Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Седемте престола" - духовното средище без аналог в цяла Европа

Снимка: БНР


Сгушен в прегръдката на Стара планина, в долината на малката река Габровница, край село Еленов дол, община Своге, Софийска област, точно на границата с Врачанска, се намира православният манастир "Света Богородица", по-известен с неофициалното си име: "Седемте престола"

Светата обител се датира като духовно средище от времената на Втората българска държавата. "Седемте престола" няма аналог в Европа, защото събира седем църкви под един покрив, разказва местният игумен архимандрит Антим. На това място са отсядали редица известни българи, намирали муза, обгърнати от живописната гледка и уединението.

"Манастирът "Седемте престола" се нарича така, защото се обединени седем малки църкви под един покрив. Всеки олтар е посветен на някой светец или библейски празник. Централният ни олтар е Рождество Богородично. Следващите са на свети Стефан,  свети Братя Макавеи, на свв. безсребърници и чудотворци Козма и Дамян, Свети Седмочисленици, на Благовещение и на свети Архангел Михаил. Като духовно средище манастирът възниква Х век. Затова свидетелства иконата на Св. Богородица Осеновлашка, която е датирана от това време. До 1733 година манастирът е опожарен и разрушен. След това започва възстановяването му. Последното такова е години след тази година. Манастирът не е прекъсвал да съществува, да бъде населен с монаси. Когато манстирът е бил в диоцеза на Врачанска епархия, тук е служил Софроний Врачански. В новите времена манастирът е претегателен център за редица български личности - поети, писатели, творци изобщо. Природата е прекрасна. Иван Вазов създава точно тук стихотворението "Клепалото бие". Тук твори до 1944 година т.нар Змей Горянин (Светозар Димитров). Той тук умира и тук е погребан".

Обграденият от уникални скални образувания манастир е известен със своята архитектура. Сред най-големите забележителности на духовната обител са полилея „Хоро“, който е от 1819 г. и изцяло изработен от дърворезба, както и чудотворна икона на Осеновлашката Св. Богородица.

"Манастирът няма запазена иконопис, но пък има полилей, направен от дърво. Той е реставриран, може да се види. В централния храм е. Имаме стари книги. Духовно средище сме. Най-ценната ни реликва е иконата на Осеновлашката Св. Богородица, която миналата година реставрирахме. Вашата съгражданка Антонина Стоянова ни помогна. Старата сграда е била жилищна, тя е запазена в автентичния си вид. По-новата сграда е съобразена в този стил, правена е през 1900 година. През 1973-4 е правен основен ремонт на всички сгради. Автентичността на старата си постройка е запазена".


През ХІХ в. в манастира започва по-мащабното строителство, когато са изградени жилищните и стопанските сгради. Храмовият празник на манастира е 8 септември - Рождество на Пресвета Богородица. Разположен е под старопланинския връх Издремец (1492 м) и е заобиколен от вековни гори. Манастирът и местността около него са обявени за природна забележителност и за художествен паметник.Манастирът е постоянно действащ, отворен всеки ден за посетители от 8 до 18 часа. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Румяна Димитрова: Естествените материи, цветове и свободните кройки са подходящи това лято

С настъпването на летния сезон няма как да не поговорим за модните тенденции. Всяка година те ни предлагат свежи и ярки решения, които да отразят топлината и веселото настроение на този период от годината.  Летните цветове през тази година са вдъхновени от природата и ярките нюанси, които създават усещане за лекота и жизнерадост. Сред..

публикувано на 15.07.24 в 17:00

Червен индекс за пожари, расте рискът за възникването им

Трети ден за цялата страна е обявен оранжев код за високи температури , които на места се очаква да надхвърлят 40 градуса. За утре остава в сила същото предупреждение. Високите температури и засушаването увеличават риска и всяко невнимание може да доведе до запалване, което да застраши живота и здравето на хората, както и да нанесе сериозни щети на..

публикувано на 15.07.24 в 16:55

Двойки с репродуктивни проблеми могат да кандидатстват за финансова помощ от Община Видин

Община Видин започва от днес, 15 юли, втория прием на заявления за финансово подпомагане на изследвания и процедури при лечението на двойки с репродуктивни проблеми . 20 000 лева са предвидени тази година за подпомагане на 10 двойки, каза заместник-кметът Борислава Борисова :  "С първия прием от началото на годината Общината финансира 8..

публикувано на 15.07.24 в 16:32

Магическите аудио приказки - новата колекционерска лудост

Днес ще ви разкажем за една нова мода сред родителите на малки деца. Става въпрос за Магическите аудио приказки. За хората, които за пръв път чуват за тях, накратко - това са книжка и фигура на приказен Дисни герой. Приказката може да се чете, но понеже живеем в ерата на новите технологии и дигитализация, фигурката може да бъде сложена върху..

публикувано на 15.07.24 в 14:30

Започна записването на приетите в 8-и клас ученици

Записването в Професионална гимназия "Проф. д-р Асен Златаров" във Видин започна тази сутрин в 8:00 часа и се извършва в сградата на училището. Ръководен екип съдейства на децата и техните родители за бързото и безпроблемно попълване на документите.  В рамките на работния ден ще бъдат записани само учениците, класирали се на първия етап..

публикувано на 15.07.24 в 14:00

Художничка подрежда дебютна изложба във Видин

Нова самостоятелна изложба представя в Художествена галерия "Никола Петров" във Видин уредникът там Катерина Дюлгерова . Експозицията е наречена "Пречистване" . Основен мотив в творбите на художничката е водата, като една от стихиите и първичен елемент, която носи памет, и е свързвана с чудодейства, смисли и метафори.  Катерина..

публикувано на 15.07.24 в 12:00

В „Музикална зона“ слушаме песни за летни коктейли и други разхладителни напитки

   В разгара на лято‘ 2024 сме, жегите се стовариха отгоре ни ;) Не, че се оплакваме, но би било добре да има малко повечe прохлада … А кои са първите неща, за които се сещаме, като чуем "лято"? Може би море, плаж, бански, диня, мента, цаца (и бира, може би?), морски дарове, дълги дни, весели нощи и задължителните към тях летни коктейли!..

публикувано на 15.07.24 в 09:00