Адекватно ли се справяме с проблемите в топлия и сух август и каква е обстановката във Видинско? По темата разговаряме със старши инспектор Ивайло Йорданов- началник на група "Държавен противопожарен контрол и превантивна дейност" на РСПБЗН-Видин:
"Към момента ситуацията в област Видин е сравнително спокойна. Забелязва се спад на пожарите, възникнали в сухи треви и стърнища спрямо миналата година. За първите десет дни на месец август имаме регистрирани 16 произшествия, което е доста по-малко в сравнение с 2018 година. Но трябва да отбележа, че сезонът на сухите треви и стърнища тепърва предстои. Статистиката показва, че тези пожари са най-интензивни през месеците септември, октомври и дори ноември, след като приключи жътвената кампания и бъде прибрана реколтата от
За 2019 година пикът на пожари е бил през месеците февруари- март. За февруари са регистрирани 46 произшествия, а за март- 152 произшествия с пожари в сухи треви. Мога да споделя за последния случай от месец април, макар и за хората да е нетипично в началото на годината да избухват пожари, но точно в периода февруари - април имаше едно засушаване и пожарите наистина бяха сериозни. Това е заради голямата маса на суха тревна растителност, включително и в урбанизираните територии. Последния случай, за който се сещам, е от землището на село Арчар през април. Тогава следствие на запалена суха трева и при силен вятър, пожарът се разпространи бързо и достигна до селото, като огънят успя да обхване една жилищна сграда и две селскостопански постройки...
Статистиката показва, че основната причина за възникване на пожари в сухи треви и стърнища е човешкият фактор. Дали е умишлено, дали е човешка небрежност или непредпазливост- важното е, че основно човекът ги причинява. А пожарите са изключително опасни в комбинация със силен вятър. Могат да обхванат огромна територия, могат да прераснат в горски пожари, могат да засегнат житни култури, дори жилищни сгради.
Пожарите се делят основно на два вида- пожари в земеделски земи и пасища и пожари в урбанизирани територии. И двата са еднакво опасни.
Важно е да се знае, че паленето на стърнища е забранено от няколко закона у нас. Съответно няколко са и институциите, които контролират този процес и налагат нужните санкции. Но въпреки това, паленето на стърнища продължава да е масово явление. А запаленото стърнище създава опасност от възникването на пожари, които могат да се прехвърлят към съседни обработваеми площи, гори и населени места...
Кои са най-честите причини за битовите пожари, за какво трябва да внимават жителите и кметовете на населените места, каква е ролята на доброволните формирования към Общините за справянето с проблема, как помагат тези отряди в община Брегово, където действа една от първите доброволчески групи в страната и как гасят пожарите в село Пали лула, защо в област Враца подобни формирования има само в три общини- отговорите можете да чуете в звуковия файл.
Днес ще посетим село Добролево в община Борован. Намира се на 40 км северно от Враца, на 30 км южно от Козлодуй и на 35 км от Оряхово. Разположено е в китна долина на двата бряга на Барата, малка рекичка, която се влива в Бързица. Селото има интересно минало. - останки от праисторическо селище от бронзовата епоха се намират по левия бряг на..
Населението на България в края на 2024 година е 6 430 000 души. За една година то е намаляло с 8 100 души, сочат данните на Националния статистически институт. През изминалата година страната са регистрирани малко над 53 700 родени деца, като спрямо предходната година броят на живородените бебета е намалял с 3 700. В края на 2024 г. хората на 65..
Всяка пета фирма у нас планира съкращения, показва изследване на Българската конфедерация по заетостта. Работодателите в страната запазват умерен оптимизъм по отношение на пазара на труда за периода април - септември 2025 година, отчитайки положителен коефициент на заетост от 3%. Причините са разнопосочни, като сред тях са сезонна заетост,..
"Българската армия има огромна роля в нашата история още от Средновековието до наши дни. Още през средните векове тя е била основен стълб на държавността, който успява да се съхрани и през Третата българска държава, когато Българската армия освен като институция, която вдъхва доверие и уважение сред нашия народ, на нея се гледа като инструмент,..
Днес храмовия си празник чества Белоградчик . Местната църква "Свети великомъченик Георги Победоносец” е на близо 160 години, разказа отец Рафаил , архиерейски наместник на Белоградчишката духовна околия: "Историята на храма е малко забулена в тайна, нямаме достатъчно информация за него. При ремонт преди години бе открито, че на северната фасада..
5 май е ден, който обединява акушерките по цял свят. Отбелязва се от 1992 г. по инициатива на Международната конфедерация на акушерките, с цел да се популяризира дейността на медицинските работници в тази сфера и да се повиши осведомеността на обществото за грижите, които те полагат за майките и новородени деца. "Тя се грижи за майката в..
Бременните жени са особено уязвими към високите температури поради физиологични промени на бременността, ускорен метаболизъм и намалено съотношение на телесната повърхност към масата. Това заяви д-р Зорница Спасова- главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА) към Министерство на здравеопазването...