Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дивите прасета- това голямо зло

Снимка: БГНЕС


Африканската чума не подмина и Видин. Огнище с две болни прасета бе открито в квартал "Нов път". Неясно остана как двете прасета са се разболели, но отвсякъде се тръби, че основен заподозрян в цялата ситуация е дивото прасе- като преносител на заразата. И тук вече опираме до това как ще успеем да се справим с популацията му. Натоварени с тази задача са ловците. С трима ловци от региона си говорим за живота и поведението на дивата свиня и за това- намаляването на популацията на дивата свиня- мисия възможна ли е?

Дани Вътков е от Видин, сред многото му хобита е и ловът. И понеже очевидно заразата при нас идва от Румъния, на въпроса възможно ли е дивото прасе да е преплувало Дунав, за да ни донесе заразата, той отговори: 

"Не е нужно дивото прасе да преплува Дунав, при положение, че от години ежедневно сечем наши гори, товарим на камиони дървесината и изкарваме в Румъния. Ние минаваме през терените, през които минават и дивите прасета. Пътят е много къс... Дивото прасе променя своето местонахождение според това- дали има храна или има опасност от хищници. То е в състояние да измине 30-40 км на денонощие без никакви усилия. Изключително интелигентно животно, с изключително чувство за самосъхранение. Били сме свидетели как едно такова животно се измъква по най-хитрия начин и прави за смях 30 човека- ловци- половината гоначи, половината на засада. Инстинктивно намира правилния път за измъкване. Изключителен интелект в екстрени ситуации. Затова и оцелява при трудни условия... Иначе е отличен плувец...

Въпросът е, че от миналата година се говори за чумата, ние изпуснахме този момент да се справим отчасти с този проблем. Подобна ситуация е имало в Белгия, където е имало категорична забрана за влизане в горите, евакуирани са военна полиция ловци и е било масова сеч на диви прасета... При нас- забраняват груповия лов, разрешават индивидуалния- заразата пак може да се пренесе, освен това, открива се ловът на пернати- те са в полето, но там ходят и дивите прасета- житото отмина, но сега прасетата слизат при царевицата, при слънчогледа....Аз нямам реална представа и не зная как при нас ще се случат нещата..."

Според Дани Вътков, всякакви провокации за това има или няма чума, са безпочвени и навлизат в графа теория на конспирациите. Както много други хора, и той смята, че още миналата година е трябвало да се действа по-твърдо, а не с измислена ограда, която не би могла да спре прасетата. 

Според кмета на село Меляне, общ. Георги Дамяново, Ботьо Петков, който също е ловец, е допусната и друга грешка  миналата година- трябвало да бъде удължен срокът на груповия лов. А там, в Балкана, има доста диви прасета:

"Тази година има голяма популация, но няма как да се унищожи... Дивите прасета имат много голям преход- сега ще има преход около август-септември, слизат в низините, където има големи масиви с храна. След това края на октомври, началото на ноември, се връщат обратно. Такъв контакт неминуемо ще доведе до зараза. Спокойно могат да минат и в Сърбия. Ние знаем какво трябва да правим и ще го правим- нямаме избор." 

Наистина няма да имат избор ловците, на тях ще се падне тази задача- да се справят с популацията, въпреки, че Ботьо Петков не е оптимист, че напълно може да бъдат прочистени горите от дивите прасета. И Илия Георгиев- ръководителят на ловно- рибарското дружество във Видин не е оптимист, че проблемът ще бъде решен скоро. Пред Йорданка Петрова той каза, че пътищата на зараза са много. Иначе е обучен как да разпознава симптомите на заразено прасе.

Иначе в региона дивите прасета са в нормалния запас. И българските, и сръбските ловци полагат грижи за тях. Над 400 са преброени на територията на ловно-рибарското дружество във Видин. А какво ще се случи, ако и те изчезнат - засега не се знае... Горките ни диви прасета...

Какви са възможните пътища на зараза, какви места предпочита да обитава дивото прасе, кой е по-опасен- майка, която пази малките или мъжкарят, и още любопитни подробности за живота на дивото прасе, чуйте в звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Стефани от Монтана подарява мечтания бал на момиче в нужда

Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение.   Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..

публикувано на 10.01.25 в 17:15

Романът "Смок" на Ели Лозанова - пътеводител из нравите и порядките на Северозапада

Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..

публикувано на 10.01.25 в 16:45

За животните с любов от Монтана: Историята на един спасен ястреб

Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал:  "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..

публикувано на 10.01.25 в 16:00

Вино, четка и музика: Тайната формула за една незабравима вечер в Белоградчик

В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го   Art & Wine - Belogradchik .  Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Пазим ли живите човешки съкровища

Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години  и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..

публикувано на 10.01.25 в 14:25

Общественото обсъждане на Общинския план за младежта предизвика дискусии във Видин

Във Видин се проведе обществено обсъждане на проект на Общински план за младежта за 2025 година. Документът определя целите и приоритетите на общинската политика за младежта, както и финансовите ресурси за неговата реализация, в съответствие с Националната стратегия за младежта (2021-2030 г.) и Националната програма за младежта (2021-2025)...

публикувано на 10.01.25 в 14:22

Динково, Тополовец и Дреновец против соларен парк в землищата си

Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..

публикувано на 10.01.25 в 10:10