Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Видинските тротоари - изпитание за майките с колички

Автор:
Снимка: Радио ВИДИН

Разкопани улици, покрити с прах,никой не спира на пешеходна пътека, в магазините не може да се влезе с количка, много обществени сгради не са пригодени за колички, тротоарите нямат полегати места, навсякъде по тях има паркирани коли въпреки знаците, а на човек му остава да се движи само по улицата и да се моли някой да не го блъсне. Така описва излизането си на разходка видинска майка. Количката ми скърца, прибираме се в прах от главата до петите, а придвижването ни е изключително трудно, каза за Радио ВИДИН - Гергана Младенова, майка на две деца:

"Имам две деца и ни се налага придвижването с двойна количка, защото децата са породени и са малки. Малко по-голяма е и по-масивна, но не смятам, че и за другите майки ситуацията е различна. Живея в единия край на града, когато реша да изведа децата си на разходка в градската градина, е наистина непосилно за мен- не трудно, а невъзможно. Не навсякъде има тротоари, а там, където има, са разбити, има стърчащи плочки, корените на дърветата са повдигнали старите плочки или просто са наспирали коли "на сянка". И все пак, ако има нормален тротоар, той е висок 40 см, не е никак пригоден за изкачване или слизане от него и това за сам човек е наистина трудно. Ако искаш да отидеш до някой магазин на центъра, всички знаем прави се ремонт, да, може и да стане хубаво после, но сега и пеша е невъзможно, пък остави, ако си с бебе... Живея в наистина голям квартал, дори и площадки нямаме, преди няколко дни демонтираха и последните съоръжения, останали от 80-те години, тревата е до кръста ми, какво да ви кажа, трябва да сме оптимисти, ама пък нищо няма направено от години, за да го видиш и да си кажеш "Да, нещата някога ще се оправят." 

Освен описаното дотук, в града съществуват още много препятствия пред майките с колички, хората в инвалидни колички, както и обикновените пешеходци. Потърсихме мнението и на други майки в града:

"Ние сме от два дни в града и още вчера попаднах в една много кофти ситуация в квартал "Калето"- тротоарите са много разбити, невъзможно е минаването, никъде няма за спускане и слизане от тротоарите. Да, от градинката нямам оплаквания, но за да стигнеш до тук-) коли са наспирали, слизаш на пътя опасно е, много опасно... Абсолютно непригодени са тротоарите за майките с колички и инвалидите. Единствения начин да се разходи майката- трябва да дойде в парка, наистина е трудно... Идвайки към парка, се наложи да нося количката на ръце с приятелката ми, за да се чувства комфортно детето... Това тъкмо си говорим- майката вози детето си три години, а инвалидите как се придвижват? Огледайте се- виждате ли някъде човек с инвалидна количка?.. Масово спират по тротоарите, нямам търпение детето ми да започне да ходи..." 

Грижа на Общината е да се погрижи за улиците, да пригоди тротоарите за инвалидни и детски колички, да направи тоалетни за инвалиди, да се направят повече места за игра и отдих и т. н.

И както нашата видинска майка каза: "хубаво е да сме оптимисти", затова отново оставаме в очакване на новите тротоари на Видин и улесненото ни придвижване.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Стари народни песни изучават децата в Ослен Криводол

Занимания по пеене с децата на село Ослен Криводол започна Невена Йовчева. Тя е млад човек, не е местна, но живее в селото втора година. Има педагогическо образование, свири на няколко музикални инструмента и обича народните песни. С децата разучават песни от северняшкия край, сред тях има и автентични песни от селото: "Поканиха ме да..

публикувано на 24.07.24 в 15:00

Във видинския участък на Дунав няма регламентирани плажове

Плажовете по Дунав- в разгара на лятото тази тема вълнува хората, които обичат реката и с разрешение или без, в горещите дни търсят прохлада на брега на Дунав.  Едно от тези места е плажът в Ново село , който привлича хора от различни населени места със своите дадености - широка и удобна пажна ивица, чиста вода. Хората обаче изтъкват и..

публикувано на 24.07.24 в 14:28

Дизайнерка представя уникална колекция във Видин

Уникални рокли с приказна визия ще представи на първото си самостоятелно ревю модният дизайнер Иванка Найденова . Под мотото "Еклектика" авторката е събрала изцяло нови модели, ръчно рисувани, чрез прилагане на няколко японски текстилни техники.  "В последните четири месеца подготвям ревю на тема "Еклектика" - това е съчетание на различни..

обновено на 24.07.24 в 13:58

Опасностите на планината през лятото

Всеки сезон в планината има своите особености и те трябва да се имат предвид. Подценим ли обстановката, можем да пострадаме. Това каза ръководителят на Планинската спасителна служба в Берковица Сергей Рангелов и припомни, че времето в планина се променя много бързо. Затова туристите трябва да са подготвени с необходимата екипировка и да знаят как..

публикувано на 24.07.24 в 13:02

Четвъртокласник от Видин е приет в Софийската математическа гимназия

Четвъртокласникът Иван Пенчов Стоянов от видинското училище "Иван Вазов" е приет в Софийската математическа гимназия. Това е видинското дете, което постигна 99% на IQ тест, проведен в края на април 2023 г. във филиал на международната организация Mensa в Пловдив. Резултатът в „Менса България“ поставя Иван сред елитните 2% от населението на..

публикувано на 23.07.24 в 16:00

Фестивалът "Дунавски вълни"- забавления за малки и големи

За 13-та поредна година в град Видин се провежда фестивалът "Дунавски вълни" . Различното тази година е, че за пръв път работилниците и заниманията се провеждат в парк "Владикина бахча" .  Програмата на фестивала е много разнообразна -  има за всекиго по нещо, за малки и големи. Работилничките по дърворезба, рисуване и..

публикувано на 23.07.24 в 15:44

Над 600 килограма от декар е средният добив на пшеница във Видинско

Приключва жътвата на есенници в област Видин. Добивите са прилични, качеството на зърното е добро. Това каза в "Земята, която ни храни" Жечко Андрейнски, председател на Видинския съюз на зърнопроизводителите:  "От 650 до 670 кг. от декар са добивите от пшеница в региона, качеството на зърното е много добро. При ечемика добивите са също между 550 и..

публикувано на 23.07.24 в 15:16