Видинчани търсят прохлада в летните горещини край река Дунав. По плажовете в населените места по поречието на реката има хора и през седмицата, а в почивните дни напливът е още по- голям.
В началото на месец май областният управител издаде заповед със забрана за ползване на водните площи през летния сезон по цялото поречие на река Дунав на територията на област Видин. Да, може да няма спасител, да мръсно е, но все още има хора, които предпочитат да използват Дунав, като място за почивка и разхлада.
Ново село се гордее с плажа си, двете заведения и многото хора, каза сътрудникът ни Светла Бондова:
"Централният плаж на Ново село е едно от най-хубавите места по българския дунавски бряг. Дали бурният вятър преди няколко дни е отвял табелата "Къпането забранено!" не се знае, но дечурлигата не умеят да четат и не искат да изпуснат прекрасното лятно забавление във водата. Място за плажуване и къмпингуване има поне за 100 човека. Има и екотоалетни. Две заведения работят на брега през летните месеци. Пред едното са поставени саморъчно изработени чадъри. Има и десетлитрови бутилки, в които персоналът и посетителите събираха пластмасови капачки. "
Почивка или просто следобеден плаж, защо трябва да се забранява да използваме нещо, което имаме вече и защо трябва да ходим на басейни? Ясно е и това, че без спасител никой не приема забраната за къпане насериозно. Какво смятат видинчани провери стажант-репортерът ни Антония Каменова:
"Не цялата река е мизерна... Басейните са по-чисти... Според мен хората посещават плажа на Дунав, поради финансова гледна точка... Всеки идва в нашия град заради реката... Аз ходя от много отдавна най-редовно на Дунав. Трябва да се сложи спасител... Някои хора ходят и с децата си, трябва да има спасител.. По-подходящо е за хората, които харесват да са сред природата... Едно време имаше спасители... Опасно е.... Водата е много мръсна... Аз обичам да ходя, хубаво е... Харесва ми тук..."
Какво е било преди години? Моята баба ми е разказвала как всички заедно са се събирали и са посещавали градския плаж, забавлявали са се и са прекарвали лятото си пълноценно. Дали случайно, или не, срещнах Галина Радионова, дългогодишен бивш кмет на село Кошава, която ми разказа за онова време- "преди":
"Плажът се използваше много преди, четири мандата съм била, имаше и спасители, отпускаха се пари за въжета, топки за забавление за населението. От доста години няма спасители, слагахме табела... Опасно е къпането, когато водата не е спаднала, имаме прекрасен плаж, както на морето, пясък, но трябва да има спасител. Но винаги няма пари..."
Преди могло, сега не може, иди разбери защо е точно така.
Друга тема е, че срещу плажа на Кошава е плажът в Румъния. Изглежда доста по-добре от нашия, чадърите са тръстикови, има водно колело и голям бар. Музиката от румънския бряг се чува и на българския плаж. Едва ли Видин ще има плаж като в Румъния, но е факт, че вчера в късния следобед се случи нещо интересно... На градския плаж се появиха 5 тръстикови чадъра, нов пясък, а душовете заработиха. Недка Лилкова провери ще се ползват ли новите "придобивки":
"Хубаво е, ако има слънце, ще ползваме чадърите, но са само пет... Винаги като изляза от реката ще се обливам на душа, много се радвам, че го има... Трябва да има кошчета, повече кошчета и хора, които събират боклука, много е мръсно... Пясък трябва още.. Аз водя децата си тук, харесва им, събота и неделя има много хора." - казаха видинчани.
Видин има своята история и своите забележителности, но не трябва да тъне в разруха. За видинчани не е важно кой е отговорен за това да има плаж- важното е да го има.
А ние ще очакваме следващото лято и ... спасителите на плажа.
Повече може да чуете в звуковия файл.
Защо настоящата зима ще бъде по-студена от миналата? За да отговори на този въпрос климатологът проф. Георги Рачев обясни, че трябва да има база за сравнение. Миналата година не е база за сравнение, защото тя беше най-топлата зима откакто съществуват метеорологични наблюдения в България с температури почти 3 градуса над нормата. "А съвременната..
Село Ослен Криводол в община Мездра получи първа награда в категорията "Най-малкото населено място с голямо въздействие" в кампанията "Искам да съм полезен... рециклирай ме!" за 2024 година и парична награда от 1000 лева. Населеното място за втора година участва в инициативата, разказа Диана Иванова- председател на местното читалище "Развитие..
Засадени са още 500 дървета и храсти във Враца. В поредната инициатива на кампанията "Зелена Враца" бяха озеленени кварталите: "Дъбника", "Сениче", "Младост", "Медковец", "Металург", "Самуил", "Бистрец" и "Кулата", както и централна градска част. Новозасадените дървета са липа, акация, японска вишна, индийски люляк, розова акация, див рожков,..
Днес на терена на разкопките на Античния римски град Бонония във Видин ръководителят на екипа доц. д-р Здравко Димитров представи информация за проучванията. Над 200 находки са открити за краткия период от разкопките през този сезон, като те продължават. На събитието присъства и изтъкнатият български археолог и специалист по Средновековна история..
Известният български комик и шоумен Димитър Туджаров - Шкумбата гостува в рубриката "Час при зъболекаря". Той се върна години назад, за да си спомни първата си среща със зъболекаря и я определи като много трудна: "Вътре нещо бучеше: бзззз... Не беше страшно, но втори път гледах да не отида на зъболекар и си миех зъбите всяка сутрин, даже и..
Ронан Хардиман е ирландски композитор, роден в музикално семейство, където трите му сестри и един брат свирят на традиционни ирландски инструменти. Стартирайки с поп и рок музика, по-късно се ориентира към материал, следващ ирландските традиции. Един от върховете в творческата му кариера е създаването на музика за спектакъла на Майкъл Флетли..
По две интервенции от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони могат да кандидатстват земеделските стопани. Отворен е приемът на заявления за подпомагане на млади фермери и на много малки земеделски стопанства. До дни се очаква да бъде отворен приемът на заявления за стартова помощ и за нови земеделски стопани. Проектните..