Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Адекватни ли сме в критичния за пожари месец август

Снимка: БГНЕС

В "Актуално" днес проверяваме каква е противопожарната обстановка в един от горещите летни месеци, защото през лятото опасността от пожари в полето и в горския фонд нараства. Основни причини за това са засушаването и небрежността на хората при боравене с открит огън. Още повече, че в момента се приготвя и зимнината. Особено бдителни по отношение на мерките за Снимкапожарна безопасност трябва да сме както в покрайнините на населените места, така и в близост до залесени площи.

Адекватно ли се справяме с проблемите в топлия и сух август и каква е обстановката във Видинско? По темата  разговаряме със старши инспектор Ивайло Йорданов- началник на група "Държавен противопожарен контрол и превантивна дейност" на РСПБЗН-Видин:

"Към момента ситуацията в област Видин е сравнително спокойна. Забелязва се спад на пожарите, възникнали в сухи треви и стърнища спрямо миналата година. За първите десет дни на месец август имаме регистрирани 16 произшествия, което е доста по-малко в сравнение с 2018 година. Но трябва да отбележа, че сезонът на сухите треви и стърнища тепърва предстои. Статистиката показва, че тези пожари са най-интензивни през месеците септември, октомври и дори ноември, след като приключи жътвената кампания и бъде прибрана реколтата от Снимкаполето.

За 2019 година пикът на пожари е бил през месеците февруари- март. За февруари са регистрирани 46 произшествия, а за март- 152 произшествия с пожари в сухи треви. Мога да споделя за последния случай от месец април, макар и за хората да е нетипично в началото на годината да избухват пожари, но точно в периода февруари - април имаше едно засушаване и пожарите наистина бяха сериозни. Това е заради голямата маса на суха тревна растителност, включително и в урбанизираните територии. Последния случай, за който се сещам, е от землището на село Арчар през април. Тогава следствие на запалена суха трева и при силен вятър, пожарът се разпространи бързо и достигна до селото, като огънят успя да обхване една жилищна сграда и две селскостопански постройки... 

Статистиката показва, че основната причина за възникване на пожари в сухи треви и стърнища е човешкият фактор. Дали е умишлено, дали е човешка небрежност или непредпазливост- важното е, че основно човекът ги причинява. А пожарите са Снимкаизключително опасни в комбинация със силен вятър. Могат да обхванат огромна територия, могат да прераснат в горски пожари, могат да засегнат житни култури, дори жилищни сгради.

Пожарите се делят основно на два вида- пожари в земеделски земи и пасища и пожари в урбанизирани територии. И двата са еднакво опасни.  

Важно е да се знае, че паленето на стърнища е забранено от няколко закона у нас. Съответно няколко са и институциите, които контролират този процес и налагат нужните санкции. Но въпреки това, паленето на стърнища продължава да е масово явление. А запаленото стърнище създава опасност от възникването на пожари, които могат да се прехвърлят към съседни обработваеми площи, гори и населени места...

Кои са най-честите причини за битовите пожари, за какво трябва да внимават жителите и кметовете на населените места, каква е ролята на доброволните формирования към Общините за справянето с проблема, как помагат тези отряди в община Брегово, където действа една от първите доброволчески групи в страната и как гасят пожарите в село Пали лула, защо в област Враца подобни формирования има само в три общини- отговорите можете да чуете в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Засилен контрол на Инспекциите по труда за недеклариран труд в рискови сектори

Работата без трудов договор е нарушение, за което в Кодекса на труда изрично е регламентирано, че не може да е маловажно . Затова винаги, при установяване на такова нарушение, се налага санкция, която не може да бъде по-малка от 1500 лева и може да достигне до 15 000 лв.   Много е важно всеки работник да разбере, че когато се съгласява да работи без..

публикувано на 08.07.24 в 15:03

Изсветлява ли сивата икономика

Публичните финанси на България губят близо 3 млрд. лева на година, заради невнесени данъци и осигуровки, вследствие на недекларирана заетост. Изводът е на Асоциация на индустриалния капитал в България. Типичните проявления на недекларирана заетост са няколко и те се променят през годините в зависимост от степента на контрол и в зависимост от..

публикувано на 08.07.24 в 14:59

Повече от година Старопатица чака помощ за ремонт на разрушени улици

Проблеми с покритието на мобилните оператори, безработица и бедност притесняват жителите на кулското село Старопатица . Възрастните се оплакват, че поради липсата на постоянна телефонна връзка са затрудени да търсят лекарска помощ, когато им се наложи. По-младите негодуват, че нямат работа и не могат да се грижат по най-добрия начин за децата си...

публикувано на 05.07.24 в 12:47
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Сценарият на дълбоката държава излезе извън коловозите на кукловодите

Кабинетът "Желязков" не получи одобрение.  Обречена ли е възможността за съставяне на редовен кабинет с втория и третия мандат?  Ще продължи ли да се задълбочава политическата криза в страната?  Какви трябва да бъдат приоритетите пред 50-тото Народно събрание?  Политическото статукво дискутираме с изборния експерт Стоил Цицелков. Радио ВИДИН :..

публикувано на 04.07.24 в 10:00

Европа ни отряза за еврото - какви са реакциите у нас?

Преди дни стана ясно, че приемането на еврото в България със сигурност се отлага. Страната ни ще поиска извънреден конвергентен доклад догодина, като очакванията на Министерството на финансите са да покрием критериите за членство в еврозоната в края на 2024 г. Най-ранната дата за присъединяване на България към еврозоната се очертава 1 януари..

публикувано на 03.07.24 в 10:45

Проф. Маруся Любчева: Преодоляването на кризите започва от знанието

В нестабилен, несигурен и страдащ от редица кризи свят живеят съвременните общества. Подготвени ли сме да се справим и как да овладеем заплахите, които ни притискат? В "Посоките на делника" потърсихме мнението на проф. Маруся Любчева, университетски преподавател, бивш народен представител и евродепутат : "Обществото ни наистина се намира в една..

публикувано на 02.07.24 в 13:35

Климатичните промени ще доведат до нарастване на бедността

В България всеки пети човек е беден - страната ни е на дъното на класацията за издръжка на живот в Европейския съюз. У нас се очаква увеличение на реалните цени в цялата икономика, което вероятно ще доведе до значително намаляване на реалните доходи и до увеличаване на бедността за домакинствата. Доходите също ще се променят - приходите от..

публикувано на 01.07.24 в 14:45