно се купуват свине без ушни номера, не се знае откъде са и в информационната система в момента фигурират не повече от 300 броя, редовно закупени, с редовен документ и се знае техния произход. Всичко останало е нелегална търговия. Обстановката е динамична... Голям проблем са и камионите с румънска регистрация, които изкарват от нашите гори дърва за огрев в Румъния. Това е притеснително..." 

До края на месеца по общини се извършва преброяване на прасетата от личните стопанства. Отговорността е на кметовете, но според кмета на Белоградчик Борис Николов, в общините нямат ресурс да се справят: 

"Формално сме си свършили работата, но няма да спрем чумата. Това, което държавата не може да свърши, го прехвърля на общините. Касае се за домашните животни на хората, но ние нямаме специалисти..."
 
"Не искаме кметовете да вършат нашата работа, искаме да ни съдействат при ликвидиране на огнищата"- категоричен бе д-р Велков и допълни: "От тях се искат само данни, информация, за да можем да вземем правилните решения. Те няма да вършат нещо, което е чисто ветеринарна дейност. Опитваме се да си свършим работата, но без ваша помощ няма да можем. Ако всички регистрират животните си, няма да има нужда да ви търсим. Няма по-важно от информацията при вземане на решения. Иначе винаги сме подложени на риск да вземем погрешното решение.... Основно виновни са ветеринарите...ние поемаме цялата тежест, всичките унижения, обиди... В регистрираните ферми следим нещата, но в заден двор няма как да се справим без ваша помощ..." 

Преброяването е важно, за да се ограничи възможността за разпространение на заразата. Ловците ще имат грижата да съдействат за намаляване популацията на дивата свиня- която е основен преносител на заразата. За тях правителството определи и по 150 лева за отстреляно прасе. Преди откриване на ловния сезон ще се проведат и няколко срещи с ловните дружинки от региона, на които ще бъде оляснена процедурата по взимане на проби, симптомите на заболяването и разпознаването му и последващите действия, каза още д-р Валери Велков. Вече действа и мобилно приложение "Мобил лов", за улеснение на ловците, които по време на лов въвеждат данни за отстреляното прасе, инструкцията е качена на сайта на БАБХ. 

Проблеми има и при пчеларите- с добри пчеларски практики  те  се стремят да компенсират ниските добиви. Наред с климатичните промени, проблем при пчелите е и липсата на разнообразна паша, каза Петър Младенов, председател на видинското пчеларско дружество: 

"Монокултурното стопанство е бич в европейски мащаб. То е следствие от цялата селскостопанска политике- едни огромни площи са засадени с една и съща култура... Това не е достатъчно, тъй като в своето многомилионно развитие пчелата е свикнала да получава разнообразен приток на нектар, прашец от различни растения. Този баланс е нарушен." 

Стремежът е да бъдат мотивирани арендаторите да засаждат и различни медоносни култури, защото застрашеността и отслабването на имунитета на пчелните колонии е и в резултат на липсата на разнообразна паша в природата, каза още Петър Младенов. По думите му в ход е борбата за преработване на Наредба 13 и от гилдията правят всичко възможно  пчелите да са здрави. 

Въпреки проблемите, от гилдията не губят надежда, че нещата могат да се обърнат и да наваксат откъм добиви. "Годината няма да е най-лошата, която сме преживявали, но няма да е и от най-добрите", казва Петър Младенов. В региона за успех ще се приемат средни добиви около 20 кг. Сега погледите на всички са обърнати с надежда към слънчогледовата паша.
 
Собствениците на земеделски земи, които сами ще си ги обработват, трябва да подадат декларация до края на месеца. Какво се случва, ако пропуснат да подадат декларация- разясненията са от Емилиян Енчев, директор на земеделската дирекция във Видин- чуйте звуковия файл. 

Много ли са белите петна във Видинско, какво се случва, ако даден човек е собственик на пасище или ливада и как се определя сумата, която получават собствениците, когато рентата е в натура- това ще чуете в следващото предаване. Ще чуем и собственика на най-голямата засега промишлена свинеферма във Видинско- Димитър Неков. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Мартин Методиев - един нетипичен учител

Мартин Методиев е млад човек от Видин , който избира да остане и да се се развива в родния си град. Може да се каже, че спортът, в частност футболът , го съпровожда през целия му живот. Той започва да тренира футбол още в четвърти клас в училищния отбор на СУ "Любен Каравелов" във Видин и продължава в детските и юношеските формации на "Бдин"..

публикувано на 16.07.24 в 15:04

"Лято в библиотеката" радва децата в село Кунино

Народно читалище "Цветан Гановски -1891" във врачанското село Кунино организира "Лято в библиотеката" за децата, които са от селото или идват на гости при баба и дядо. Читалищните работници посрещат малките си приятели всеки ден, като им осигуряват различни забавления и дейности, образователни и интерактивни игри, насърчават интереса им към..

публикувано на 16.07.24 в 15:00
Елена-Стефани Асенова

Видинско момиче завоюва златен медал от международен музикален конкурс

Златен медал и грамота получи  Елена-Стефани Асенова за участието си в Международния онлайн музикален конкурс „Wings for Stars“ , раздел А - професионалисти, категория "Вокал“, специалност "Поп и джаз". Тя е 11-и клас и учи в училищата по изкуства във Видин "Свети свети Кирил и Методий": "В този конкурс, в който аз участвах, се..

публикувано на 16.07.24 в 14:00

Започна лятното училище по народно пеене

За 15-а поредна година се организира лятно училище по народно пеене , майсторски клас, с преподавател проф. Светла Станилова.  Инициативата започна на 14 юли и ще продължи до 27 юли, като тази година вместо в Монтана ще бъде в град Априлци. Децата са 30 от цяла България, има и от чужбина, а двете седмици са изпълнени с много работа и..

публикувано на 16.07.24 в 13:00

ПАГ "Никола Йонков Вапцаров" в Бяла Слатина е с обновена сграда

Професионална агротехническа гимназия "Никола Йонков Вапцаров" в Бяла Слатина приключи важен ремонт на първия и втория етаж на училището, който придава на сградата съвременна визия. С официално откриване завърши първият етап от ремонтните дейности.  Ремонтът се осъществява по проект "Обичам моето училище". Крайният етап на обновяването е..

публикувано на 16.07.24 в 12:00
Д-р Олга Папушева, лекар по дентална медицина

Кога скърцането със зъби е проблем

Скърцането със зъби се получава във всички възрастови групи, но ако при децата е нещо нормално, то при възрастните може да е проблем. Това каза лекарят по дентална медицина д-р Олга Папушева и обясни с какво е свързано то в различните възрастови групи.  "При децата от 1 до 2,5-3 години скърцането със зъби е нещо нормално, ако родителите го..

публикувано на 16.07.24 в 09:50

Водещ специалист по репродуктивна медицина ще консултира безплатно двойки от Северозапада

Смята се, че около 15% от човешката популация има проблеми при създаването на потомство. Това обясни лекарят по асистирана репродукция д-р Сашо Райков от Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Токуда. Този месец специалистът за първи път ще извърши безплатни прегледи и консултации в Кабинета по репродуктивно здраве във Враца, който работи с пациенти от цяла..

обновено на 16.07.24 в 09:47