Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Походът в планината изисква добра подготовка

Снимка: Радио ВИДИН



Свежият и чист прохладен въздух, спокойствието и тишината. Красотата на природата, носеща позитивни емоции. Всичко това може да бъде част от нашия ден, ако решим да посетим планина през лятото. Въпреки това, планината остава едно приключение, криещо своите огромни рискове.  

Преди да се впуснем в тази разходка, трябва да си припомним възможните рискове, които могат да се изпречат на пътя ни. Целта в крайна сметка е почивката да бъде приятна, запомняща се и желана отново. Ако целим незабравимо изживяване, можем да си осигурим водач, който познава по-добре маршрута. Трябва да внимаваме с времето - крайностите не са полезни, а същото важи както за твърде студеното, така и за твърде топлото време. Преди подобна екскурзия е хубаво човек да направи няколко малки, но полезни неща, например да се запознае с всички налични канали в България при нужда за помощ, да се запомнят телефоните за планинска служба, както и националният телефон за аварийни ситуации 112. 

Кои са основните неща, които трябва да знаем преди да тръгнем към планина, обобщи Сергей Цветков, началник на Планинската спасителна служба в Берковица. 

"Трябва да бъде предвиден маршрутът. Да се подберат кадрите, да бъдат поне с еднаква физическа подготовка. Водачът е длъжен да определи това нещо. Ако в групата има по-слабо физически лица, групата трябва да се съобразява с тях. В противен случай, уви, ще се стигне до спасителна операция. Акциите за търсене са тежки, изискват време и човешки ресурс. Не на последно място, струват и средства. Туристите трябва да знаят, че могат да си направят застраховка, която им поема разходите по спасяването, ако се стигне дотам. Парите са от порядъка 10-15 лева за месец или до 40 лева за годишна. Разходите, които се поемат от застраховката, са до 1000 лева. Екипировката е от голямо значение, трябва да се чувстваме комфортно. Планинските преходи са през стръмни участъци, през скалисти терени. Тоест ние трябва да се съобразим с нашия преход. Обувката трябва да е висока, да прилепва на глезена. В планината знаете, че времето се разваля за секунди. Температурите ще паднат, затова се нуждаем от зимни дрехи. Резервни дрехи за преобличане. Запалка, фенерче, батерията да е заредена, за да се обадим, ако бедстваме. При една гръмотевична буря през лятото се слиза в ниското, в гористата част, да не се остава на голо или при самотни дървета. В такъв случай трябва да се освободим от всички метални предмети. Призовавам да не се подценява ухапването от насекоми, защото предизвиква алергични реакции".

миджур планина връхОблеклото и обувките трябва да бъдат подбрани правилно. Не трябва да се подценява и дехидратирането: на по-висока надморска височина става изключително бързо.

"Някои райони не са снабдени с вода. Преминавайки през такива, нужно е да имаме вода наша си. GPS устройствата улесняват. Има приложения, които помагат, ако изпаднем в беда. Пак казвам, но групата трябва да е еднородна. Това зависи от водача. Бъдете компактни, тръгвайте навреме. Не изоставайте от сроковете. Жегите изморяват".

Задължително условие е да проверим метеорологичните условия в местността на нашия преход. Необходимо е също да проверим познанията на групата за оказване на първа помощ при инцидент. Не бива да забравяме да информираме наши близки или приятели за планинските си планове, продължителността и точната локация на разходката ни.

Ходят ли през лятото видинчани на планина и запознати ли са с оптималната подготовка за един излет? 

"Били сме на планина, ходили сме на преходи. Предпочитаме високото пред морето, въздухът е чист, билките са много... Не съм имала проблеми, знам рисковете и през лятото, и през зимата... Подготовката е необходима... Ходихме преди много... Винаги с водач, по-сигурно е... Винаги повечко храна и повечко дрехи, вода се намира".

Бъдете внимателни!



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Време е за призраци с Джон Хардинг

Лято е, горещо е, така че може би е време за малко разхлаждане с една смразяваща история, от която побиват ледени тръпки. Време е за четиво, издържано в традициите на класическия готически роман на ужасите, в който призраците са навсякъде, а мракът е населен със страхове и свръхестествени врагове, докато границите между реалност и фантазия са..

публикувано на 12.07.24 в 16:10

Да се влюбиш в Африка

Казват, че Африка е единственият континент, в който можеш да се влюбиш. Доказателство за това са видинчаните д-р Мая Бориславова и съпругът ѝ Стоян Иванов, които за четвърти път отидоха на континента, за да видят нови приказни места и да се докоснат до чара и непринудеността на местното население. Приключенското им пътуване се случва през..

публикувано на 12.07.24 в 15:27

Архитект по професия, винар по душа

По професия Митко Славчев е архитект и активно упражнява професията си, но може да се каже, че по душа е винар . Разказва за хобито си разпалено с часове и предизвиква истински, искрен интерес у събеседника си. Произведеното от него вино е "бутиково", с него радва близките и приятелите си на специални за тях поводи, като всеки път подготвя..

публикувано на 12.07.24 в 15:25

Кампании набират средства за животоспасяваща операция на 11-годишния Станимир от Видин

Кампании набират средства за лечението на 11-годишния Станимир Живков от Видин . За него всеки ден е борба. Предстои му поредна операция, животоспасяваща, която ще е в чужбина. В случая здравната каса не поема разходите, а за семейството на момчето сумата е непосилна.  Станимир страда от детска церебрална парализа, като усложнение към..

публикувано на 12.07.24 в 14:34

TapOut - тренировка, подходяща за всеки

TapOut тренировката е подходяща за всеки човек. Тя тонизира и зарежда, създава настроение и подпомага добрия сън. Това обясни любител треньорът Иван Иванов , който води занимания по TapOut в студио "Силвана в страната на спорта" във Видин .  По професия той е програмист, но противно на общоприетото схващане, заседналият начин на живот не е типичен..

публикувано на 12.07.24 в 13:00

Как да използваме правилно климатиците през лятото

Охлаждането с климатик в горещите летни месеци може да се каже, че един от малкото начини да се спасим от високите температури. На работното място, вкъщи, дори и на път в колата климатикът не е просто екстра, а необходимост, без която трудно може да си представим ежедневието. Като повечето електрически уреди, така и климатикът обаче трябва да се..

публикувано на 11.07.24 в 15:50
Коне без стопанин в парк

Безстопанствени коне обикалят във Видин - крие ли това опасност за жителите

Защо коне се разхождат свободно, без стопанин, в парк "Владикина Бахча" във Видин, а понякога излизат и на булеварда и околните улици?!  Случката е отпреди няколко дни и намери широк отзвук и в социалните мрежи. В парка има детски площадки, заведение, има място за разхождане на кучета, затова и попитахме хората как приемат присъствието на животните на..

публикувано на 11.07.24 в 15:48