Видинчани търсят прохлада в летните горещини край река Дунав. По плажовете в населените места по поречието на реката има хора и през седмицата, а в почивните дни напливът е още по- голям.
В началото на месец май областният управител издаде заповед със забрана за ползване на водните площи през летния сезон по цялото поречие на река Дунав на територията на област Видин. Да, може да няма спасител, да мръсно е, но все още има хора, които предпочитат да използват Дунав, като място за почивка и разхлада.
Ново село се гордее с плажа си, двете заведения и многото хора, каза сътрудникът ни Светла Бондова:
"Централният плаж на Ново село е едно от най-хубавите места по българския дунавски бряг. Дали бурният вятър преди няколко дни е отвял табелата "Къпането забранено!" не се знае, но дечурлигата не умеят да четат и не искат да изпуснат прекрасното лятно забавление във водата. Място за плажуване и къмпингуване има поне за 100 човека. Има и екотоалетни. Две заведения работят на брега през летните месеци. Пред едното са поставени саморъчно изработени чадъри. Има и десетлитрови бутилки, в които персоналът и посетителите събираха пластмасови капачки. "
Почивка или просто следобеден плаж, защо трябва да се забранява да използваме нещо, което имаме вече и защо трябва да ходим на басейни? Ясно е и това, че без спасител никой не приема забраната за къпане насериозно. Какво смятат видинчани провери стажант-репортерът ни Антония Каменова:
"Не цялата река е мизерна... Басейните са по-чисти... Според мен хората посещават плажа на Дунав, поради финансова гледна точка... Всеки идва в нашия град заради реката... Аз ходя от много отдавна най-редовно на Дунав. Трябва да се сложи спасител... Някои хора ходят и с децата си, трябва да има спасител.. По-подходящо е за хората, които харесват да са сред природата... Едно време имаше спасители... Опасно е.... Водата е много мръсна... Аз обичам да ходя, хубаво е... Харесва ми тук..."
Какво е било преди години? Моята баба ми е разказвала как всички заедно са се събирали и са посещавали градския плаж, забавлявали са се и са прекарвали лятото си пълноценно. Дали случайно, или не, срещнах Галина Радионова, дългогодишен бивш кмет на село Кошава, която ми разказа за онова време- "преди":
"Плажът се използваше много преди, четири мандата съм била, имаше и спасители, отпускаха се пари за въжета, топки за забавление за населението. От доста години няма спасители, слагахме табела... Опасно е къпането, когато водата не е спаднала, имаме прекрасен плаж, както на морето, пясък, но трябва да има спасител. Но винаги няма пари..."
Преди могло, сега не може, иди разбери защо е точно така.
Друга тема е, че срещу плажа на Кошава е плажът в Румъния. Изглежда доста по-добре от нашия, чадърите са тръстикови, има водно колело и голям бар. Музиката от румънския бряг се чува и на българския плаж. Едва ли Видин ще има плаж като в Румъния, но е факт, че вчера в късния следобед се случи нещо интересно... На градския плаж се появиха 5 тръстикови чадъра, нов пясък, а душовете заработиха. Недка Лилкова провери ще се ползват ли новите "придобивки":
"Хубаво е, ако има слънце, ще ползваме чадърите, но са само пет... Винаги като изляза от реката ще се обливам на душа, много се радвам, че го има... Трябва да има кошчета, повече кошчета и хора, които събират боклука, много е мръсно... Пясък трябва още.. Аз водя децата си тук, харесва им, събота и неделя има много хора." - казаха видинчани.
Видин има своята история и своите забележителности, но не трябва да тъне в разруха. За видинчани не е важно кой е отговорен за това да има плаж- важното е да го има.
А ние ще очакваме следващото лято и ... спасителите на плажа.
Повече може да чуете в звуковия файл.
Възрастни хора в 10 населени места от община Мездра обслужва в момента социалната кухня към фондация "Проект Северозапад" , която възстанови дейността си от началото на годината. Продължават записванията. От неправителствената организация са готови да доставят обяд на достъпни цени до повече населени места, обясни директорът на фондацията Яна Рупева..
Продължаваме да ви срещаме с хората от Северозапада, които успяват да превърнат своето хоби в професия. Това е нещо наистина прекрасно, но понякога може да бъде и предизвикателство. Когато хобито стане професия, магията понякога се губи. Срокове, клиенти и ангажименти заменят свободата, с която сме свикнали. Но когато обичаш истински това, което..
Избраха трите най-популярни думи за 2024 година. Това са "Шенген"- с 37.57%, "дубайски шоколад"- с 26.33% и "санитарен кордон"- с 24.14%. Те бяха избрани в третия етап на конкурса "Думи на 2024 година", чрез потребителска анкета, проведена в сайта kaksepishe.com , в която желаещите да участват имаха право да гласуват за общо 10 думи, подбрани от..
С нестандартната белгийска писателка Амели Нотомб вече сме се срещали благодарение на романа ѝ „Кралска воля“. И ако там тя разказваше една леко абсурдна любовна история за открадната самоличност, то в романа „Попитай сърцето“ темата е за друг вид любов и за това какво се случва, когато въпросната любов отсъства или не е тази, от която..
"97 Лапи и 1 опашка" продължава да ви среща с хората, които правят чудеса за четириногите ни приятели . Днес ще ви разкажем за две невероятни жени - Таня Гигенска и Вера Ангелова . Тези дами отделят цялото си свободно време, спестени пари и енергия, за да се грижат за десетки кучета. Те са като истински ангели за тези животни...
Публицистичното предаване "Земята, която ни храни", с автор и водещ Йорданка Герасимова, е номинацията на Радио ВИДИН за годишните награди на БНР "Сирак Скитник" за 2024 година. Номинацията е в категорията "Награда за радиопредаване или радио проект, или музикален проект, или мултимедиен проект на БНР". Предаването "Земята, която ни храни"..
Представеният през 2016 година аромат Carolina Herrera Good Girl се превръща в истинско събитие в парфюмерията за жени. Вече близо десетилетие той запазва своята актуалност. Харесван е от дами по целия свят, тъй като изразява по най-добрия начин сложността и многообразието на женския характер. Carolina Herrera Good Girl притежава ухание, което..